ماراتن انتخابات و جذابیت صندلی‏ های ویلای خیابان خرمشهر

اخبار ترشیز
Typography

حمیدرضا بی تقصیر 

ساعتی بعد از آغاز تبلیغات قانونی ششمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا شاهد رونمایی از پوسترها و اقلام تبلیغاتی برخی از کاندیدها بودیم. صبح پنجشنبه بیستم چند نوع تبلیغات را شاهد بودیم. بسیاری از کاندیداها متعهد به قوانین بوده و تبلیغاتشان را در محل اختصاص یافته برای این مهم در نقاط مختلف شهر نصب کردند.

بعضی اما هر جا را که در چشم بود، به عنوان عرصه نصب پوستر انتخاب کردند و عجیب آن که تصویر و تصاویر این پوسترها مربوط به افرادی بود که داعیه قانونگرایی داشتند و آمده بودند تا تداوم‏بخش سالیان گذشته جریانشان باشند. گویا فرمانداری صبح آن روز کاندیدای برجسته شده در پوستر یک ائتلاف را خواسته بود.

برابر شنیده‏ها باید طبق قانون این قبیل تخلفات امحاء شوند. از موضع‏گیری جریان سیاسی مدافع این پوستر و ائتلاف بی‏خبریم. لابد یک شگرد تبلیغاتی بوده است. هر چه هست بایسته است قانون رعایت بشود. یکی می‏گفت پوسترهای را بر روی دیواری تازه نما شده دیده است، مالک دربدر یافتن ستاد کاندیدای مورد نظر بود تا بهش بگوید بنده خدا نمی‏داند سریش و چسب با نمای خانه مردم چکار می‏کند؟ می‏خواست شکایت کند و خسارت بگیرد. باید از کاندیداهایی که توجه به محیط زیست را باور داشتند و شعارشان را در عمل هم نشان دادند تشکر کرد. این مهم است که برای خدمت به مردم شعاری داده شود و عکس شعار رفتار گردد.

جریان اصولگرا با شش نفر وارد عرصه رقابت‏ها شد. گویا سیاست ایشان شش بعلاوه یک می‏باشد. بدین معنا که از جمع قریب بیست کاندیدای اصولگرایی که میثاق‏نامه‏ای را امضاء کردند دوازده نفر انتخاب و از میان ایشان شش نفر برگزیده شدند. چهارده نفر دیگر می‏توانند تصویر خودشان را همراه تصویر آن شش نفر منتخب در اقلام تبلیغاتی‏شان قرار بدهند. در میان این شش نفر سه نفر از کلنی جمعیتی کوهسرخ هستند. وجود یک بانو از وابستگان به بیت شهید عاصمی، در این لیست قابل توجه است. یکی از شهرداران اسبق کاشمر هم در این لیست قرار دارد. دو نفر سابقه شرکت در این رقابت‏ها را دارند.

در این لیست مسئول سابق دفاتر چهارگانه نماینده خطه زرخیز ترشیز دیده می‏شود. این تنها لیستی است که یک روحانی، فرزند یکی از لیدرهای جریان راست دیارمان، در آن حضور دارد. حضور یک نظامی بازنشسته از خطه کوهسرخ هم قابل تامل است. قبل از اشاره به ائتلاف دیگر باید متذکر شد تمام ائتلاف‏ها به داشتن کاندیدایی از کوهسرخ توجه ویژه داشتند. در این دوره شاهد پدیده ائتلاف‏های نیم‏بند و ناقص هستیم.  هیچ ائتلافی هفت نفره نیست. همه ائتلاف‏ها یکی از بانوان را در لیست خود قرار دادند. تمام ایشان توجه خاصی به کاندیداهایی صاحب مدرک در رشته‏های فنی و مهندسی و حقوق داشته‏اند.

از جمله عجایب انتخابات این دوره انشعاب در جریان اصولگرا بود. بدین معنا که برخی از کاندیداهای اصولگرا با این باور که دارای حوزه رای گسترده‏ای هستند به نقد روند انتخاب لیست نهایی کاندیداهای این جریان پرداختند. برابر نظر ایشان باید نامشان در میان منتخبان نهایی می‏بود. وقتی به این مهم نرسیدند اقدام به ایجاد انتلافی پنج نفره کردند. در این لیست دو کوهسرخی و یک بانو و یک وکیل و مهندس دیده می‏شود. نام ائتلاف ایشان به روحیه انقلابی آنها و نگاه اخلاق‏مدارانه‏شان اشارت دارد. الزاماً نمی‏توان ایشان را نواصولگرا دانست ولی یاران  برخی از کاندیداهای انتخابات مجلس شورای اسلامی در میان ایشان حاضر هستند.

یکی از دو رئیس اصلاح‏طلب پنجمین دوره شورای اسلامی شهر با تشکیل ائتلافی چهار نفره سعی در تداوم شعار شفافیت خود دارد. حسن اعمی مطرح‏ترین چهره شورای پنجم بود. او یک چهره دانشگاهی و از جمله کلنی کوهسرخی‏های مقیم کاشمر است. وی با همراهی سه چهره دیگر عملاً نمادی از جریان نوی طیف چپ کاشمر هستند. لیست وی را چهره‏های دانشگاهی تشکیل می‏دهند. یک بانو با تحصیلات تربیت بدنی در این لیست حضور دارد. دو عضو دیگر این لیست در رشته‏های حقوق و مدیریت تحصیل کرده‏اند و یکی از آنان سابقه عضویت در شورای اسلامی زادگاهش را دارد.

نظم و تشکیلات جوانان نوگرای اصلاحات در این ائتلاف در خور توجه است. جریان سنتی اصلاحات در عمل با لیست پنج نفره وارد رقابت‏ها شده‏اند. شعارشان در عمل تداوم سازندگی است. در اینجا هم بسان دو لیست قبلی یک کوهسرخی سر لیست است . دکتر صادقی در اولین دوره حضورش در شورای چهارم با لیستی ورای لیست اصلاحات وارد شورای شهر شد. در شورای پنجم در لیست اصلاحات قرار داشت و این دوره نقل بود مستقل خواهد بود تا اینکه از روز جمعه تصویرش در کنار چهار منتخب دیگر این طیف قرار گرفت. این ائتلاف مدافع عملکرد شهردار منتخب شورای چهار و پنجم هستند.

 چهار نفر دیگر متشکل از یک مهندس عمران، دو کارمند شهرداری یکی مهندس و دیگر دارای تحصیلات تربیت بدنی و بانویی حقوقدان می‏باشند. برخی از کاندیداها تا لحظه نگارش این یادداشت به حضور در فضای مجازی قناعت کردند. ائتلاف‏ها سعی دارند تا با بهره از انواع مشاوره‏ها، منویات اتاق فکر جریان سیاسی خود را در قاب تبلیغات چه به طور سنتی و چه نوین رعایت بکنند. در ادوار قبل شاهد بودیم که فردی مثلاً در لیست یک جریان سیاسی قد علم می‏کرد و در صورت رای آوردن به جریان سیاسی دیگر می‏پیوست. لذا می‏توان حدس زد که این دوره هم این مهم ولو کمرنگ رخ بدهد.

شیوه‏نامه تبلیغات و دستورالعمل مربوط به پروتکل‏های بهداشتی و بحث مبارزه با کرونا بسیار شفاف است ولی همه می‏دانیم هیچ ائتلاف و کاندیدایی در عمل آن را به درستی رعایت نمی‏کند. شعارهای جریان‏های سیاسی و لیست‏های موجود زیاد گویا نیست. بیشتر یک سری کلی گویی ارائه شده است. کاش هر ائتلاف بیان می‏کرد چه طرح و ایده‏ای دارد و قرار است کاشمر را از چه نقطه‏ای به چه نقطه‏ای برسانند. این موضوع در طیف طرفداران شورای پنجم و شهردار و منتقدان ایشان با شدت  ضعف مشهود است. شاید فقط ائتلاف خواستار تداوم فعالیت شهرداری فعلی در لفافه مشخص کرده که چه فردی را منتخب شورای ششم برای شهرداری کاشمر می‏داند.

 کاش سایر ائتلاف‏ها هم به این مهم توجه می‏کردند و اشارتی به شهردار منتخب خود می‏کردند. از هفت عضو شورای پنجم سه نفر وارد گردونه رقابت‏ها نشدند. امید غزنوی و اسماعیل‏پور و گلمحمدی خاطرات خود از حضور در ویلای خیابان خرمشهر بنویسند و منتشر کنند. خباززاده شهردار اسبق و اولین رئیس شورای پنجم هم در این دوره حضور ندارد و لی برای ائتلافی که در تلاش تداوم وضعیت فعلی مدیریت شهری است فعالیت دارد. نام رئیس فعلی شورای اسلامی شهرمان تا لحظه نگارش این یادداشت در هیچ  ائتلافی دیده نشد. برخی پندارشان این بود که با نمره نوزده‏ای که ایشان به شهردار داد، لابد در لیست حامیان مدیریت شهری قرار خواهد داشت.

هر چه هست میثم خزاعی ستادی در نزدیکی ستادهای ائتلاف‏های دارد که روزگاری با هر یک ماه عسلی داشت. روزگاری وی یک اصولگرا شناخته می‏شد و در لیست راستی‏ها قرار داشت و یاران انقلاب گردش جمع بودند. روزگاری همراه حسن اعمی دم از شفافیت زد. روزگاری هم با یاری اقلیت شورا آخرین رئیس شورای پنجم شد و نمره خوبی به مدیریت شهری داد. به چهار رئیس شورای پنجم یعنی خباززاده و اعمی و غزنوی و خزاعی پیشنهاد می‏شود خاطرات خود را از مدت حضورشان در شورا  بنویسند و منتشر بکنند. کاش مقوله خاطره نویسی میان سیاستمداران خطه زرخیز ترشیز رواج داشت.

اصلاحات کاشمر از منظر تشکیلات از تیم اصولگرا قوی‏تر عمل کرده است. برابر این قدرت است که در یازده دوره مجلس شاهد نشستن حسن‏زاده، عربی، خباز (چهار نوبت) و بنیادی بر کرسی نمایندگی خطه زرخیز ترشیز عزیز در مجلس شورای اسلامی هستیم. نماینده کاشمر در مجلس شورای اسلامی در 42 سال اخیر یعنی در هفت نوبت از یازده نوبت، اصلاح‏طلب بوده است. اصلاح‏طلبان به خوبی بر قدرت پیام و کارکرد رسانه و شبکه‏های اجتماعی واقفند. یک پایگاه همچون تکیه شهدا دارند. این دوره اینان بر بضاعت جوانان خود تکیه دارند. البته نکته جالب این دوره عدم اشاره مستقیم به باور سیاسی در نوع تبلیغات است.

به نظر شما اصولگرایان دارای اتاق فکر هستند یانه؟ اگر هستند چرا از گذشته پند نمی‏گیرند؟ در ذهن انتخابات ادوار مختلف را مرور بفرمایید. چرا باید این دوره شاهد استراتژی شش بعلاوه یک باشیم؟ البته باز جای شکرش باقی است همین راهکار مطرح شد. در شماره 306 در نیمه اول اسفند سال قبل در ایام قبل از ثبت‏نام در یادداشتی با عنوان «چند حدس و نَقل و پیش‏بینی برای شورای شهر کاشمر» مواردی در باره طیف‏های سیاسی کاشمر در آستانه انتخابات شوراها به طور کلی و نقدی به جریان اصولگرا به طور خاص درج شد. نگارنده معتقد است که طیف اصولگرای کاشمر نیازمند یک آسیب‏شناسی و تجزیه و تحلیل فرصت‏ها و تهدیدهای مقابل خود هست.

عدم حضور بازار در این دوره در نوع خود عجیب بود. بازار بضاعتی کم‏نظیر برای ایفای نقش در مدیریت شهری دارد. شاید تجربه سال گذشته برایشان تلخ بود. گرچه منتخب اول مردم سر لیست ایشان بود. سر لیستی که به زعم نگارنده در شورای پنجم خوش ندرخشید و برای انتخابات شورای ششم هم ثبت‏نام نکرد. دانشگاهیان هم بر عکس دوره قبل حضوری شناسنامه‏دار نداشتند. ائتلاف حسن اعمی در عمل یک ائتلاف سیاسی با گزاره اصلاح‏طلبانه است. شنیده شده بود که ورزشکاران هم لیستی خواهند داشت که تا لحظه نگارش این یادداشت موردی مشاهده نشد. حتی نقل بود لیستی از سوی جمعی ایثارگران منتشر می‏شود که نشد.

برای نتیجه این دوره از انتخابات می‏توان حدس‏های مختلفی زد. برخی حدس زده‏اند که اصلاحات فاتح این دوره است. به نظر ایشان صادقی و خزاعی به مدیریت شهری نزدیک هستند. از لیست سازندگی هم فردی رای می‏آورد. به این سه نفر افراد دیگری که رای آورده‏اند خواهند پیوست. بعضی اصولگرایان را اکثریت این دوره می‏دانند. عده‏ای با قاطعیت از رای آوردن افراد دارای تجربه کار شورایی و مدیریت شهری خبر می‏دهند. به باور ایشان سه عضو شورای پنجم و یک شهردار سابق و افرادی که در روستاها صاحب کار شورایی بودند و مدارک جالبی دارند  در کنار یک بانو منتخبان این دوره از رقابت‏ها خواهند بود.

همیشه باید منتظر غافلگیری بود. شاید کوهسرخی‏ها فاتح ماراتن رقابت‏های انتخابات شورای ششم باشد. تصور بفرمایید کوهسرخی‏های هر لیست رای بیاورند. احتمال رای آوردن اعمی، صادقی، ابراهیمی، مرادزاده، زاده اکبر، زارعی و یوسف پور در صورت همت کلنی کوهسرخی‏های شبیه حمایتشان از جواد کوهسرخی در رقابت‏های دو دوره اخیر انتخابات مجلس شاید غیر ممکن باشد ولی یادتان باشد در غیر ممکن هم یک ممکن حضور دارد. یکی می‏گفت در این صورت احمد غزنوی شهردار آتی کاشمر است. در هر حال همه برای خدمت آمده‏اند نگارنده در صحبت با 11 کاندیدا متوجه شد این بزرگواران خود را نفر اول رقابت‏ها می‏دانند.

برای این یازده نفر و همه کاندیداهایی که به دنبال نشستن بر روی یکی از هفت صندلی شورای ششم هستند آرزوی موفقیت دارم. راستی از انتخابات ریاست جمهوری چه خبر؟ دو ستاد به چشم نگارنده خورد، یکی از آن سعید جلیلی و دیگری ابراهیم رئیسی. نکته جالب حضور برخی از دوستان متمایل به جریان اصلاحات  در میان حامیان رئیسی بود. مگر نه این که احزاب اصلاح‏طلب ولو روی کاغذ در کاشمر دفتر دارند، چرا برای همتی و مهر علیزاده ستادی راه نینداخته‏اند؟ شاید هست و نگارنده بی‏خبر است. الباقی کاندیداها ستاد دارند؟ در ادوار قبل ستاد رضایی را دیده بودم. در هر حال امید همه در عرصه خدمت با قدرت فعالیت کنند. آمین.

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.