فرهنگ و هنر کاشمر در عطش توجه بیشتر

اخبار ترشیز
Typography

حمیدرضا بی تقصیر 

دوستی فعال در دفتر ارتباطات مردمی نماینده دیارمان خبر داد که پنجم بهمن ماه ساعت هجده، اهالی هنر در محل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشمر دیداری با حجت الاسلام جواد نیک ‏بین دارند و درخواست کرد در این جلسه شرکت کنم.

همان ابتدایی ورود متوجه یک نکته عجیب شدم. یک جا نوشته‏ ای دیدم با این مضمون؛ «هم ‏اندیشی اهالی فرهنگ، هنر و رسانه با نماینده»! خیلی عجیب بود چون تعداد حضار، گویای جماعت فرهنگ و هنر و رسانه کاشمر نبود! این موضوع به حدی عجیب بود که جناب نیک ‏بین هم از نبود برخی از هنرمندان با ذکر نام اظهار تعجب کرد.

 برخی از افرادی که برای بیان مسایلشان پشت تریبون رفتند هم به این مسئله اشاراتی داشتند. البته شاید مسئول اداره مذکور حواسش به ‏طور ویژه معطوف پروتکل‏ های مبارزه با کرونا بود! بعید حُب و بُغضی در عدم دعوت وجود داشته باشد. شاید هم کج‏ سلیقگی شده بود. حضور اصحاب رسانه کنار اهالی فرهنگ و هنر جالب است و ستودنی، اهالی رسانه هم جزو اصحاب فرهنگ و هنر هستند ولی کاش هر یک هم ‏اندیشی خاص خود را می ‏داشتند. رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی صحبت‏ هایش را در دو بخش آماده کرده بود. او با مراجعه به متن سخنانش چند پیشنهاد در حوزه قانون ‏گزاری برای کلیت کشور مطرح کرد.

شاه‏بیت سخنان وی در بخش دوم سخنانش در باره دغدغه‏ های اداره ‏اش، وجود موازی کاری در حوزه فرهنگ و هنر، کمبود بودجه و ارائه گزارش از حال و هوای فرهنگ و هنر در دوران کرونا بود. بعد از سخنان وی نیک ‏بین به محل استقرار احمد داودیان مجری توانای برنامه رفت و از وی خواست تاجایش را به وی بدهد. بدینسان نیک‏بین تلاش کرد تا فضایی راحت و خودمانی را در جمع هنرمندان و اهالی رسانه رقم بزند. بده بستان کلامی ایشان و مجری در نوع خود قابل تامل بود. نیک‏بین به عنوان عضو کمیسیون فرهنگی تمایل به نشست و برخاست بیشتر با اهالی فرهنگ و هنر و اصحاب رسانه دارد.

امید این قبیل نشست‏ها از فرمت و قالب و قاب اداری خارج شود و تبدیل به سلسله جلسات صمیمانه اهالی هنرهای مختلف با نماینده در فضایی غیراداری و با حضور قریب به اکثریت هنرمندان هر رشته بشود. الغرض بعد از علی توکلی مسئولان انجمن‏های؛ هنرهای نمایشی و موسیقی و تنی چند از هنرمندان به همراه مسئول کانون هنرمندان بسیج و دو نفر از اهالی رسانه صحبت‏هایی کردند. برخی از این افراد به بیان کلیاتی قناعت کردند. بعضی مطالبشان را به‏طور مکتوب تقدیم نماینده کردند. بعضی بیلان کار دادند. یکی به طور مختصر اصلی‏ترین حرف را زد و خواهان توجه بیشتر و به‏دور از شعار به دغدغه‏ها و مشکلات هنرمندان شد.

در کل فضای صحبت‏ها در گلایه از عدم توجه و نبود بودجه و عدم نگاه یکسان به کلیت هنرمندان بود. یکی گفت در عرصه فرهنگ و هنر کاشمر همه برابرند و برخی برابرترند. یک شاعر اشارتی ناب به نبود نقشه راه در حوزه فرهنگ و هنر کاشمر داشت. اهالی رسانه هم خواهان توجه به مقوله اقتصاد رسانه شدند. این اقتصاد هم در حوزه فرهنگ و هنر و هم در حوزه رسانه نقشی مهم دارد. واضح و مبرهن است که فرهنگ و هنر الزاماً نمی‏تواند یک متولی به نام فرهنگ و ارشاد اسلامی داشته باشد. هر نهاد و مجموعه‏ای دغدغه و ماموریتی دارد که بعضاً مستقیم و برخی غیر مستقیم در ساحت فرهنگ و هنر خود را نشان می‏دهد.

این موازی کاری یک عیب نیست، در نوع خود یک حُسن محسوب می‏شود اگر و تنها اگر یک هماهنگی بین‏بخشی وجود داشته باشد. لابد شورای فرهنگ عمومی هر شهرستان کارکردی شبیه همین هماهنگ کننده را دارد. یقین در شوراهای مختلف سطح شهرستان می‏توان نوعی همگرایی را برای بحث ایجاد وحدت عملی در عرصه فرهنگ و هنر رقم زد. نهادهای چون؛ بسیج، سازمان تبلیغات اسلامی، مراکز آموزش عالی، ادارات آموزش و پرورش، حوزه‏های علمیه، بنیاد شهید، کمیته امداد، جهاد کشاورزی، کانون مساجد و شوراهای اسلامی شهر و روستا و دگر جاها می‏توانند در این تعامل نقشی موثر با کمک اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ایفاء کنند.

در کنار اینان باید از بضاعت و توان مراکز خصوصی و موسسات فرهنگی و هنری هم کمک گرفت. حتی بایسته است به طور ویژه از توان اداره اوقاف و امور خیریه و مجموعه آرامگاه شهید مدرس و ظرفیت آستانقدس رضوی مدد گرفت. نماینده دیارمان هم می‏تواند به این تعامل و همگرایی و پرهیز از شعار درمانی و توجه به عنصر شعور در فعالیت‏های فرهنگی و هنری کمک کند. ایشان یک چهره فرهنگی است و با توجه به ارتباطات گسترده‏ای که دارد می‏تواند اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و مجموعه نهادهای دولتی و مراکز آموزش عالی و موسسات خصوصی و هر محموعه فعال در عرصه فرهنگ و هنر را تشویق به ارائه نقشه راه با هدایت شورای فرهنگ عمومی بکند.

اهالی رسانه هم می‏توانند یار و یاور اصحاب فرهنگ و هنر باشند. عدم توجه به حوزه روابط عمومی یک ضعف اساسی در فعالیت‏های فرهنگی و هنری دیارمان می‏باشد. شایسته است هر رخداد و هر طرح و برنامه فرهنگی و هنری یک روابط عمومی قوی داشته باشد تا بتواند با تشکیل ستاد خبری و بهره‏مندی از توان اصحاب رسانه، باعث آگاهی‏بخشی در حوزه توانایی‏ها و توانمندی‏های دیارمان در ابعاد مختلف فرهنگی و هنری بشود. اگر این تعامل با راهبری نماینده دیارمان محقق شود شاهد توجه بیش از پیش به اقتصاد رسانه در کنار اقتصاد فرهنگ و هنر خواهیم بود. رسانه‏ها می‏تواند معرف فرهنگ و هنر کاشمر در خطه ترشیز و استان و کلیت کشور باشند.

در دو سال گذشته به دفعات بحث تشکیل مجمع خیرین فرهنگ و هنر را مطرح شده است. گذر یک ایده از یک طرح ساده به یک عملیات هوشمندانه کمی تا قسمتی زمانبر است. باید اعتراف کرد که این ایده هنوز عملیاتی نشده است و این در حالی است که شاهد فعالیت خوب و قابل تحسین خیرین دیارمان در بحث ساخت مساجد، تکایا، عمران و آبادانی هیئات مذهبی، مدرسه سازی، ساخت کتابخانه و تجهیز آن، حوزه سلامت، خرید جهیزیه و اخیراً حوزه ورزش هستیم. با توجه به این مهم که بخش اعظم مشکلات حوزه فرهنگ به مسایل اقتصادی و بودجه بر می‏گردد بایسته است از ظرفیت خیرین و نیک‏اندیشان دیارمان بهره ببریم.

یقین جناب نماینده نیز ارتباطاتش را برای غنا بخشیدن به حوزه فرهنگ و هنر به‏کار خواهد گرفت. یادمان باشد هنرمندانی از این خطه پر استعداد به سایر جاها مهاجرت کردند و صاحب جایگاه‏های قابل اعتنایی در عرصه فرهنگ و هنر استان و کشور شده‏اند. کاش جناب نیک‏بین با این بزرگواران تعاملی موثرتر داشته باشد و از ایشان برای کمک به حوزه فرهنگ و هنر دیارمان مدد بگیرد. برای این تعامل می‏توان انواع پیشنهادات را مطرح کرد. می‏توان جشنواره تئاتر میثاق را گسترش کمی و کیفی داد. می‏توان یک کتابخانه تخصصی برای اهالی هنر بنیان نهاد. می‏توان ارتباط بهتری میان تولیدات هنرمندان و بازار هنر استان و کشور ایجاد کرد.

غرض آن که برگزاری یک هم‏اندیشی می‏تواند تابع یک اتاق فکر و طرح و برنامه باشد. یقین برای این مهم باید به‏دور از حُب و بُغض بود. آنچه در آن هم‏اندیشی مشهود بود نوعی شتابزدگی در برنامه‏ریزی و برگزاری بود. نمی‏توان عدم دعوت بسیاری از هنرمندان و اصحاب رسانه را به دوش این و آن انداخت. اهالی هنر و رسانه و فرهنگ نیازمند تکریم هستند. یک تیم باید برای برگزاری این برنامه بسیج می‏شدند. به‏گونه‏ای که اکثریت هنرمندان و اصحاب رسانه در آن حاضر می‏شدند. البته اعتقاد نگارنده بر آن است که کاش نشست اصحاب رسانه مجزا می‏بود. و کاش نشست هر مجموعه هنری جداگانه برگزار شود.

پیشنهاد می‏شود در یکی از شبکه‏های اجتماعی مجموعه‏ای برای ارتباط با دفتر نماینده ایجاد شود. عضویت شخص نماینده در این مجموعه خالی از لطف نخواهد بود. فردی از دفتر نماینده به‏عنوان مدیر آن مجموعه و فردی از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و فردی به نمایندگی از انجمن‏های هنری به‏عنوان ادمین، هدایت و مدیریت و نظارت آن را بر عهده داشته باشند. مسایل و مشکلات و درخواست‏ها از کانال این سه نفر در آن مجموعه بارگذاری شود و نظر جناب نماینده اخذ و یا توسط خودشان پاسخ داده شود و به فراخور پیگیری‏ها و نتایج آن اعلام شود. این هم‏اندیشی مجازی منجر به ارائه انواع طرح و برنامه‏ها خواهد شد.

پیشنهاد می‏شود شورای فرهنگ عمومی سلسله نشست‏های با هر مجموعه هنری برگزار کند. امام جمعه دیارمان خود یک معلم و استاد دانشگاه است و تجربیات ارزنده‏ای در حوزه مسایل فرهنگی و هنری دارد. یقین ایشان به عنوان صدر شورای فرهنگ عمومی شهرستان علاقه‏مند به دیدار با اصحاب فرهنگ و هنر بی‏واسطه هستند. اعضای شورای مذکور نیز در این قبیل نشست‏ها چشم در چشم هنرمندان، مسایل و مشکلات ایشان را رصد خواهند کرد. شاید به جرأت بتوان ادعا کرد معضل اصلی فرهنگ و هنر دیارمان نگاه صرفاً اداری به مسایل فرهنگی و هنری است. یقین توجه به مسایل اداری اوجب واجبات است.

ولی توقع آن است که نگاهی جهادی و بسیجی‏وار به مسایل داشته باشیم. و شایسته است یادمان نرود که فرهنگ و هنر باید همه اقشار جامعه را شامل بشود. معلولان، کارگران، بانوان، کودکان و قشرهای مختلف خواهان بهره‏مندی از صنایع فرهنگی دیارمان هستند. امید روزی تولیدات فرهنگی و هنری دیارمان در قامت یک صنعت فرهنگی قدرت عرض اندام در بازار هنر ترشیز و استان و کشور و فراکشور را بیش از پیش کسب کند. تا آن روز بایسته است نقشه راهی با همت شورای فرهنگ عمومی و یاری اصحاب فرهنگ و هنر دیارمان و با مدد همه نهادها و مراکز خصوصی دست‏اندرکار، تهیه و عملیاتی شود. آمین.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.