کاشمر؛ معلول در رسیدگی به دغدغه ‏های معلولان

اخبار ترشیز
Typography

حمید فدافن 
در خیابان‌های شهر که راه بروی کم‌تر به آدم معلول یا کهنسالی بر می‌خوری که با کمک ابزاری همچون ویلچر در تردد باشد. این تصویر نه به معنای عدم وجود این دسته از افراد در جامعه که به معنی این است که شهرهای‌مان را تنها برای آدم‌های سرحال و روپا و سالم ساخته‌ایم و پیش‌بینی برای این‌گونه افراد نشده است.

در واقع شهرهای ما، زندان‌بان معلولان و کهنسالانی شده‌اند که در خانه‌های‌شان مانده‌اند. پیاده‌روها و معابر طوری ساخته شده‌اند که نه تنها ویلچرسواران که کالسکه کودکان هم عملا به وسیله‌ای غیر قابل استفاده برای پدران و مادران تبدیل شده است.

 راه‌های حضور در سطح شهر و استفاده از امکانات عمومی مانند بهره‌مندی از اتوبوس‌ها و وسایل نقلیه عمومی برای معلولان و سالمندان و کودکان به‌طور نانوشته‌ای ممنوع شده است. در یک مرکز آموزش عالی شاهد انصراف یک دانشجوی ویلچری بودم. او برای حضور در ساختمان کلاس‏ها و طبقات آن و تردد در مجموعه مشکل داشت. مسئولان عمرانی در زمان ساخت‏و‏ساز برای تردد و حضور معلولان اندیشه‏ای نکرده بودند. در همین سینمای شهرمان به نظرتان معلولان به راحتی می‏توان حاضر شوند؟ این نکته را به روستاها ببرید. به جاهای مختلف شهرستان از شهر کاشمر تا ریوش در ذهنتان سری بزنید.

چند درصد برای معلولان مناسب‏سازی شده‏اند؟ اگر پای درد دل معلولان نشسته باشید عمده گلایه آنان از وضعیت موجود در فضاهای شهری و روستایی است. جملاتی ؛ «باید در خانه بمانیم چون هیچ چیز در شهر یا روستا استاندارد نیست»، «دوست دارم مسجد بروم، هیئت بروم، فرهنگسرا بروم، ورزش کنم ولی هیچ کدام از این امکان برای من مناسب سازی نشده است» و ... از جمله جملاتی است که معلولان از آن به عنوان درد یاد می کنند و سال‏هاست برای این درد، درمانی اندیشیده نشده است. در سطح شهرستان جاهای مختلف را از منظر تردد معلولان بررسی بفرمایید.

آیا تاکنون مکان‏های غیراستاندارد برای معلولان در سطح شهرستان شناسایی شده‏اند؟ دوستی می‏گفت در جایی همه چیز برای تردد معلول ویلچرنشین مهیا بود ولی بنده خدا نمی‏توانست وارد اتاقی که می‏خواست بشود. درهای آن اداره به گونه‏ای بود که ورود معلولان ویلچری را غیرممکن می‏کرد. البته یقینا مراکز و ادارات و سازمان‏ها و نهادها وقتی بحث استانداردسازی فضا برای معلولان مطرح شود اشاره به نبود اعتبار خواهند کرد. با این همه کاش این مهم وجه همت مسئولان قرار بگیرد. و کاش در پروژه‏های جدید پیوستی در رابطه مدنظر قرار دادن مراجعین کم‏توان و معلول تهیه و عملیاتی شود.

یادمان نرود هر یک از ما غیر معلولان به هر دلیل در معرض معلول شدن هستیم. حداقلش آن است که در دوران سالمندی حال و هوایی نزدیک وضعیت معلولان خواهیم داشت. مناسب سازی شامل نصب رمپ، آسانسور، سرویس بهداشتی مناسب و درب آسان بازشو می‏باشد. شهر و روستای بدون مانع حقی است که باید برای معلولان محقق شود زیرا همه افراد حق استفاده از اماکن و فضاهای شهری را دارند. مناسب سازی محیط از موضوعات اساسی و اصلی در توسعه پایدار است و شهرداری‏ها و دهیاری‏ها باید به این مهم اهتمام داشته باشند.

بر اساس ماده دو قانون جامع حمایت از حقوق معلولان، شهرداری‏‌ها نباید برای ساختمان‏هایی که مناسب‌‏سازی را رعایت نکرده‏اند پروانه و پایان ‌کار صادر کنند اما این قانون اجرا نمی‌‏شود .سطح شیب‏دار، در خودکار، آسانسور و سرویس‌ بهداشتی مخصوص معلولان از ضوابط اصلی مناسب ‌سازی در ساختمان‏هاست که اگر در نقشه‏‏ها و طراحی‏های اولیه‌‌ ساختمان‏ها در نظر گرفته ‌شود از اتلاف منابع در مراحل بعدی جلوگیری می‏گردد. دسترس پذیری شهر و روستا برای معلولان جسمی و حرکتی و سالمندان یکی از مولفه‏های اساسی در مدیریت شهر و همچنین روستاها به شمار می‏رود.

 این مهم در کشورهای توسعه یافته به نحو مطلوب و سازنده‏ای اجرایی و عملیاتی می‏شود. نبود امكانات مناسب برای تسهیل گذران امور روزمره معلولان كه ناشی از نبود دوراندیشی و توجه به نیازهای آنان است، موجب بروز مشكلات فراوان برای آنها شده است. راحتی دسترس به وسایل نقلیه عمومی، ورودی های یکسان مناسب برای همه، نصب انواع راهنماهای صوتی، تصویری، لمسی و طراحی اجزای ساختمان برای استفاده برای بهره‏مندی هر چه راحت‏تر معلولان یک ضرورت است. هدف از قابل دسترس کردن محیط برای معلولان، فراهم کردن امکان برگشتن آنان به زندگی عادی همچون دیگران و ورود آنها به جامعه است.

معلولان گستره قابل تاملی دارند. شهرمان برای یک ناشنوا چه وضعیتی دارد؟ آیا شهر دارای علائم بصری و نوشتاری مطلوبی است؟ یادمان باشد یک معلول دارای حق حیات است و در شهر شهروند و در روستا یکی از اهالی قابل احترام است. این عزیز حقوقی بسان سایرین دارد و باید بی‏تبعیض دغدغه‏هایش مورد توجه قرار بگیرد. یک معلول همان حق و حقوقی را دارد كه یک شهروند سالم دارد. مناسب‎سازی شهری برای استفاده افراد کم‎توان به‎رغم دارا بودن مصوبه قانونی نیاز به الزام اجرایی دارد. به نظر شما شهرمان مناسب تردد معلولان جسمی و حرکتی هست؟

به نظر شما یک معلول دارای ویلچر به راحتی قدرت تردد در سطح شهر را دارد؟ همین دو سوال را می‏توان در باره روستاهای کاشمر مطرح کرد. چه نهادی متولی پاسخ به این سوالات است؟ افراد جامعه اعم از معلولان، سالمندان، زنان باردار، کودکان و برخی از افرادی که در مقاطعی دچار بیماری شده و از نظر تردد با مشکل مواجه می‌شوند نیازمند مناسب‌سازی شهر هستند. لابد مسئولان تاکید خواهند داشت که اقدامات زیادی برای مناسب سازی شهر و آبادی‏های شهرستان، به منظور تردد بهتر معلولان انجام شده است. اگر اینطور است خدا این مسئولان خدوم را اجر جزیل بدهد، اگر اینطور نباشد امیدواریم این گونه شود.

در حال حاضر معلولان و افراد ناتوان جامعه با مشکلات متعددی از جمله صاف نبودن کف پیاده روها، وجود چاله های متعدد خیابانی، اختلاف سطح در راهروها و سالن‏های ارتباطی ساختمان ها، وجود پله بین سطوح و نبود آسانسور در ساختمان های چند طبقه نیز مواجه هستند. در کاشمر تسریع در مناسب سازی معابر عمومی برای رفت و آمد معلولان و افراد ناتوان امری ضروری است. خدای ناکرده اینگونه نشود که روزی گفته شود؛ شهر کاشمر در ارائه خدمات به معلولانش معلول است. امید مجمع خیرین سلامت در کنار فعالیت‏های در خور توجه‏شان گوشه چشمی بیش از پیش به مسایل توانبخشی و کاردرمانی داشته باشند.

طبق اعلام سازمان بهزیستی کشور بیش از یک میلیون و 300 هزار معلول در کشور وجود دارند که دارای معلولیت های مختلف نظیر ذهنی، جسمی حرکتی، شنیداری و دیداری هستند لذا نباید از مناسب سازی فضاهای شهری برای زیست این قشر از جامعه غافل شد و دردی مضاعف بر ناتوانی آنها افزود. تهیه بسیاری از وسایل و تجهیزات نظیر؛ ویلچر برقی با توجه به هزینه بالایی که دارد اهتمام خیرین را می‏طلبد. یادمان باشد اکثر معلولان عزیز دغدغه مالی دارند، ظرفیت‏های اشتغال برای اینان چندان فراهم نیست. امید مجمع خیرین سلامت گوشه چشمی بیش از پیش به مسایل توانبخشی و کاردرمانی داشته باشند.

 تهیه بسیاری از وسایل و تجهیزات نظیر؛ ویلچر برقی با توجه به هزینه بالایی که دارد اهتمام خیرین را می‏طلبد. یادمان باشد اکثر معلولان عزیز دغدغه مالی دارند، ظرفیت‏های اشتغال برای اینان چندان فراهم نیست. بر اساس استانداردها، برای حضور معلولین جسمی وحرکتی در ساختمان‏های عمومی دو نوع رمپ دائم و موقت مورد استفاده قرار می‏گیرد. اولویت با احداث رمپ‏های دائمی است. اگر در ساختمان‏ها، فضای لازم برای ایجاد رمپ دائمی وجود نداشته باشد، می‏توان از رمپ‏های موقت در انواع مختلف کانالی، یک تکه، چند قسمتی و دروازه‏ای استفاده کرد که هر کدام دارای استانداردهای خاصی هستند.

 آیا در کاشمر رمپ‏های دایمی وضعیتی مطلوب دارند؟ آیا در کاشمر رمپ موقت هم داریم؟ محمد شریعتمداری وزیر کار و امور اجتماعی به مناسبت روز جهانی معلولان مسئولان را به کمپین «هر مسئول دوست یک خانواده معلول» دعوت کرد و گفت: «از مقام‌های مسئول می‌خواهم که با خانواده‌های معلول ارتباط مستقیمی برقرار کنند و از نزدیک شاهد مشکلات آنها باشد». این پیشنهاد خیلی قابل تامل است. به نظر شما همکاران وزیر در سطح شهرستان به این مهم اهتمام خواهند ورزید؟ آیا مدیران ارشد و مسئولان طراز اول شهرستان گوشه چشمی به کلام وزیر خواهند داشت و به این کمپین خواهند پیوست؟

آیا شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر و سایر مدیران و مسئولان شهر اطلاعاتی در باره قانون حمایت از حقوق معلولان دارند؟ اگر اطلاعاتی ندارند امیدواریم اطلاعاتی کسب کنند و برای تکریم معلولان در شهر و روستا کاری کارستان بفرمایند. امید مدیریت شهری و شورای اسلامی دو شهر کاشمر و ریوش و دهیاران و اعضای شوراهای روستاها پیگیر مناسب‏سازی فضاهای شهر و روستا برای معلولان گرامی باشند. به نظر شما یک معلول در سطح شهر به راحتی می‏تواند از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کند؟ یادمان باشد سالمندی در انتظار هر مسئول و مدیری است. امید امروز کاری کنیم که فردا در ایام پیری وجدانمان راحت باشد!

امیدواریم روزی روزگاری در دیارمان هر مهندس طراح ساختمان، شهرداری، ناظرین ساخت و تمامی متولیان امر ساخت‌وساز شهری و شخصی فرهنگ تکریم معلولین را باور داشته باشند و در توسعه امکاناتی از قبیل؛ توالت مخصوص معلولین، سطح شیب‌دار در کنار پله بکوشند تا مشکلات معلولین تنها رنج ناشی از معلولیتشان باشد و باری به این مشکلات اضافه نشود. شهری که ایمن محسوب می‏شود باید برای معلولان ایمنی خاصی داشته باشد. از خداوند متعال مسئلت داریم که به مدیران و مسئولان دیارمان توفیق خدمت به همه اقشار را بدهد. امید در حوزه توجه به معلولان شاهد دوری از شعار باشیم. آمین.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.