همراز پاسخ به سوالات شما

تحلیلی
Typography

دکتر زهرا عاصمی

-        سلام .خسته نباشید . ضمن تشکر می خواستم در مورد دو موضوع  راهنمایی کنید. یکی در مورد بچه هایی که قدرت دفاع از خودشون رو ندارن و دوما درمورد این که ، در برابر رفتار نامناسب  فرزند یا دانش آموز، چه تنبیهی بیشتر موثر است و پیامد بدی ندارد ؟متشکرم

 سلام و ارادت و سپاس متقابل از شما گرامی ، بنظر می رسد علاوه بر آن که والد هستید ، معلم هستید و دنبال راه موثری برای کاهش خطاهای رفتاری دانش آموز خود می باشید . ابتدا خیلی کوتاه در مورد سوال اولتان عرض می کنم که بطور کلی اگرمایل نیستید فرزندتان در جامعه مورد ظلم قرار بگیرد و نتواند از حق خود دفاع کند ،  توجه داشته باشید که در زندگی روزمره وقتی مرتکب اشتباهی شد قبل از هرعکس العملی، به او اجازه دهيد از خود دفاع كند و قبل ازشنیدن صحبت های او قضاوت نکنید .همین نکته زیربنای اصلی جرات مندی در بزرگسالی است .

و اما در مورد قسمت دوم سوالتان در مورد تنبیه ! فرموده اید چه نوع تنبیه موثرتر است ؟  می گویم شیوه تنبیه مهم است نه نوع آن .  به این نکات مهم در مورد تنبیه کردن توجه فرمایید :

الف ) درتنبیه زیاده روی نکنید چون اگر بیش از حد از تنبیه استفاده کنید، کودک شما به آن عادت خواهد کرد و تنبیه به تدریج تاثیر خود را از دست خواهد داد.

ب) تنبیه را به تعویق نیندازید . یعنی اگر قصد تنبیه را دارید، درست پس از رفتار ناپسند فرد  این کار را انجام دهید. درغیر این صورت فرزند یا دانش آموز شما نتواند ارتباط تنبیه را با عمل نامناسبش درک کند.

ج) ثابت قدم باشید : به عنوان مثال اگر به او گفته اید که در صورت ارتکاب فلان عمل خطا ، یک امتیاز منفی برایش درنظر می گیرید پس از هر بار  خطایی که قبلا صحبتش را کرده اید به وعده خود عمل کنید تا همیشه منتظر پیامد رفتار ناپسندش باشد.

د) الکی تهدید نکنید : کودک را به تنبیهی که آن را انجام نمی دهید تهدید نکنید؛ تهدیدهای پوچ و ناپایدار باعث می شود رفتارهای نادرست در فرزندتان مقاوم تر شود.

ه) برای اصلاح رفتار به کودک فرصت بدهید : اگر یک تنبیه خاص طولانی و یا همیشگی باشد  فرزندتان یا دانش آموزتان فرصت پیدا نمی کند که رفتار خود را اصلاح کند و خودش را به شما ثابت کند.

و) از تنبیه در کنار روش های مثبت استفاده کنید: به این معنا که اگر به خاطر کار نادرستی او را تنبیه کردید، درست آن را  و انتظار خود را برای او تشریح و تبیین کنید و پس از آن که آن عمل را اصلاح کرد، او را تشویق کنید.

ز) همیشه پیامدهای عملش را از قبل مشخص کنید :  کودک باید بداند چه رفتاری شما را ناراحت میکند و درصورت پافشاری در انجام آن واکنش شما چه خواهد بود.....

 موفق و سربلند باشید .

 

2-      سلام .خدا قوت. ما زوجی هستیم بعد چندین سال ناباروری حالا دارای دو فرزند 4 ساله دوقلو هستیم. خیلی کتاب خوانده ام و کارهایی که برای تربیت صالح فرزند باید انجام بدهیم تقریبا آشنایم ولی والدینی می بینم که باوجود همه مواردی که رعایت می کنند خیلی موفق نبوده اند . واقعا چرا ؟ مشکل اصلی کجاست ؟ متشکرم .

سلام و ارادت و عرض تبریک و آرزوی سلامتی برای دو دسته گلتان .  دقت بفرمایید علاوه بر مواردی که ایجابی است یعنی لازم است رعایت بفرمایید ، مواردی هم هست که باید پرهیز کنید .بعضی ازین موارد و اشکالات والدگری به شرح زیر است :

الف )  سرتان شلوغ باشد و وقتی برای بچه ها نداشته باشید. کودکان مثل گیاهان روز به روز رشد می کنند. آنها به توجه و وقت گذاری نیاز دارند.

ب)  خودتان نمونه ی بدی باشید مثل نزاع و لجبازی وخودرایی  یکی یا هر دو والد.  مثلا وقتی كه در مقابل پرخاشگری كودك خود با خشم و عصبانيت عكس‌العمل نشان دهيد، به‌طور غيرمستقيم به او می آموزيد كه عصبانيت وسيله كارسازی برای دست يافتن به اهداف است.

ج)  دائماً ابراز نارضایتی و ناراحتی کنید .  نمی دانید ابراز نارضایتی کردن و نق زدن چه تاثیر مخربی بر روی کودکانتان دارد.

د) هیچ خط قرمز و اجباری برای کودکان خود نداشته باشید! یعنی هیچ جبری نداشته باشید و مرزها و حدودی را برایشان  روشن و معین نکنید، رهایی و آزادی بی قید و شرط. بچه های شما هنوز خردمند نیستند و نیاز به راهنمایی و نظارت دارند .

ه) مسئولیتی را به  بچه ها  محول نکردن و یا پاسخگویی نخواستن از آنها ..

 سلامت و عاقبت بخیر باشند فرزندان عزیزتان ...

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.