کاشمر و همتی برای بزرگداشت نویسندگان و مولفانش

اخبار ترشیز
Typography

حمید فدافن 
چه تعداد از نویسندگان و مولفان دیارمان را می‏شناسیم؟ شاید باورتان این باشد که این شناخت چه ضرورتی دارد؟ یقین شنیده یا خوانده‏اید که محل تولد بعض نویسندگان و صاحبان قلم تبدیل به موزه می‏شود. لابد می‏دانید که زادگاه هر نویسنده برابر جایگاه و منزلتی که دارد، برای طرفدارانش محترم است.

هر نویسنده و مولف دارای مرتبه و شأنی خاص خود است که می‏تواند برای زادگاهش هویت‏بخش باشد. چه کسی یا چه نهادی باید آمار نویسندگان و مولفان متاخر و متقدم دیارمان را داشته باشد؟

کمی بیاندیشید، چند اسم به ذهنتان خطور می‏کند؟ بعض از خیابان‏های شهر به نام برخی از مشاهیر و مفاخر دیارمان هستند. مثلاً خیابان شهاب ترشیزی و یا ظهوری ترشیزی. آیا از آثار ایشان موردی در کاشمر سراغ دارید؟ به نام‏های چون اهلی ترشیزی، کاتبی ترشیزی و شیخ احمد نامقی(شیخ احمد جامی) اشارتی نمی‏کنم. گرچه از ایشان هم اثری در کتابخانه‏های چندان موجود نیست. از معاصرین چند اثر در کتابخانه‏های دیارمان دیده می‏شود؟ تصاویر چند نفر از ایشان آذین جاهای مختلف شهر هست؟

در کتابخانه‏های مدارس و دانشگاه‏ها و جاهای مختلف از کتابخانه‏های عمومی تا کتابخانه آرامگاه شهید مدرس چه تعداد کتاب از جمع نویسندگان و مولفان کاشمری وجود دارد؟ آیا قفسه‏ای در این مراکز به این مهم اختصاص یافته است؟ آیا بانک اطلاعاتی در باره نویسندگان دیارمان در جایی از شهرستان تهیه شده است؟ ماه دیگر سالروز فوت نابهنگام مجتبی عبدالله‏نژاد است. چه تعداد از کتاب‏های ترجمه شده توسط این فرهیخته بزرگوار در مجموعه کتابخانه‏های دیارمان وجود دارد؟

تاکنون دو نفر از فرهیختگان دیارمان برنده جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی شده‏اند. آیا کتابی که از این بزرگواران برنده جایزه مذکور شده‏ است در کتابخانه‏های شهرستان جایی دارند؟ اگر هست آفرین و اگر نیست، چرا نیست؟ دکتر مسلم ناصری سوای جایزه کتاب سال برنده جوایز متعدد دیگری در سطوح ملی است، از مجموعه آثار این بزرگوار چند اثر در کتابخانه‏های دیارمان دیده می‏شود؟ از شادروان عبدالله‏نژاد در دوران حیاتش سوای مراسم دانشگاه پیام نور، تقدیری به عمل نیامد.

شایسته است از نویسندگان زنده ساکن کاشمر و مشهد و سایر جاهای ایران و جهان هر از گاه یادی شود و تقدیری به عمل آید. نام و نشان و آثار اینان برای دیارمان افتخارآفرین است. بایسته است تذکره این افراد نامدار و نامور تهیه و تنظیم شود. برای آشنا کردن کاشمری‏ها با مفاخر دیارشان چه کردیم؟ کاش خود نویسندگان و مولفان نمونه آثارشان را به شورای فرهنگ عمومی دیارمان عرضه کنند، تا با تامین بودجه برابر موضوع کتاب، تعدادی برای کتابخانه‏های عمومی و یا تخصصی تهیه گردد.

شُکر خدا شهرستان دارای مراکز عرضه کتاب هست. شایسته است نویسندگان و مولفان کاشمر در هر جای استان یا ایران و جهان هستند، تعدادی از هر اثرشان را برای فروش به این مراکز ارائه کنند. امروز می‏گویند؛ کتاب گران و کم است، با علم به این گزاره مطلوب آن است که؛ کتابخانه‏های مدارس، کتابخانه‏های عمومی و کتابخانه‏های تخصصی تقویت شوند. به گونه‏ای که خواننده بدون آنکه مجبور باشد کتاب مورد نیاز خود را از کتابفروشی‏ها خریداری کند، بتواند آن را از کتابخانه‏های شهرستان تهیه کند.

این موضوع نیازمند تعاملی مثبت میان شورای فرهنگ عمومی و مجمع خیرین کتابخانه‏ساز و ناشران و مولفان و نویسندگان است. یادمان نرود هم اینک در کاشمر سه ناشر به فعالیت مشغول هستند و این در حالی است که بعض مراکز دانشگاهی دیارمان نیز هر از گاه کتابی منتشر می‏کنند، این همه تاکنون چند نسخه از کتاب‏های منتشره خود را در اختیار کتابخانه‏های قرار داده‏اند؟ کاش کارگروه تهیه کتاب‏های نویسندگان و مولفان کاشمر به همت فرمانداری و با دبیری نهاد کتابخانه‏های عمومی تشکیل می‏شد.

این کارگروه می‏توانست حلقه واسط میان ناشران و مولفان و نویسندگان از یک سو و کتابخانه‏ها و مراکز فروش کتاب از دیگر سو باشد. می‏توانست برای بزرگداشت هر از گاه یک یا چند نویسنده منشاء اثر باشد. البته انجمن کتابخانه‏های عمومی هم می‏تواند حسب وظایفش متولی این مهم باشد. روزگاری دغدغه این انجمن ایجاد بانک اطلاعاتی برای معرفی نویسندگان و مولفان معاصر بود. این انجمن با کمک آن کارگروه فرضی می‏تواند فعالیت‏های موثری در این حوزه داشته باشد.

کافی است بحث رونمایی از کتاب هر نویسنده جدی گرفته شود. کافی است برای هر نویسنده به سبک شب‏های بخارا و شب‏های معرفی آثار هر نویسنده، برنامه ریزی کرد و مثلاً شب آشنایی با آثار مسلم ناصری یا شادروان مجتبی عبدالله‏نژاد را در مکانی به سامان برگزار کرد و به اقتضای موضوع از برخی از صاحبنظران شهرستان و استان و حتی کشور دعوت به عمل آورد. حتی می‏توان سلسله جلسات نقد کتاب با حضور نویسندگان را برگزار نمود.

باید تاکید کرد این ایده‏ها و نظرات شامل نویسندگان و مولفانی می‏شوند که اثرشان ناشی از تحقیق و پژوهش و تلاشی مبتنی بر اصول علمی باشد. یقین موارد کتاب‏سازی و حاوی سرقت ادبی مد نظر نیست. روزگاری انجمن کتابخانه‏های عمومی شهرستان دغدغه احداث کتابخانه مرکزی را داشت. امید اگر این آرزو رنگ تحقق به خود پذیرد، شاهد اختصاص فضایی مطلوب برای معرفی آثار نویسندگان و مولفان دیارمان باشیم. کاش در همین راستا شهرمان دارای پردیس کتاب و یا شهر کتاب می‏بود.

کاشمر در حوزه گردشگری دارای توانمندی‏های بالایی است، از این منظر جای یک پردیس و یا شهر کتاب خالی است. اگر این بضاعت به عنوان یک جاذبه گردشگری فرهنگی و علمی مطرح شود، می‏توانیم امیدوار باشیم که در  آن پردیس بخشی به مشاهیر و مفاخر کاشمر که صاحب اثر باشند، اختصاص یابد. روزگاری مطرح بود که کاشمر حداقل دارای 300 نویسنده و مولف از متاخر تا متقدم است. برخی این عدد را مبالغه آمیز می‏دانند. برخی هم آن را کم می‏دانند.

به زعم نگارنده این سطور تعداد صاحبان اثر از این عده بیشتر است. با این همه شایسته است این مهم در آستانه فرا رسیدن هفته کتاب جدی گرفته شود. نام و نشان هر نویسنده و مولف می‏تواند گامی برای اشتهار هر چه بیشتر دیارمان باشد. برخی که در تلاشند برای کاشمر با ادعا‏های چون؛ «کاشمر چهارمین شهر زیارتی کشور» به اشتباه بِرندسازی کنند، بهتر است به این جنبه از فرهنگ کاشمر توجه کنند. یادمان نرود که کاشمر به عنوان شهری عالم خیز در تاریخ مشهور است. یادمان نرود؛ وجود نویسندگان و مولفان و آثار ایشان ‏ عاملی هویت‏بخش برای کاشمر است.

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.