زده ام فالی و فریاد رسی می آید

اخبار ترشیز
Typography

محبوبه وزیری 

می دانید صفحات فال و پیشگویی روزنامه ها و مجلات یکی از بخش های خواندنی آنهاست ؟ اکثر افرادی که مجلات را ورق می زنند ، حتی آنانی که به خرافات عقیده ندارند به سمت صفحات فال روزنامه ها می روند .

گفته می شود در آمریکا 1.3 میلیون نفر فیس بوک را به خاطر فال های روزانه و رایگان دنبال می کنند، همچنین در این کشور پیش گویی های ورزشی و تجاری هم علاقه مندان خاص خود را دارد. در ایران نیز صفحات فالگیری در فضای مجازی مورد استقبال قرار می گیرد. حضور در پیج های اینستاگرامی یا کانال ها و گروه های تلگرامی و افزایش روز افزون این پیج ها نشان دهنده رغبت مردم در استفاده از این نوع کالاست.

فال ها انواع مختلفی دارد فال قهوه، فال حافظ ، فال روز و هفته و سال، فال احساسی، فال ابجد ، سرکتاب باز کردن و بخت باز کردن که از قدیم الایام مرسوم بوده ، دردنیای مدرن جزوه های آموزشی فالگیری و کلاس رفع اشکال هم به آن اضافه شده است.

حال این سوال مطرح می شود که چرا مردم جذب این سایت ها و پیج ها یا افراد فال گیر می شوند؟

مطالعات نشان می دهد که پیشگویی از قدیم الایام و در زمان باستان در بین مردم وجود داشته است . در گینه ، آفریقای جنوبی و هند پیش گویی یک شغل تلقی می شد و در موارد زیادی کاربرد داشت . جامعه شناسان معتقدند انسان زمانی که در شرایط رمزآلود قرار می گیرد برای کاهش استرس و فشار روحی به فال و پیشگویی روی می آورد. از نظر روانشناسان اغلب مردم می خواهند خوشحال باشند، احساس بهتری داشته باشند ، در خریدها و کارهای تجاریشان موفقیت کسب کنند و طالب فال می شوند .

پس اگر تصور کنیم مردم فقط  از این سایت ها تفننی عبور می کنند برداشت صحیحی از رفتار آنها نداشته ایم، چنانچه در استوری های اینستاگرامی هر روز شخصی به مناسبت تولدش پست هایی می گذارد که مربوط به ماه تولدش است. اول هر ماه شمسی با جملاتی مانند آغاز امپراطوری مهرماهی ها، خصوصیات تولد خردادی ها، من یک بهمنی شگفت انگیز هستم، من یک اسفندی شگفت انگیز هستم و از این قبیل مواجه می شویم .

این نشان می دهد که درصد زیادی از مردم فال ها را فقط برای سرگرمی استفاده نمی کنند بلکه آنها را سندی می دانند که خصوصیات آنها را خوب توضیح داده است . از محسنات توصیف شده در فال چنان خوشحالند که گویا با شخصیت آنها منطبق است و از برخی خصوصیات منفی مانند لجبازی و یکدندگی ، غرور بیجا یا درونگرایی بیش از حد هم نگران و ناراحت نیستند . چون در آن ماه به دنیا آمده اند و فالشان هم می گوید دیگر باید همان طور رفتار کنند. آخر آن ها که از دیگر متولدین ماهشان مستثنی نیستند.

عامل دیگر پذیرش فال در اموری است که فرد خود را ناتوان و مستاصل می بیند . مانند اختلافات زناشویی، بیماری های لاعلاج ، سرکشی و طغیان فرزندان علیه والدین ، نبود آینده مشخص و عدم تحمل شرایط حال ، فرد را به سمت فال گیر می کشاند تا هر چند دروغ ولی به او امید دهد . فرد مشکل دار دوست دارد آینده ای خوش و دارای راه حل برای او ترسیم شود و فالگیران با هوش هیجانی قوی که دارا هستند به سرعت قادر به یافتن نشانه های معنایی در زندگی مراجع می شوند و به او امید می دهند. طرز رفتار فالگیران هم تقریبا مشابه هم است.

ذکر خاطره ای از عملکرد فالگیران در اینجا خالی از لطف نیست . حدود بیست سال پیش زمانی که زعفران به معنای واقعی طلای سرخ بود در یکی از روستاهای کاشمر تدریس داشتم . مادر یکی از دانش آموزان می گفت که چند کیلو زعفران را از خانه شان دزدیده اند . برای پیدا کردن ردّی از زعفران ها چند فالگیر در شهرهای مختلف به آن ها پیشنهاد شده بود . نشانه هایی که فال بین ها گفته بودند  تقریبا مثل هم بود و موضوع پیش گویی را برای این مادر باورپذیرتر کرده بود. به او گفته بودند زعفران ها را در کیسه پلاستیکی سیاه و در محفظه بسته ای مثل کابینت گذاشتید و به وسیله یک آشنا ربوده شده است. در آن زمان زعفران در کیسه پلاستیکی نگهداری می شد و در صورت قرار گرفتن در خانه نیاز به یک محفظه سربسته بود پس با کمی اطلاعات ناقص می توان این نوع پیش گویی را انجام داد. حضور یک  مرد یا زن قد بلند یا قدکوتاه با چشم های درشت یا ریز هم چاشنی پیش گویی بود .البته ناگفته نماند که نوع پیش گویی ها متفاوت بود یکی از روی آب پیش گویی کرده بود و یکی با کاسه و دیگری با ایجاد تحول روحی روانی و ادعای ارتباط با عوالم متافیزیکی این حرف ها را به وی گفته بودند. کلی گویی همراه با حس روانشناسی تجربی و هوش هیجانی شخصیت باورمندی از فالگیران برای مردم ساخته است تا بتوانند دیگران را تحت تاثیر خود قرار دهند. اگر تاکنون به فالگیران پارک ها توجه کرده باشید ، بحث سر و گوش آب دادن در اطراف محل اطراق، باهوش بودن ، اجتماعی بودن و سرعت انتقال را می توانید به خوبی در رفتار و گفتارشان مشاهده کنید . صرف نظر از وردها و دعاهایی که بیش از 80 درصد آن تکراری است ، نکات کلیدی از درک لحظه ای خود آنها استنتاج می شود و بر دل مراجع می نشیند.

موضوع دیگری که طالع بینی و کف بینی را با اهمیت می سازد . پرداخت  هزینه های گران قیمت برای فال گیریست . گاه دیده می شود که فال گیری شکل کلاهبرداری و شیادی به خود می گیرد و افرادی که منتظرند گشایشی در کارشان ایجاد شود را با گرفتاری های بیشتری درگیر می کند .

چه باید کرد؟ مطالعات و بررسی ها نشان می دهد در محیطی که افراد احساس کنترل بر آن را دارند عقیده به فال گیری کاهش پیدا می کند و در عوض هنگامی در موقعیت های وهم آمیز قرار گیرند به عقاید خرافی و فال روی می آورند . چنان که در بحران کرونا افراد بیش از پیش  به افکار خرافی و فالگیران و پیش گویی ها روی آورده اند. همچنین باید گفت که بسیاری از باورها به خاطر تعمیم نادرست است . مثلا این که طرفداران یک ماه دارای یک نوع خصوصیت هستند مستلزم آن است که ما در دنیا فقط 12 نوع شخصیت داشته باشیم در صورتی که تفاوت های فردی به اندازه تعداد آفرینش خداوندی زیاد است .

یکی دیگر از مواردی که می تواند عقاید و باورهای نادرست را برطرف کرده و جایگزین برای آن ها بیابد آموزش تفکر انتقادی است . تفکر انتقادی باعث می شود که فرد مشکل دار به حرف ها و رفتارهای فالگیران با دید بازتری نگاه کنند اگر حرفی را موقع سوال و جواب به وی منتقل کرده اند بیابند و حرف های ضد و نقیض این افراد را با هم مقایسه کنند یا در جستجوی این باشند که فالگیران برای دیگران چه نسخه ای پیچیده اند به آنها چه گفته اند و اهل پذیرش صرف نباشند.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.