با موبایل از کپسول تنهایی تا جزیره سرگردانی

اخبار ترشیز
Typography

حمیدرضا بی تقصیر 

سر در گوشی داریم. موبایل به دست گوشه ‏ای نشسته‏ ایم و سیر آفاق و انفس می‏ کنیم. وسایل ارتباطی جدید برایمان کارکرد سرگرمی هم دارند. جنبه فان این وسایل و تکنولوژی‏ های مربوطه روز به روز بیشتر می‏ شود. با خانواده گرد تلویزیون نشسته ‏اید.

شما غرق سریال هستید و می‏ پندارید سایر اعضای خانواده نیز بسان شما محو تلویزیون هستند. برای اطمینان بیشتر گوشه چشمی می‏اندازید به اهالی خانه. همسر دلبندتان دارد با خواهرش در باره جدیدترین لباس‏های که به صورت اینترنتی فروخته می‏شوند، چت می‏ کند.

دختر گلتان با دوستانش در حال صحبت در باره موزیک‏ های جدید پخش شده در جشن تولد یکی از سلبریتی‏ هاست. آقا پسرتان هم در اینستاگرام مشغول بررسی تصاویر قهرمانان مسابقات زیبایی اندام است. این همه را با سرک کشیدن یهویی متوجه شده ‏اید. هر سه از شما ناراحت می‏ شوند که چرا به حریم خصوصی ایشان گوشه چشمی داشته‏ اید. دختر بابا با گلایه از این کارتان ایراد می‏ گیرد و شما را تشویق به دیدن ادامه سریال مورد علاقه ‏تان می ‏کند.

آقا پسرتان گره در آبروانش انداخته و متذکر می‏ شود که حواستان به شکاف نسلی باشد و بدانید که هر کسی علایقی دارد و باید مورد احترام سایرین باشد و پیشنهاد می‏ کند که سرتان در لاک خودتان باشد. سرکار بانو اما بد جوری عصبانی است. غرولند می‏ کند و کم کم اوقاتتان را تلخ می‏ کند و بسان همیشه بحث را به خانواده شما می‏ کشاند و شما متوجه می‏ شوید دو فرزندتان برای در امان بودن از سلسله ترکش ‏های جروبحث شما دو نفر به اتاق‏ هایشان پناه می ‏برند.

و این همه در حالی است که شما در یک آن می‏ بینید قهرمان سریال وضعیت بدی دارد و الان است که ضد قهرمان بر وی غلبه کند ولی شما درگیر دعوا با همسر هستید و نمی‏ توانید ادامه سریال را ببینید. در گوشه فکرتان دلخوش دیدن سریال در بازپخش آن در روزی دیگر هستید. ممکن است این سناریو برای خانم خانه رخ بدهد. کمیت و کیفیت این سناریو مهم نیست، مهم تلخی غلبه موبایل‏ های هوشمند بر روابط خانوادگی است. به ظاهر عزیزان شما موبایل به دست در کنار شما حضور دارند ولی در باطن هزاران کیلومتر از شما دورند.

غلبه موبایل بر دورهمی‏ های خانه و خانواده امری عیان برای همه ماست که متاسفانه از بیان آن ابا داریم. کانون گرم خانواده با این ابزار در حال تهدید شدن است. البته واضح و مبرهن است که می‏توان این وسیله را به ابزاری برای گرما بخشیدن به خانواده هم تبدیل کرد. این هنری است که اعضای یک خانواده باید با دقت نظری خاص از خود نشان دهند. بی‏تعارف کاری سخت است. باور بفرمایید همین بحث گرانی به تنهایی توان نان آور یا نان آوران یک خانواده را به خود اختصاص می‏دهد.

درد معاش بد دردی است. اولین کارکرد این درد، ایجاد روحی خسته برای نان آور یا نان‏ آوران یک خانواده است. تن فرد در خانه هست ولی خسته است و توان مجالست با اهل خانه را ندارد. این درد در خانواده‏های که زن و مرد شاغل هستند عیان‏تر است. دو تن خسته در منزل حواسشان به استراحت است. زن شاغل در حسرت استراحت باید به مسایل خانه هم رسیدگی کند و در کسوت یک کدبانو حواسشان به جزئیات خانه هم باشد. در این حال برای کی مهم است که دختر و پسر خانواده در کدام دنیای متصل به موبایل به سر می‏برند؟!

همانطور که ذکر شد این موبایل هوشمند آفت دورهمی‏های خانوادگی شده است. در آستانه تعطیلات نوروزی با این فرض که کرونا نیست، عارضم که پدیده موبایل به دست گرفتن در دیدوبازدیدهای نوروزی هم جاری و ساری است. تصور بفرمایید رفته‏اید به دیدار بزرگ خاندان، اکثر بزرگسالان گرم اختلاط و احوال‏پرسی با ایشان هستند ولی بسیاری ساکت گوشه‏ای نشسته و گرم موبایل می‏باشند. بزرگ خاندان از این مهم شاکی می‏شود. یکی دو بزرگتر موضوع را متذکر می‏شوند.

موبایل‏ها برای دقایقی به کناری گذاشته می‏شود. صحبت‏ها که گل می‏کند باز یواشکی موبایل‏ها در دستان موبایل‏دوستان قرار می‏گیرد. بزرگ خاندان حرص می‏خورد و می‏داند که نباید چیزی بگوید. به همین حداقل احترام قانع است. بزرگترها هم با این تظاهر موافقند و خود نیز اهل تظاهر می‏شوند. و تلخ آنجاست که برخی از این بزرگترها هم موبایل به دست هستند. این پدیده در آیین‏های سور و سوگ هم دیده می‏شود. تا قبل از عصر موبایل‏های هوشمند، در عروسی‏ها و جشن‏ها چه رفتاری داشتیم؟

حسب سن و سالمان با عروسی و جشن همراهی می‏کردیم. گعده خودمان را داشتیم و از جشن و عروسی لذت می‏بردیم. اما حالا برای بسیاری باید دو حالت را متصور بود. یا سر در گوشی دارند و بیخیال مراسم هستند و یا همه چیز را از دوربین گوشی خود رصد می‏کنند، آن هم نه برای دل خود بلکه برای پخش آن در شبکه‏های اجتماعی. نوعی تفاخر در این رفتار مشهود است. نوعی اعلام هویت. بعضاً می‏گویند دارند شادی‏ها را با سایرین به اشتراک می‏گذارند.

در آیین‏های سوگ هم این موضوع مشهود است. البته در بسیاری از شئونات زندگی این قبیل افراد این موضوع مشهود است. طرف حال رانندگی است و سلفی می‏گیرد تا در جایی که عضو هست بنویسد این منم یهویی. حتی از مسیر فیلم می‏گیرند و مونتاژ می‏کنند تا دوستانشان ببیند و حظ کنند. از لایوهای اینستاگرامی هم چیزی نمی‏نویسم چون همه می‏دانیم چه حال و هوایی دارد. دوستی می‏گفت ما در دورهمی‏های خانوادگی یک شرط گذاشتیم، آن هم گذاشتن موبایل در زنبیلی روی جاکفشی کنار درب ورودی است!!

تجربه جالبی است که در بسیاری موارد شکست می‏خورد. خاموش کردن گوشی و نهادن آن در جیب و کیف هم مرسوم است ولی همه دلهره این را داریم که نکند کسی زنگی بزند و کاری مهم داشته باشد. نوعاً بی‏قرار می‏شود روحمان. مضطرب هستیم و مدام خیالات تلخ می‏بافیم. لذا در اولین فرصت خود را به گوشی می‏رسانیم تا ببینیم چقدر خیالاتمان درست یا غلط است! در محیط‏های اداری هم این پدیده موبایل‏ به دست بودن عجیب خودنمایی می‏کند. ارباب رجوع از دیدن کارمند گوشی به دست حرص می‏خورد.

موبایل هوشمند داریم تا راحت‏تر با عزیزان و اطرافیان و سایرین در ارتباط باشیم، ولی در عمل در کپسول تنهایی خود در عالم واقع اسیر شدیم و در یک خودآزادپنداری غرق فضای مجازی و مسایل آن شده‏ایم. دقت کردید فرزندانمان بسان ما به دنبال کشف کوچه و خیابان نیستند؟ البته پدیده منحوس کرونا به این عدم کشف کمک کرده است. ولی فرض ما این است که کرونا نیست. این یادداشت منکر تاثیرات مثبت موبایل هوشمند در ایجاد ارتباط با عزیزانمان در این عصر گرانی و کرونا نیست. بحث استفاده بد از این تکنولوژی است.

روزگاری بردن موبایل به مدرسه ممنوع بود و الان اسباب شاد شدن است در بحث کلاس‏های مجازی و آموزش از راه دور مبتنی بر موبایل هوشمند. کسب و کارهای اینترنتی به لطف موبایل هوشمند و اینترنت رو به توسعه است. با این همه، همه باور داریم که این موبایل است که زیستن ما را ماشینی‏تر کرده است. دلخوشیم که اهل خانه گِرد هم  جمعند غافل از آن که هر یک در جزیره سرگردانی خود سرگردان هستیم. غافل از آن که هر یک در عوالمی مجازی، مشغول رویا بافتن هستیم. امید زندگانی‏مان روز به روز واقعی‏تر شود.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.