خردورزی در سیاست نشانه ی کیاست است

اخبار ترشیز
Typography

سیدعلیرضا نبوی ثالث 
عرصه‌ی سیاست، عرصه خردورزی و تلاش برای نیل به منافع حداکثری است، بازیگران سیاسی هموا ه با اتخاذ روش هایی مانند برقراری تعاملات لازم در حوزه های متفاوت اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و امنیتی و برقراری ارتباط دوسویه به دنبال کسب بیشترین منافع و رشد چشمگیر از هر منظری هستند.


لازمه ی خردورزی در عرصه ی سیاست پرهیز از افراط گرایی است، پاشنه ی آشیل هر جریان سیاسی که پس از کسب قدرت باعث شکست آن جریان می شود یکی تندروی و دیگری ناکار آمدی است، در حقیقت ناکارآمدی ماحصل افراط گرایی است، عدم شایسته سالاری ماحصل افراط گرایی است، باند بازی و بی توجهی به حقوق شهروندان ماحصل افراط گرایی است، هر جریان سیاسی که پس از کسب قدرت در دام افراط گرایان گرفتار شود دچا ر ناکارآمدی می گردد و موفقیت هر جریان ارتباط مستقیمی با کارآمدی دارد.
چنانچه یک جریان سیاسی نتواند به هر علتی، کارآمدی خود را در دولت ، مجلس و شورای شهر به نمایش بگذارد بدون تردید بخاطر سلب اعتماد عمومی مردم ،یعنی از دست دادن بهترین سرمایه اجتماعی اش ، محکوم به شکست است.
تصور کنید یک جریان سیاسی در طول دوران قدرتش به فکر مردم نیست و به لطف تصمیمات حضرات مسئولش ، مردم برای تامین مایحتاج اولیه ی زندگی شان مجبورند چندین ساعت برای خرید چند کیلو روغن در صف های شلوغ و طولانی در خیابان ها به انتظار بایستند و یا مجبورند ساعت ها در کل شهر بچرخند تا گوشتی ارزانتر با کیفیتی پایین تر و یا مرغی منجمد یا تخمگذار پیدا کنند و سر سفره هایشان ببرند ، در چنین شرایطی اینگونه جریانات سیاسی چگونه می توانند امیدوار باشند که در عرصه انتخابات با اقبال عمومی مردم مواجه گردند، مشکل کار این است که گاهی وقت ها وقتی بازیگران سیاسی به چنین وضعی دچار می شوند به جای خردورزی و پرهیز از افراط گرایی به دنبال دو قطبی سازی انتخابات می روند و سعی می‌کنند فضای سالم عرصه رقابت را با جنجال و هیاهو به فضایی ناسالم تغییر دهند تا درگرد وغبار درگیری ها و کشمکش ها و تنازعات حساب شده از آب گل آلود ماهی بگیرند .
چه بسا در گیر و دار این جدال ها و جولان های ساختگی ، بهترین شخصیت ها و چهره های برجسته ای که با هدف خدمت به مردم برای توسعه ورشد منطقه و کشور به صحنه آمده اند ناشناخته می مانند و مجال معرفی خود را به شهروندان در سطح جامعه از دست می دهند .
شایسته است در ششمین دوره ی انتخابات شورای شهر و روستا و همچنین ریاست جمهوری عقلا و زعما و نخبگان شناخته شده ی منطقه در عرصه ی سیاست با همدلی و هم افزایی لازم وبرگزاری نشست های مشترک تلاش کنند تا در محیطی آرام ، همه ی کاندیداها اعم از جناحی و مستقل ، با ارائه ی نقشه ی راه و برنامه ای مدون و قابل اجرا و گفتمانی واقعی با پرهیز از ترفندهای پوپولیستی، گفتمان عدالت و پیشرفت و توسعه ی منطقه را نهادینه‌سازی کنند .
شواهد نشان می دهد مسئله ی اصلی و مهم در انتخابات پیش رو ، اثبات کارآمدی کاندیدا و جریانات سیاسی حامی کاندیدا است که با قضاوت نهایی مردم و اقبال آرای خاکستری منجر به پیروزی نهایی یک طیف می گردد .
این روزها مردم به لحاظ مشاهده وجود برخی باندبازی ها و غلبه ارتباطات تیمی و گروهی و یک بام دو هوایی که به وضوح در رفتار برخی مدیران در برخورد با شهروندان مشاهده می‌کنند بیشترین خواسته قلبی شان اجرای قانون و رفع تبعیض و بی‌عدالتی است.
به نظر نگارنده انتخابات دوره آینده به ویژه انتخابات شورای شهر و روستا به شدت «موضوعی» خواهد بود یعنی مردم بر اساس موضوعات مبتلا‌به خود و مشکلات موجود برای تغییر شرایط فعلی رای خواهند داد و لذا در شرایط فعلی هر جریانی که مایل است مورد اقبال عمومی واقع شود باید در شرایط انتخاب گزینه مناسب دچار اشتباه نگردد و ساز و کار همگرایی را به پاس خدمت بیشتر و دلسوزانه به مردم، با تداوم گفتگوهای سازنده و ایجاد یک فهم مشترک از مسائل و مشکلات منطقه و رسیدگی به مطالبات شهروندان در پیشبرد گفتمان عدالت و پیشرفت برای رسیدن به نتیجه مطلوب را سرلوحه ی کارش قرار دهد،
در انتخابات آینده رقابت جدی بین دو طرز فکر در مورد سیاست اقتصاد و فرهنگ وجود دارد بر کسی پوشیده نیست که در این دوره نمی‌شود با شعارهای احساسی با احساسات مردم بازی کرد با توجه به افزایش روزافزون مشکلات معیشتی مردم، جریانات سیاسی به راحتی قادر نخواهندبود بین باور مردم در حل مشکلات و قدرت عملکردشان پلی احداث کنند که مردم را به احساسی مشترک برای حفظ منافع مشترک شان متقاعد سازد، بازیابی اعتماد از دست رفته به مسئولین کاری شدنی اما سخت است.


در این دوره از انتخابات جریانی موفق است که قدر وحدت و همگرایی را به عنوان یک اصل موفقیت آمیز درک کند و دچار بلای انشقاق و اختلاف نشود و با حفظ مرزهای رقابت از ورود به دعواهای قبیله‌ای و عشیره ای برای رسیدن به قدرت به شدت پرهیز کند و در سایه همدلی و هم‌افزایی لازم با حفظ حریم و اصول به فهمی مشترک دست یابد.
در کشور ما و در سطح منطقه همیشه انتخابات به صورت چند ضلعی برگزار شده است مهمترین اصل انتخاب از نظر مردم اصل کارآمدی و پاسخگویی است. کارآمدی دولت، مجلس و شورا مقوله چند وجهی و ضرورت فعلی جامعه است .

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.