وسایل بازی پارک ‏های کاشمر؛ اسباب رحمت یا زحمت

اخبار ترشیز
Typography

میم شناسه ترشیزی 

پارک‌های شهری همانند دیگر خدمات شهری به پیروی از تقسیم بندی کالبدی شهر به پارک‌های؛ همسایگی، محله‏ای،ناحیه‏ای و منطقه‏ای تفکیک می‌شوند. پارک شهری در مقیاس واحد همسایگی؛ عبارت است از پارکی که در یک واحد همسایگی قرار گرفته و مساحتی کمتر از نیم هکتار داشته باشد.

طبق استاندارد، این نوع پارک باید برای کودک نُه ساله از دورترین نقطه واحد همسایگی تا پارک با پای پیاده مقدور باشد و طی مسیر از خیابان سریع شریانی و بزرگراه‏ها عبور نکند. پارک شهری در مقیاس محله‏ای؛ به پارکی گفته می‌شود که در محله قرار دارد و مساحت آن حدود دو برابر مساحت پارک در مقیاس واحد همسایگی(یک هکتار) است.

همچنین ارتباط پیاده برای کودک نُه ساله از دورترین نقطه محله تا پارک باید به حدود دو برابر معیار واحد همسایگی برسد و طی مسیر بتواند از خیابان کندرو، شبکه دسترسی محلی عبور کند. پارک شهری در مقیاس ناحیه‏ای؛ به پارکی گفته می‏شود که در ناحیه مسکونی قرار داشته، مساحت آن دو تا چهار برابر مساحت پارک در مقیاس محله (چهار هکتار) در نظر گرفته شود و دسترسی با پای پیاده طبق مشخصات برای ساکنان از دورترین نقطه تا پارک از نیم ساعت تجاوز نکند. پارک شهری در مقیاس منطقه‏ای؛ به پارکی گفته می‏شود که در یک منطقه مسکونی قرار دارد.

 مساحت این نوع پارک حداقل دو برابر حداکثر در مقیاس ناحیه (هشت هکتار ) در نظر گرفته می‌شود، ‌همچنین مراجعه‏کننده می‏تواند از دورترین منطقه با وسیله نقلیه در مدت زمانی از یک چهارم ساعت یا بیشتر، خود را به پارک برساند. پارک‏ها همیشه از اهمیت خاصی برخوردار بودند. آنان از یک سو باعث بهبود محیط شهری شده و از طرف دیگر محلی برای گذراندن اوقات فراغت مردم، به خصوص کودکان می‏شوند. نصب و استفاده از وسایل بازی همیشه از دغدغه‏های مدیریت شهری بوده و هست. شورای اسلامی هر شهر یقیناً با درایت بر کارکرد مدیریت شهری در این بحث نهایت توجه را دارد.

اهمیت بازی در سنین کودکی و نقش آن در شکل‏گیری شخصیت کودکان و میزان یادگیری اصول و آموزه‏های اجتماعی بر هیچ کس پوشیده نیست. اکثر کارشناسان و متخصصین روان‏شناس نیز بر این نکته تاکید دارند که بازی در فرآیند شکل‏گیری شخصیت کودکان نفش مهمی ایفا می‏کند. خانواده‏ها سعی می‏کنند با اختصاص دادن بخشی از اوقات فراغت کودکانشان بخصوص در تابستان به انجام بازی در فضاهای روباز نظیر پارک‏ها و شهر بازی‏ها، ضمن فراهم کردن محیطی شاداب و و فرح‏بخش برای آنها، راه‏های رسیدن به تکامل شخصیتی و فیزیکی آنها را هموار کنند. 

همه می‏دانیم که باید در پارک‏ها و شهرهای بازی از وسایل استاندارد و با کیفیت استفاده شود. رعایت استاندارد ایمنی در مهدهای کودک، پارک‏ها و شهرهای بازی به منظور جلوگیری از بروز هرگونه حوادث الزامی است. سازمان ملی استاندارد تاکنون 32 فقره استاندارد ملی در مورد اجرای استانداردهای اسباب بازی، تجهیزات زمین بازی، تجهیزات شهربازی، اجرای استاندارد این مکان‏ها و استانداردهای مرتبط با ایمنی کودکان تدوین کرده است. خانواده‏ها در بحث استفاده از شهربازی یا پارک دغدغه‏ای ندارند، چرا؟ چون باورشان این است مسئولان حواسشان به همه چیز هست.

خانواده‏ها باور دارند که نهادها و سازمان‏های متولی پارک‏ها و وسایل بازی و مباحث ایمنی و رعایت استانداردها با دقت نظری مثال‏زدنی این موارد را هوشمندانه پیگیر هستند. لذا با قاطعیت می‏توان توقع داشت که؛ رعایت مسائل امنیتی و استاندارد وسایل بازی از سوی مسئولین پارک‏ها امری ضروری است. کاش مسئولان یادشان بماند که؛ پارک‏ها از اماکنی پر طرفدار برای تفریح کودکان محسوب می‏شوند، پیشگیری از کاهش خطرات و حوادث ناشی از استفاده از وسایل بازی موجود ضروری است. در تقویم بهداشتی کشور 13 تا 19 مرداد به عنوان هفته اطلاع رسانی در رابطه با سوانح و حوادث در کودکان نامگذاری شده است.

تا مرداد 1398 هنوز وقت داریم. امیدواریم نهادهای ذیربط در کاشمر، شهری که عضو جامعه ایمن جهانی است و شهری ایمن محسوب می‏شود، در سوای هفته مذکور به پارک‏ها سرکشی نمایند و اگر مشکلی وجود دارد، همت عالی بفرمایند و کاری کارستان بکنند. چند روز پیش یکی از شهروندان از وجود ایراداتی در وسایل بازی موجود در پارک بسیج خبر داد. پیشنهاد می‏شود مراجع ذیصلاح حساسیت بیشتری نسبت به امر محوطه‏سازی مناسب اطراف وسایل بازی، کفپوش مناسب و ایمنی وسایل بازی در پارک‏های شهر از خود نشان بدهند.

این مهم نوعی پیشگیری است. پیشگیری هم از درمان بهتر است. این حرکت گامی مهم در راستای کاهش خطرات در هنگام بازی کودکان دیارمان است. کاش در هیچ پارک دارای وسایل بازی در کاشمر خبری از؛ بست‏های شکسته، بلبرینگ‏های زنگ زده و معیوب، زنجیرهای غیر مطمئن و نامتوازن تاب‏ها، کف‏سازی خطرناک مملو از سنگ و ماسه و شن، وسایل بازی فلزی و غیر فلزی کهنه و غیر استاندارد و ... نباشد. در اکثر کشورهای دنیا وسایل بازی از دو نظر فیزیکی و شیمیایی بررسی می‏شوند. از نظر شیمیایی شامل آزمون‏های بررسی میزان؛ آرسنیک، باریم، کادمیم، کرم، سرب و جیوه در مواد به‏کاررفته در وسایل بازی است.

از نظر فیزیکی نیز شامل آزمون‏های بررسی مواردی نظیر؛ داشتن لبه تیز، نوک تیز، سقوط، گشتاور، کشش، فشردگی مواد، استفاده درست و  نادرست، پرتاب و انواع صداها، احتمال شکستن و ... می‏باشد. بدون شک بررسی این موارد نیاز به متخصصین و افرادی دارد که در این زمینه تجربه کافی دارند. یقیناً در نهادهای متولی رسیدگی به وضعیت وسایل بازی ویژه کودکان در پارک‏های کاشمر افرادی متخصص هر از گاه این موارد را بررسی می‏کنند. یقیناً در کاشمر در بحث نصب و نگهداری وسایل بازی در پارک‏ها نظر کارشناسان مدنظر است. یقیناً بازدیدهای دوره‏ای مدنظر مسئولان امر می‏باشد.

در پارک‏های دارای وسایل بازی در کاشمر هر وقت وسیله‏ای کاملاً از کار بیفتد یا شکستگی و استهلاک آن کاملاً مشهود باشد، تعویض یا تعمیر می‏شود. یقیناً مسئولان می‏دانند؛ مطابق با قوانین و مقررات سازمان ملی استاندارد، تجهیزات مستقر در شهربازی‌ها و وسایل موجود در پارک‌ها مشمول مقررات اجباری استاندارد بوده و جلوگیری از فعالیت تجهیزات غیرایمن و مغایر با معیارهای استاندارد می‌تواند تاثیربسزایی در جلوگیری از حوادث احتمالی برجای بگذارد. در بعض از آبادی‏های شهرستان نیز شاهد وجود بعض وسایل بازی در بعض جاها هستیم. یقین حواس دهیاری‏ها و بخشداری‏ها به این قبیل جاها هم هست.

مساله اساسی در خصوص چگونگی رعایت موارد ایمنی برای کودکان هنگام بازی و استفاده از تجهیزات موجود در پارک‏ها همیشه مطرح بوده اما و در بیشتر مواقع متاسفانه پس از نصب وسایل به فکر ایجاد ایمنی می‏افتیم. امروزه علاوه بر استانداردسازی و ایمن بودن وسایل بازی کودکان باید برخی موارد دیگر از جمله نحوه چیدمان وسایل و تجهیزات بازی و استاندارد نصب آنها باید مورد توجه مسئولان قرار بگیرد. در بعض نقاط کشور برخی افراد با هدف وقت‏گذرانی اقدام به آسیب رساندن تجهیزات بازی در پارک‏ها می‏کنند.این مساله وظیفه نگهداری و ترمیم را مسئولان مربوطه سخت می‏کند. خدا را شکر در کاشمر اینگونه نیست.

طبق قانون، سازمان استاندارد  از طریق شرکت‏های بازرسی تأیید صلاحیت شده، با مراجعه و بررسی و عیب‌یابی این تجهیزات با بهره‌برداری و به کارگیری آنها در هر نقطه ایران موافقت می‌کند. به عنوان مثال؛ حتماً اطراف سرسره بادی باید ضربه‌گیر نصب شود و پیرامون آن فنس‌بندی شده باشد. همچنین میزان هوای داخل سرسره باید متناسب باشد. اپراتور دستگاه هم باید حتما آموزش دیده باشد و باید دقیقاً بداند که موقع وزش باد چه کارهایی را انجام دهد که سرسره واژگون نشود. بچه‌های بالای 85 سانتی‌متر قد نباید از سرسره بادی استفاده کنند. یقیناً مسئولان مربوطه در کاشمر حواسشان به این ظرایف هست.

هر وسیله تفریحی باید ضمن برخورداری از دستورالعمل‌های بهره‌برداری، نگهداری، تعمیرات، بازدیدهای روزانه، هفتگی، ماهانه و سالانه، اقدامات اضطراری و ... دارای شناسنامه بوده و محدودیت‌های بهره‌برداری و فهرست قطعات حساس و واقع در معرض سایش، خرابی و شکست در آن قید شود. متأسفانه هنوز فرهنگ مناسب برای بهره‌برداری و استفاده از وسایل بازی ایمن نهادینه نشده است.  شاید مسئولین شهربازی‌ها و مالکان وسایل تفریحی پشت‌شان به شرکت‌های بیمه گرم است، در این صورت شایسته است شرکت‌های بیمه خود را موظف کنند تا هر وسیله‌ تفریحی غیرایمن و فاقد مجوزی را بیمه نکنند.

 

 

 

 

 

 

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.