تبعیض و تبلور شعارهای ضد تبعیض

اخبار ترشیز
Typography

رضا فدافن

تبعیض بد چیزی است. اگر شاهد اعمال تبعیض در جایی باشید چه می‏کنید؟ اگر میان شما و دیگری در شرایط مساوی تبعیضی اعمال شود چه می‏ کنید؟ یقین شما خوانندگان نشریه شنیده ‏ها و دیده ‏ها و خاطراتی از تبعیض دارید. هر چه هست حکایت تلخی است.

چرا این درد در سطح جامعه ما درمان نمی‏ شود؟ اعمال کنندگان تبعیض افرادی مجرب و کاربلد و بعضاً تحصیلکرده هستند. بسیاری از ایشان خودشان را جزو افراد ارزشی جامعه نشان می‏دهند. یک جورایی ایشان از ما بهتر هستند انگار.

فرض کنید شما می‏ خواهید تغییراتی در مغازه یا خانه خود بدهید. به نهاد مربوطه مراجعه می‏ کنید. برخوردهای اداری و امروز برو و فردا بیا را به راحتی تحمل می‏ کنید. یک جورایی پذیرفته ‏ایم که این مسایل عرف است و از جمله ملزومات اداری است. گرچه این طور نیست و تکریم ارباب رجوع واجب است. در میانه کار متوجه می ‏شوید فرد یا افرادی در همان محل و میلان و خیابان و گذر شما مشکل شما را دارند. متوجه می‏ شوید آنان به واقع تکریم می‏ شوند.  این یک نمونه ساده تبعیض است.

انواع آن را در اطراف خود می‏ بینیم. دوستی می‏گفت بانک برای دیرکرد وامی که داشته مرتب در تماس است و شاهد است بدهکاران بانکی دیگر حتی موفق به اخذ وام جدید هم می‏ شوند. رفته بودم از مغازه‏ای نان بگیرم. فروشنده  به صندوق حاوی نان اشاره کرد. در حال شمارش بودم که گفت شرمنده فروخته شد. با تعجب پرسیدم چطور؟ فرمودند که حواسشان نبوده و به دیگری قولش را داده بودند. دیگری از جمله آشنایان بود. بنده خدا هی به فروشنده می‏گفت نیازی نیست و فروشنده اصرار که نان ببر.

آن آشنا خود از تبعیضی که فروشنده قائل شده بود متعجب شد. فروشنده وقتی متوجه شد ما دو نفر آشناییم به بنده توضیح داد که آشنای شما مشتری همیشگی ماست و شما مشتری هر از گاهی! پدیده تبعیض به انحای مختلف در اطراف ما هست. یکی می‏گفت در بسیاری جاها وقتی کارمندی به دو سال منتهی به بازنشستگی می‏رسند مشمول افزایش حقوق با هماهنگی آقای رئیس می‏ شوند. این امر منجر به افزایش مستمری کارمند در دوران بازنشستگی می‏شود. حرکت جالبی برای تقدیر از خدمات سی ساله یک کارمند است.

ولی امان از وقتی که یک رئیس سیاست یک بام و دو هوا را داشته باشد. آن یکی می‏گفت رئیس مجموعه این عرف را برای وی نه تنها اجرا نکرد که از حقوقش هم کسر کرد. طنز تلخی بود. یعنی رئیس نان آجرکن شده بود. و بدتر یاری برخی از کارمند به او در این حرکت تلخ بود. و مهمتر سکوت برخی از افراد ارزشی بود که خود را محور حق و حقانیت نشان می‏دادند. این قبیل تبعیض‏ها سوهان روح هستند. یک بار در بازگشت از سفر متوجه شدیم که یکی از نیازهای خانه قطع شده است.

مهم نیست آب بوده یا برق و گاز و یا تلفن.  مهم این بود که مستأصل بودیم. به رئیس آن مجموعه تماس گرفتم. اشارت به قوانین کرد. ناچار به تبعیت از قوانین بودیم. در این میان متوجه شدیم قبض ما کمتر از قبض چند هم محلی دیگر است. گفتند ایشان همولایتی آقای رئیس بودند. یاد طنزی افتادم که می‏گفت سعی کنید در جایی خانه تهیه کنید که یک یا چند مسئول آنجا سکنا داشته باشند. یک بار شانس در خانه ما را کوبید و یک مقام عالی‏رتبه همسایه ما شد، بی‏تعارف مشکلات لاینحلی حل شد.

همین توصیه را برای خرید باغ و باغسرا و باغ ویلا شنیده‏ام. در یک روستا شاهد آسفالت کردن مسیری بود. مدتی بعد از آن مسیر رد شدم. بخشی آسفالت نشده بود. گفتند بزرگان آنجا به خانه‏های واقع در آن بخش توجه چندانی ندارند. مرگ حق است ولی برای همسایه. الغرض تبعیض بد چیزی است. روزی برای تهیه کوپن به نهاد مربوطه رفتم. شاهد بودم به فردی خارج از صف کوپن تحویل شد. علت را جویا شدم. گفتند از سادات است و احترامش واجب است. در صفی که بودیم شش نفر سادات بودند.

در دوره نماینده‏ای شاهد اعطای امکاناتی به یک نهاد بودیم. آن نماینده بانی خیر شده بود و بانی خیر رسیدن آن امکانات بود. نهاد بهره‏مند از آن امکانات وابسته به طیفی مخالف آن نماینده بود. از دیدن بنر تشکر آن نهاد از نماینده در ورودی یکی از خیابان‏های اصلی شهر متعجب شدیم. کمتر از دو شبانه روز شاهد حذف آن بَنر بودیم. روزی در فرمانداری در حضور جمعی از اصحاب رسانه علت را پرسیدم. ابتداء از پاسخ دادن طفره رفت و در نهایت گفت به ایشان زنگ زدن که اگر حذفش نکنید حذفش می‏کنیم.

ممنون بودم از صداقتش تا در گذر زمان همان مهم توسط نماینده‏ای همسو با آن مسئول محقق شد. چه تبریکات و تشکرهای که نکردند. وقتی علت را پرسیدم اظهار داشتند ایشان همسو هستند. این حکایت همسو و غیر همسو در ادوار مختلف تاریخ شهر و شهرستان به کرات شنیده شده است. امید این پدیده از دیارمان رخت ببندد. امید اگر روی منبر از بد بودن تبعیض دم می‏زنیم مانع تبعیض هم باشیم. امید وقتی خودمان پشت تریبون در مذمت تبعیض دم می‏زنیم در ذهن مخاطبانمان اهل تبعیض نباشیم.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.