کاشمر و حسرت گسترش فرهنگ مطالعه مفید و رشد پژوهش

اخبار ترشیز
Typography

حمید فدافن
برای ترویج فرهنگ مطالعه  راهکارهای مختلفی مطرح شده است. نهاد کتابخانه‏های عمومی برای هر شهرستان اقدام به ایجاد کمیته‏ای ویژه توسعه مطالعه مفید در هر شهرستان کرده است.

نبود جایگاه خوب و مناسب برای کتاب در میان خانواده ‏های کاشمری و نداشتن وقت و انرژی و برنامه‌ ویژه برای مطالعه درهر خانواده، بی‌توجهی به علایق کودکان، هزینه نکردن برای تهیه کتاب به دلایل اقتصادی و بی‏توجهی به کتاب و کتابخوانی در میان اقشار مختلف از جمله مشکلات کاشمر در حوزه کتاب و مطالعه محسوب می‏شود.

گسترش فرهنگ مطالعه، آشنایی و بازدید از نمایشگاه‌های کتاب و کتابخانه‌ها، همکاری بین والدین و مدرسه، والدین و کتابخانه‌ها، خوشرویی کتابدارها در زمان مراجعه کودکان و اقشار مختلف، مشترک شدن مجلات، دایر کردن کلاس‌های داستان‌نویسی، ایجاد برنامه‌های کتابخوانی و معرفی کتاب در تبلیغات محیطی از جمله راهکارهای ترویج کتاب در میان اهالی شهرستان کاشمر است. یکی از فعالیت‌های شاد و سرگرم‌کننده، مسابقه‌ کتابخوانی است.

کتابخانه‌های عمومی در صورت برخورداری بیشتر از کتاب‌های مناسب و کتابداران متخصص و توجه به نیازهای مراجعین، می‌توانند عامل موثری در تشویق اقشار مختلف مردم به مطالعه شوند. کتابخانه‌های عمومی اگر امکانات لازم و گستردگی متناسب با رشد جمعیت را به دست آورند، جامعه مخاطب آنها در سطح شهرستان از حیث تاریخی و اجتماعی در مکانی از بلوغ و قدرت گزینش قرار می‌گیرد که می‌تواند به عنوان پشتیبان امر تحقیقات و پژوهش و ضمانتی مطمئن برای سلامت جامعه باشند.

حمایت از نمایشگاه کتاب و کتابفروشی‏های که دغدغه طرح آرمان‏های انقلاب و حمایت ازنظام را دارند یک ضرورت است. نمایشگاه کتاب و وجود کتابفروشی در کنار کتابخانه‏ها تلاشی برای گسترش فرهنگ مطالعه است. بایسته است شورای فرهنگ عمومی و نهادهای دست‏اندرکار حوزه فرهنگ بستر مناسبی برای عرضه کتاب‏های مفید و به روز فراهم نمایند. در کنار ضرورت توجه به گسترش فرهنگ مطالعه مفید در میان اقشار مختلف باید یادی از پروژه کتابخانه مرکزی کاشمر کنیم.

چند سال قبل در روزگار حضور هجدهمین فرماندار بعد از انقلاب اسلامی در کاشمر بحث کتابخانه مرکزی در نشست‏های مختلف ورد زبان‏ها بود. مدتی است توجه به این مهم کمرنگ شده است. کاش بحث احداث کتابخانه مرکزی تبدیل به دغدغه مسئولان ارشد شهرستان شود. چند نوبتی جلساتی برای جایابی این پروژه نیز برگزار شد. به طور قطع این موضوع دارای اهمیت فراوانی برای منطقه است. می‏توان در کنار پیگیری این مهم به مسایل دیگری نظیر؛ کتابخانه دیجیتالی (الکترونیکی) تحت وب نیز توجه کرد.

کتابخانه دیجیتال (الکترونیکی) کتابخانه‌ای است که در آن اسناد به جای کاغذ یا سایر رسانه‌های محلی به شکل الکترونیکی ذخیره شده‌اند. اساس این کتابخانه‌ها ذخیره مدارک به شکل الکترونیکی و نیز استفاده الکترونیکی است. به این صورت که هر فردی در هر نقطه با استفاده از یک کامپیوتر معمولی و یک خط تلفن بتوانند به تمامی اطلاعات یک کتابخانه عظیم دسترسی پیدا کند. از این رو کافی است منابع را جمع‌آوری شده و در واحدهای حافظه در این نوع کتابخانه‌ها قرار داده شوند.

امید این پیشنهاد در هزارتوی بررسی سایر پیشنهادات مطروحه در حوزه توسعه و پیشرفت کاشمر مفقود یا غبارگرفته نشود! همه اذعان داریم کتابخانه‏های عمومی را باید قلب شهرستان بدانیم. در دورانی که دانایی قدرت محسوب می‏شود، هر کتابخانه می‏تواند در ترویج دانایی و به تبع آن افزایش قدرت افراد حقیقی و مراکز حقوقی نقشی تاثیرگذار ایفاء کند. صاحبنظران معتقدند سرانه مطالعه در كشور هشت دقيقه است. از اين دقايق شش دقيقه صرف مطالعات آموزشي مي‏شود.

 به عبارتي سهم اصحاب علم و فرهنگ دو دقیقه است.اوضاع در كاشمر چگونه است؟ كارشناسان مي گويند: فقط دو درصد جمعيت ايران يك تا دو ساعت از وقت خود را به مطالعه اختصاص مي‏دهند. برخی را اعتقاد بر آن است در كاشمر اين دو درصد بيشتر دانش آموز و دانشجو هستند! شنیده‏ها حاکی از قدیمی بودن قریب 50 درصد کتاب‏های موجود در کتابخانه‏های عمومی شهرستان است. کتابخانه‌ها به لحاظ ساختاری جذابیت لازم را ندارند.

کتابخانه‏ای در زیرزمین، دیگری در مکانی که قبلاً غسالخانه بوده و یکی دیگر در مکانی شلوغ و پرسروصدا قرار گرفته است. البته این همه با مدد مجمع خیرین کتابخانه‏ساز حال و هوایی قابل تحمل دارند که امید اوضاعشان بهینه‏تر شود. این روزها در مراجعه به کتابخانه‏های عمومی شاهد تلاش برای ارتقای کمی و کیفی وضعیت موجود هستیم. این کتابخانه‏ها به اینترنت متصل هستند و می توانند در این بخش خدماتی را به مراجعه کننده عرضه کنند.

خدماتی چون نمایه مقالات از دیگر جلوه‏های حضور  مقوله اطلاع رسانی در هر کتابخانه است. مراجعه کننده با بهره‏مندی از نرم افزار تعریف شده با بانک اطلاعاتی مشتمل بر مقالات یک دهه گذشته نشریات کشور مواجه می‏شود. در این دریای اطلاعات می‏توان برای صید مروارید دانش حسابی غواصی کند. در بعضی از کتابخانه‏ها نظیر کتابخانه مزار شهید مدرس شاهد اختصاص فضایی مناسب برای انواع سی دی‏ها و طیفی گسترده از نرم افزارهای گوناگون هستیم.

وجود امکانات دانلود کتاب می‏تواند از توانمندی‏های مطلوب هر کتابخانه باشد. تصور بفرمایید چه عالی بود اگر کتاب تاریخ ترشیز یا مجموعه‏های مربوط به شهدای کاشمر بر روی اینترنت قرار می‏گرفت؟ بی‏توجهی به کتاب موبایل و کتاب گویا هم آزاردهنده است. می‏توان آثار نویسندگان ترشیز را بر اساس متدهای موجود برای موبایل‏ها یا تهیه کتاب گویا تعریف کرد. به نظر شما کتابخانه‏های دیارمان دارای منابع مطالعاتی در باره کاشمر هستند؟

به نظر شما این کتابخانه‏ها دارای بخشی به‏روز و به‏سامان در باره کاشمر و کاشمرشناسی هستند؟ چاپ و انتشار كتاب‌هاي مرتبط با فرهنگ عمومي، مشاهير، تاريخ و توانمندی‏های کاشمر امري شايسته است. در سالیان اخیر هر از گاهي به صورت خودجوش شاهد نشر آثاری بودیم. نکته جالب آن است که تعدادی از این آثار مربوط به پایان‏نامه‏های مقاطع  تحصیلی نویسندگان و گردآوردندگان می‏باشد! انتشار آثار علمی و متنوع درباره شهرستانمان نه ‌تنها ضرورت بلكه یک تكليف اجتماعي برای محققان و پژوهشگران محلی است.

در آستانه فرارسیدن هفته پژوهش هستیم، شایسته است این مهم مدنظر مراکز آموزش عالی و نهادهای فرهنگی و تحقیقاتی شهرستان قرار بگیرد. حداقل فایده پژوهش در این زمینه آن است که بسياري از ناشناخته‌ و کمترشناخته‏شده‏هاي منطقه مدون می‏شود و در اختيار نسل‌هاي آینده قرار می‏گیرد. كتاب از ماندگارترين اسناد قابل رجوع محسوب می‏شود؛ چاپ اين گونه مجموعه‌ها علاوه بر ماندگاري اثر، به عنوان سند مي‌تواند مورد استناد پژوهشگران و برنامه‌ريزان فرهنگي قرار بگیرد.

تعجب نکنید اگر بدانید که یک نویسنده بومی برای نگارش و تهیه منبع در باره کاشمر دچار انواع سردرگمی‏ها می‏شود. به عنوان مثال چند مرکز در کاشمر دارای آرشیو کامل نشریات محلی قبل و بعد از انقلاب هستند؟ برای آشنایی با مشاهیر و مفاخر کاشمر چند بانک اطلاعاتی سراغ دارید؟ بر فرض بخواهید در باره آیتم‏های مختلف گردشگری  در کاشمر تحقیق کنید، به کجا و چه منبعی باید مراجعه فرمایید؟ آیا می‏توانید تاریخچه به وجود آمدن بادامستان‏های کوهسرخ  را به صورت جزوه‏ای مدون تهیه کنید؟

 آیا می‏توانید در باره معادن کاشمر گزارشی به سامان تهیه کنید؟ آیا آرشیو و مجموعه‏ای به‏سامان در باره شهیدان و ایثارگران دیارمان وجود دارد؟ در کاشمر حوزه‏های بسیاری برای تحقیق، چشم انتظار همت محققان بومی می‏باشند. محققان اهل همت هستند ولی کِی و کُدام نهاد در پاسداشت این همت قدمی بر خواهد داشت؟ امید روزی روزگاری کاشمر به طور واقعی شهری مطرح در حیطه فرهنگ مطالعه مفید باشد. کتابخانه مرکزی داشته باشد و عنصر تحقیق و پژوهش جدی گرفته شود. آمین.

 

 

 

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.