به دور از شعار؛ روز قلم در کاشمر پَر

اخبار ترشیز
Typography

حمیدرضا بی تقصیر 

روز قلم بر اهل قلم در دیارمان گرامی باد. چرا چهاردهم تیر ماه روز قلم است؟ بد نیست دانید؛ این روز در سال ۱۳۸۱ پس از پیشنهاد انجمن قلم ایران و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی به ثبت رسید. علت این نامگذاری را می‏دانید؟ لابد می‏دانید که؛ توجه به قلم در سرزمین ما پیشینه‌ای دیرینه دارد.

سده‌ها پیش در ایران باستان، تیرگان (سیزدهم تیرماه) یکی از مهم‌ترین جشن‌های ایران باستان بود. این جشن آیین‌های مخصوصی داشت، یکی از آنها پاسداشت قلم بوده است.

 نقل است که در این روز، هوشنگ، پادشاه پیشدادی ایران، نویسندگان و کاتبان را به رسمیت شناخت و آنان را گرامی داشت، مردم جشن گرفتند و آن جشن به یاد ارجمندی قلم بر جای ماند. به نوشته‌ ابوریحان بیرونی، سیزدهم تیرماه، روز ستاره‌ تیر یا عطارد است و چون عطارد، کاتب ستارگان است، می‌توان سیزدهم تیرماه را روز نویسنده نامید. پس از انقلاب جمعی از نویسندگان و شاعران سرشناس سیزدهم تیرماه را به عنوان روز قلم و نویسنده پیشنهاد دادند، تا این‌که چهاردهم تیرماه از جانب انجمن قلم به عنوان روز قلم نام‌گذاری شد.

با رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تماسی می‏گیرم تا ببینم برای بزرگداشت روز قلم برنامه‏ای دارند یا نه؟ پاسخ ساده است. برنامه‏ای ندارند. با خود می‏گویم شاید شورای فرهنگ عمومی شهرستان برنامه‏ای تدارک دیده باشد. دوباره با اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان تماس می‏گیرم. رئیس این اداره با سعه صدری در خور تحسین پاسخگوی سئوالاتم هست. مشخص می‏شود در دو جلسه امسال شورای فرهنگ عمومی شهرستان برای بزرگداشت روز قلم مصوبه‏ای وجود ندارد.

آیا تاکنون در سطح شهرستان بزرگداشتی برای اهل قلم برگزار شده است یا خیر؟ بد نیست بدانید در دو دهه اخیر دو نفر از برندگان کتاب سال جمهوری اسلامی اهل شهرستان کاشمر بودند. بد نیست بدانید برخی از اهل قلم دیارمان، نظیر؛ شادروان مجتبی عبدالله‏نژاد در سطح ملی نامور هستند. اگر اصحاب رسانه را در کنار نویسندگان و شاعران از جمله اهالی قلم بدانیم، می‏توانیم لیستی تقریباً دویست نفره تهیه کنیم. به نظر شما نهادهای فرهنگی دیارمان اینگونه لیستی دارند؟

نماینده دیارمان در مجلس در کمیسیون فرهنگی حضور دارد. امید ایشان کاری کارستان برای بزرگداشت اهالی قلم در کاشمر و ترشیز و استان و کشور به فرجام برساند. اهل قلم زیاده‏خواه نیستند. با این همه بایسته است مسئولان فرهنگی همتی عالی برای شناسایی دغدغه‏های آنان داشته باشند. یقین مدیران ارشد شهرستان می‏دانند که در کاشمر حداقل چهار انتشاراتی وجود دارد. این چهار مجموعه در گذر زمان کتاب‏های را از نویسندگان منطقه منتشر کرده‏اند.

نمی‏دانم اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آرشیو یا مجموعه‏ای از این آثار را دارد یا نه؟ نمی‏دانم بر اساس همین چهار انتشاراتی، بانک اطلاعاتی متضمن معرفی نویسندگان و مولفان و مترجمان دیارمان ایجاد شده است یا نه؟ روزگاری یکی از مسئولان اداره مذکور در سالن انتظار مجتمع فرهنگی سرو کاشمر قفسه‏ای برای معرفی آثار نویسندگان دیارمان تعبیه کرده بود. اینک از آن قفسه و کتاب‏ها خبری نیست. گرچه در زمانی هم که قفسه میزبان کتاب‏ها بود، شاهد بودیم که اهتمامی برای به‏روز کردن آن قفسه وجود ندارد.

در کاشمر حداقل شش نشریه دارای مجوز، در حال انتشار هستند. اینان هم دغدغه‏های دارند. و این در حالی است که تعدادی از فرهیختگان دیارمان مجوز انتشار نشریه دارند و یحتمل دغدغه مالی دارند و چه بسا در آینده شاهد انتشار نشرریه‏شان باشیم. به این همه باید پایگاه‏های خبری فعال در اینترنت و کانال‏های تلگرامی و فعالان شبکه‏های اجتماعی را افزود. به این همه باید فعالیت‏ها مولفان و مترجمان مراکز آموزش عالی شهرستان را افزود. برخی از ایین مراکز بالغ بر بیست عنوان چاپ شده دارند.

یادمان نرود که بسیاری از نویسندگان و مترجمان و مولفان دیارمان در خارج از شهرستان حضور دارند. این همه بهانه مطلوبی برای تهیه آن بانک اطلاعاتی به منظور شناخت مفاخر و فرهخیتگان و مشاهیر خطه زرخیز کاشمر است. آیندگان امروز ما را به قضاوت نشسته‏اند، بایسته است تذکره نویسندگان متقدم و متأخر کاشمر بی هر حب و بغض تهیه و منتشر شد. شایسته است بیاضی از این افراد و نمونه آثار آنان تهیه گردد. گاهی زود دیر می‏شود. وجود نگاه اداری در برخورد با اهل قلم امری نکوهیده است.

باید قدردان این فرهنگ‏سازان باشیم. جالب است بدانید در میان نویسندگان دیارمان انواع اقشار و روحیات دیده می‏شود. محققانی داریم که تحقیقات خود را در تخصصی‏ترین موضوعات در قاب مقاله و کتاب منتشر کرده‏اند. چهره‏های مذهبی داریم که آثارش برای بسیاری حکم توتیا دارد. در عرصه ادبیات هم شاهد درخشش بسیاری از شاعران و ادبیان و پژوهشگران بوده و هستیم. در حوزه دفاع مقدس هم شاهد همتی عالی برای نشر ارزش‏های انقلاب اسلامی و هشت سال مبارزه با دشمن بعثی می‏باشیم.

در حوزه کودک و نوجوان هم شاهد درخشش نویسندگان کاشمر در سطح استان و کشور هستیم. به این همه باید درخشش فعالان حوزه میراث فرهنگی و فرهنگ عامه را اضافه کردم. در ساحت هنر هم شاهد تلالو آثار نویسندگان دیارمان بوده و هستیم. برخی از مدیران حمایت‏های درخور توجهی از اهالی قلم در حد وسعشان داشته‏اند. به اینان باید دستمریزاد گفت. کاش رویه اینان، سرمشقی در رفتار سایر مدیران می‏شد. امید جواد نیک‏بین در کسوت نماینده خطه ترشیز به این مهم توجه‏ای خاص از خود نشان بدهد.

پیشنهاد می‏شود کارگروهی از سوی شورای فرهنگی عمومی متولی تهیه بانک اطلاعاتی مورد اشاره و تدوین تذکر نویسندگان، ادیبان، مولفان و مترجمان کاشمر بشود. امید امام جمعه کاشمر که خود نویسنده است، همتی عالی به این مهم به عنوان رئیس شورای فرهنگی عمومی شهرستان معطوف نماید. امید شورای اسلامی شهر و شهرداری و شوراهای اسلامی روستاها و دهیاری‏ها در بحث نامگذاری جاها و مکان‏ها و کوی و برزن دیارمان گوشه چشمی به مفاخر و مشاهیر متاخر و متقدم دیارمان بیشتر از همیشه داشته باشند.

امید در کارگروه پیشنهادی افرادی آشنا با قلم و کتاب و رسانه و هنر عضویت داشته باشند. و امید در این کارگروه پیشنهاد افرادی از اهل قلم هم حاضر باشند. در پایان خاطر نشان می‏شوم که روزگاری رئیس جمهوری به کاشمر آمد، مسئولان وقت قصد داشتند که لیستی از درخواست‏های اهالی فرهنگ و هنر و ادب را تهیه تا تقدیم رئیس جمهور و یا هیأت همراه بکنند. یکی به طنز یا جدی پیشنهاد داد در آرامستانی از آرامستان‏های دیارمان قطعه‏ای به هنرمندان و اهالی قلم اختصاص یابد.

آن طنز یا نکته جدی با خنده و شوخی استقبال شد. زمانی که پیکر شادروان مجتبی عبدالله‏نژاد در جوار بقعه سید حمزه (ع) دفن می‏شد، جای خالی آن قطعه بعد از قریب یک دهه از طرح آن پیشنهاد احساس شد. پیشنهاد می‏شود این بحث جدی گرفته شود. اگر داعیه دومین شهر زیارتی بودن استان و چهارمین شهر زیارتی بودن کشور را داریم باید حواسمان به اینگونه موارد باشد. تکریم اهل قلم در زنده بودنشان یک هنر است. همین تکریم بعد از وفات ایشان هنری دیگر در عرصه حرمت‏گذاری به ساحت قدسی  فرهنگ است. باقی بقایتان.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.