ترشیز و مشارکت حداکثری در انتخابات مجلس

اخبار ترشیز
Typography

حمید بی تقصیر 

اسفند امسال شاهد برگزاری یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی خواهیم بود. از هم اینک شاهد فعالیت‏های دو طیف اصلی علاقه‏مند به داشتن نماینده در بهارستان هستیم. در اختیار داشتن صندلی نمایندگی سه شهرستان ترشیز در مجلس یازدهم هدفی مهم برای اصولگرایان و اصلاحاتیان است.

بعد از رد اعتبارنامه دکتر رامپور صدر نبوی توسط چهره‏های چون الویری و توکلی در اولین دوره فعالیت مجلس شورای اسلامی، حجت الاسلام حسن‏زاده در انتخابات میان دوره‏ای توانست در کسوت یک نیروی چپ آن زمان و اصلاح‏طلب این زمان به مجلس راه بیابد.

چپ‏های آن روزگار در مجلس دوم گرد شادروان حجت‏الاسلام عربی جمع شدند. مجلس دوم هم شاهد حضور نماینده‏ای چپ از حوزه انتخابیه کاشمر بود. در مجلس سوم اما تفرق در میان چپ‏ها از یک سو و انسجام نیروهای راست آن روز و اصولگرایان امروز باعث پیروزی احمد بلوکیان بر حسن‏زاده و عربی شد. اصولگرایان در رقابت‏های منتهی به انتخابات مجلس چهارم موفق به حفظ انسجام تشکیلاتی خود نشدند. در مقابل طیف چپ با انسجام تشکیلاتی و بهره بردن از عدم انسجام رقیب توانست محمد رضا خباز را راهی مجلس نماید.

اتاق فکر طیف چپ آن دوران و اصلاحات این دوران، برای تداوم حضور در مجلس پنجم برنامه داشت.  این طیف از چند برگ برنده برای پیروزی‏های آتی بهره می‏جست. اولین مورد شخصیت سخنور و خوش حافظه محمد رضا خباز بود. این شخصیت هم در سطح بومی و هم در سطح ملی ثابت کرده است که قواعد بازی در عرصه سیاست را به خوبی آموخته و در خود نهادینه کرده است. حضور او در پست‏های چون حوزه اجتماعی بهزیستی در دولت اول احمدی‏نژاد، امور تقنینی معاونت پارلمانی دولت اول روحانی و سپس استانداری سمنان و خراسان شمالی بیانگر احاطه وی بر عالم سیاست است.

او دارای تجربیات ارزنده‏ای در دوران حضورش در حزب همبستگی و اینک در حزب اعتماد ملی است. این همه از وی شخصیتی تاثیرگذار در باغ سیاست ترشیز ساخته است. چپ‏ها از جایگاه معنوی شادروان عربی هم نهایت بهره را بردند. این روحانی انقلابی دارای جایگاهی کاریزماتیک در میان چپ‏ها بود. جایگاهی که بعد از فوتش هنوز نصیب کسی نشده است. چپ‏ها توجه خاصی به فرهنگیان داشتند و دارند. زبان پیام و رسانه را می‏شناسند. از همه مهمتر حواسشان به ایجاد یک پایگاه ارزشی بود. تکیه شهدا توانست در گذر زمان جایگاهی رفیع در راهبری حامیان این طیف ایفاء کند.

چپ‏ها حواسشان به چیدمان کاندیداهای راست‏های آن روزگار و اصولگرایان این روزگار هم بود. انرژی اصولگرایان در خیلی از انتخابات‏ها به خصوص بعد از پنجمین دوره رقابت‏های انتخابات مجلس اسیر نیروهای هم طیف خود شدند و رقیب را عملاً فراموش کردند. نبود کاندیداهای سخنور و آشنا به قواعد بازی در فضای سیاسی، نبود یک پاتوق ارزشی، عدم آشنا بودن به قدرت پیام و رسانه، نداشتن یک روحانی دارای نفوذ کاریزماتیک، عدم توجه به فرهنگیان و جوانان و کثرت منم منم‏ها از جمله دلایلی بود که باعث شد خباز فاتح رقابت‏های پنجمین دوره و ششمین دوره شود.

با این همه شاید چپ‏ها در هفتمین دوره رقابت‏ها پنداشتند اقبالی که در دوره چهارم تا ششم داشتن دوباره تکرار می‏شود. در مقابل اصولگرایان بی‏انگیزه‏تر از ادوار قبل توجه‏ای به تشکیلات نداشتند و می‏پنداشتند خباز در هفتمین دوره رقابت بسان سه دوره قبل برنده بی‏رقیب است. تا آخرین دقایق بازه قانونی ثبت‏نام کاندیداها احمد بلوکیان هم ثبت‏نام نکرده بود. وقتی خبر ثبت‏نامش شنیده شد، بسیاری او را بسان سه دوره قبل شکست خورده رقابت‏ها دانستند. ولی پندار هر دو طیف رنگ تحقق نگرفت و بلوکیان برای دومین بار توانست به مجلس برود.

رفتن بلوکیان که به زعم اصلاحاتیان همشهری هم نبود، باعث شد تا چپ‏ها به خود بیایند و تشکیلاتی رفتار کنند. آنان مستظهر به توانمندی‏های که داشتند می‏دانستند بین 40 تا شصت هزار و چند رای دارند و باید رای خود را حفظ و احیاناً دچار رویش کرده و آرای رقیب را دچار ریزش و تقسیم میان چندین کاندیدا نمایند. هر چه بود خباز برای چهارمین بار پیروز رقابت‏ها شد و به مجلس هشتم راه یافت. بعض اصولگرایان در دوره نهم گرد محمد اسماعیل‏نیا جمع شدند. امام جمعه فعلی بجنورد هم در رقابت‏ها بسان احمد بلوکیان حضور داشت. سه اصولگرا در مقابل محمد رضا خباز صف بستند.

هر چه بود اسماعیل‏نیا توانست تابوی حضور فردی دیگر از کاشمر در بهارستان سوای خباز و بلوکیان را بشکند و راهی مجلس شود. و این در حالی بود که اینترنت و شبکه‏های اجتماعی و پایگاه‏های خبری در کسوت روش‏های نوین تبلیغاتی در کنار روش‏های سنتی به کمک کاندیداها آمدند. اگر در ادوار قبل شاهد پخش سی‏دی تبلیغاتی به نفع یک کاندیدا بودیم، در مجلس هفتم به بعد عنصر وبلا‏گ و فیس‏بوک و وایبر و اینستاگرام و تلگرام رخ عیان کردند. یک شایعه بر له یا علیه یک طیف یا کاندیدا به سرعت در این فضاهای جدید منتشر می‏شد و به باور همه بر نتیجه انتخابات هم تاثیر می‏گذاشت.

بهروز بنیادی در نهمین دوره رقابت‏ها با کسب آرای سنتی چپ یعنی قریب 30 درصد آرا توانست از سد اسماعیل‏نیا و جلالی و بلوکیان و کوهسرخی بگذرد و بهارستانی شود. در نُه دوره‏ای که گذشت مسایل منطقه‏ای و تاثیر آرای بخش‏ها و به تعبیری مسایل مربوط به تعصب به زادگاه و اقارب و خویشان و حساسیت‏های مربوطه در کاهش یا افزایش آرای چهره‏های مطرح موثر بود. تا انتخابات ده ماه و چند روز دیگر مانده است. با این همه شنیده‏ها حاکی از شروع نامرئی اما محسوس دو طیف برای فعالیت در مسیر رقابت‏ها دارد. حسب حدت و شدت حضور برخی در شبکه‏های اجتماعی می‏توان حدس‏های زد.

برخی از روش‏های سنتی برای سنجش فضا به منظور حضور یا عدم درگردونه رقابت بهره می‏برند. شرکت برخی از کاندیداهای ادوار مختلف و یا چهره‏های شاخص در مجالس و محافل نظیر جشن‏ها و پرسه‏ها بازار شایعات حضور این یا آن فرد در رقابت‏های مجلس دهم را بیشتر کرده است. هر چه هست امیدواریم در اسفند 98 شاهد مشارکت حداکثری در انتخابات باشیم. یحتمل قریب 250 هزار نفر حق رای دارند. آرزوی ما شرکت صددرصدی همه دارنندگان حق رای در انتخابات است. امیدواریم منتخب مردم بتواند به خوبی از شایستگی‏هایش بهره ببرد و گام‏های موثری برای ایران اسلامی و استان و سه شهرستان دیار ترشیز بردارد.آمین.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.