سیاست مشخصی برای مقابله با گرانی وجود ندارد

اخبار ترشیز
Typography

سید علیرضا نبوی ثالث 

جز وجود من که گردد قیمتش هر روز کم
قیمت هر چیز در هر روز بالا می رود
حبیب یغمایی

حل مشکلات اقتصادی و مقابله با گرانی نیازمند اقداماتی اساسی و بنیادین است، اتخاذ تدابیر فوری در کوتاه مدت، برنامه‌ریزی لازم در میان‌مدت و حل مشکلات زیرساختی اقتصادی در دراز مدت از مهمترین مولفه هایی است که هر دولتی در هر زمانی و در هر شرایطی باید سرلوحه کارش قرار دهد.


برابر سند چشم انداز20 ساله جمهوری اسلامی که از طرف مقام معظم رهبری به سران سه قوه و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در سال ۱۳۸۴ ابلاغ شده است انتظار می رود رئیس جمهور که در راس دولت است و بر اساس اصل تفکیک قوا «قوه اجرایی» نظام محسوب می‌شود و توسط مردم برای دفاع از حقوق شهروندان و حفظ سرزمین و برقراری نظم و قانون در تمامی نهادها و سازمانهای اداری انتخاب شده است به اتفاق اعضای کابینه اش با مدیریتی هوشمندانه تلاش کند کشور ایران در افق چشم‌انداز سال 14۰۴ کشوری باشد برخوردار از« سلامت ، رفاه و امنیت غذایی به دور از فقر و فساد و تبعیض» در این راستا علاوه بر اینکه رئیس مجلس و رئیس قوه قضاییه نیز هر یک برای حفظ سلامت زیر مجموعه خویش و انجام خدمتگزاری وفق مقررات مسئولیتی کمتر از رئیس جمهور ندارند، باید دست در دست هم از حفظ وحدت غافل نشوند، تحقق اهدافی که در سند راهبردی چشم انداز ۲۰ ساله ترسیم شده است فقط در سایه تعامل و همکاری روسای هر سه قوه امکان پذیر است .
همه نمایندگان و روسای جمهور هدفشان از ورود به مجلس و یا رئیس جمهور شدن این است که می‌خواهند پس از کسب قدرت با فساد مبارزه کنند، فقر را در اجتماع ریشه کن کنند، بر اساس قانون عدالت اجتماعی را نهادینه کنند. متاسفانه برخی از این عزیزان به محض اینکه رای مردم را کسب می کنند.همه قول هایی را که داده‌اند فراموش می کنند و حل مشکلات اقتصادی و فقر زدایی را به بوته فراموشی می سپارند و برخی از مجلسی ها حتی از حداقل وظیفه نظارتی خویش بر عملکرد دولت غافل می شوند چندین سال است به خاطر سیاست های حاکم بر حوزه اقتصاد روز به روز مردم ایران فقیرتر می‌شوند ارزش پول ملی کمتر می شود اقشار ضعیف و آسیب پذیر جامعه یکی پس از دیگری طعمه شاخص فلاکت می شوند طبقه متوسط جامعه کم کم دارد با طبقه پایین جامعه همکف می شود، شاید هم شده باشد، درک این حقیقت دردناک با گذری به مناطق فقیر نشین و مناطق حاشیه نشین کاملاً قابل لمس است، در عوض هر روز بر درصد ثروتمندان نوکیسه ی نوظهور با مال های بادآورده به خاطر روابط نامشروع اقتصادی افزوده می شود. به همین سبب این روزها تشکیل شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا برای تصمیم سازی درباره معضلات اساسی اقتصاد کشور و اجرای سیاست های مدون سه قوه برای فقر زدایی و مهار گرانی و بهبود وضعیت اقتصادی اقشار آسیب پذیر از اهمیت روز افزونی برخوردار است. با یک جستجوی ساده و درج کلمه «گرانی» در فضای اینترنت ، نیم نگاهی به عناوین سخنان مسئولین در خبرگزاری ها و رسانه ها بیاندازید، نگارنده 28 تیر99 را مشاهده کردم .
عناوین از این قراراست : گذران سخت زندگی زیر سایه گرانی، نارضایتی عمومی از گرانی افسار گسیخته، لزوم کنترل گرانی، شیب گرانی ملایم نیست، افزایش چراغ خاموش قیمت ها در بازار، درآمد مردم پاسخگوی تورم و گرانی نیست، وضعیت معیشت مردم نگران کننده است ،دستور پشت دستور آقای رئیس جمهور به عمل کار برآید .
افزایش بی حساب و کتاب قیمت ها، ناله های قشر مستضعف و متوسط جامعه از فشار گرانی و بی ثباتی قیمت ها باعث شده که خیلی‌ها به رئیس جمهور و وزرای دولت وی تذکر بدهند چرا از عملکردتان اظهار شرمندگی نمی کنید چرا با ارائه راهکارهای مناسب جلوی این وضع نابسامان را نمیگیرید سران سه قوه به فریاد قشر آسیب پذیر و قشر مستضعف جامعه برسند و این گرانی بی منطق را حل کنند .

یکی از معضلات اصلی در اقتصاد ایران انباشت نقدینگی در دست مردم است نقدینگی باعث تلاطم بازار شده است . مشکل تلاطم بازار، علاوه بر ریشه اقتصادی ریشه روانی هم دارد وضعیت آینده برای مردم مبهم است، دولت نمی تواند با کسب اعتماد مردم ، نقدینگی را به سمت بخش تولید هدایت کند و با حفظ امنیت سرمایه گذار در سال جهش تولید، از این بخش حمایت های لازم را به عمل آورد. در کشورهای پیشرفته که ثبات اقتصادی دارند از قبیل آلمان در اروپا و ژاپن در آسیا دلیل عمده موفقیت آنها این است که مردم به مسئولین اعتماد دارند و مدیران اقتصادی ضمن سلامت خودشان و برادرشان و فرزندانشان و همسرشان و دامادشان ، اجازه سودجویی و فرصت طلبی و رانت خواری به دلالان و وابستگان را نمی‌دهند در بحث توسعه فنی حرفه ای آموزش های لازم را حتی از طریق شبکه های خانگی به شهروندان ارائه می‌کنند ، اجازه نمی‌دهند واردات کالا در انحصار یک عده خاص باشد، ارز دولتی در اختیار کسانی قرار می گیرد که با آبروی دولت بازی نکنند. مشکلات اقتصادی یکی دوتا نیست و در حوصله این مقاله نیز نمی گنجد ، انتظار می رود سران قوا در شورای عالی هماهنگی اقتصادی برای نجات مملکت چاره‌ای بیندیشند.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.