همراز پاسخ به سوالات شما

تحلیلی
Typography

دکتر زهرا عاصمی 

 

1-      سلام . خسته نباشید . من دو پسر 6 و 8 ساله دارم . می خواهم بدانم چگونه باید شوق انجام به فرایض دینی در میان اینها که هنوز به سن تکلیف نرسیده اند را ایجاد کنیم؟ منظورم فقط واجبات نیست . هر کدام از فرایض دینی را دوست دارم فرزندانم اجرا کنند . متشکرم

 

سلام و ارادت خدمت شما والد گرامی و سپاس از ارتباط شما با صفحه متعلق به خودتان . 

در رابطه با سوال شما ابتدا به طور کلی توجه داشته باشید که نحوه آموزش در انجام فرایض دینی بسیار مهم است. و در نهایت مهم ترین نکته این است که ابتدا شما و همسر محترمتان باید الگوی هر رفتاری باشید که مایلید فرزندانتان آن را اجرا کنند .

بعد باید کاری بکنیم که فرزند ما به آنجا برسد که انجام فرایض دینی برای خودش چه  آثار و منافعی دارد مثلا  اگر دستورات دینی را اجرا کند و به آنها احترام بگذارد، چگونه به آرامش روحی و ذهنی می رسد. اگر نماز بخواند چه احساسی پیدا می کند و اگر نخواند حالتش چگونه است. اگر راست بگوید احساس آرامش و بهتری دارد یا هنگامی که دروغ می گوید ، به همین ترتیب انجام سایر امور دینی مانند  قرائت قرآن  .

  و رسیدن به این باور که رابطه خوب با خدا  به سود خود آنهاست و هیچ تاثیر و سودی برای پدر و مادر و اطرافیانش ندارد ( البته سود دیگران ، احساس خوبی است که به آنان دست می دهد ) . بنابراین بهتر است  به فرزندانمان بیاموزیم که انجام دادن یا ندادن فرایض دینی را با یکدیگر مقایسه کنند، سپس به این نتیجه برسند که پایبندی به این احکام کاملا به نفع آنهاست.

 

نکته مهم دیگر ، نحوه آموزش است . گاهی برخی از کودکان هنوز به سن تکلیف نرسیده اند اما والدین آنها اصرار دارند تا حتما فرزندشان سر وقت نمازش را با دقت و حوصله بخواند. این در حالی است که باید کودکان را پیش از اینکه به سن تکلیف برسند برای انجام این امور فقط آماده کنیم یعنی فضای خانه باید معنوی و آماده باشد، نه اینکه کودک پنج ساله را مجبور کنیم. همین که کودک مشاهده کند پدر و مادرش نماز می خوانند و سایر فرایض دینی را رعایت می کنند، کار بسیار مهمی صورت گرفته است.

پس اعمال زور و تهدید یا عجله درکسب نتیجه، اصلا روش درستی نیست. گاهی ممکن است فرزند شما که انجام فرایض هنوز به او واجب نشده یک روز نمازش را بخواند اما روز دیگر نخواند؛ در ابتدا این مساله اشکالی ندارد، همین که او تشویق و ترغیب شود و این نکته را درک کند که اگر خدا دستور نماز خواندن را داده برای این است که انسان به او نزدیک شود و تقرب پیدا کند، و شکر نعمتهای او باشد و حالش بهتر باشد  به مرور زمان به این نتیجه می رسد که با انجام فرایض دینی از بهداشت روانی بالاتری برخوردار است و آرامش بیشتری پیدا می کند قطعا نماز می خواند.

همچنین والدین باید حواسشان باشد که رفتار آنان با آنچه به فرزندان آموزش می دهند منافات  تعارض جدی نداشته باشد ، یا حداقل کودک این تعارض را نبیند  مثلا ممکن است به کودکشان اصرار کنند که نماز بخواند اما خودشان کارهایی را مرتکب شوند که با دستورات دینی منافات دارد مثل دروغگویی ، خشونت ، و ...

 چون دین به معنی راه و روش و سلوک است یعنی کودک عملا باید ببیند که والدین رفتار و منش و سلوک بسیار صحیح و آرام بخشی دارند و این اخلاق انسانی آنان در پرتو آموزه های دینی شکل گرفته .  موفق و عاقبت بخیر باشید انشالله .

 

2-      سلام . تشکرمی کنم ازمجله سرو و همه دست اندرکاران و شما خانم دکتردلسوز . من دختری 26 ساله هستم . متاسفانه بارها شرایطی را تجربه کرده ام که یک ازدواج به ظاهر خوب و مناسب در حال شکل گیری بوده و حتی مدتی نامزد بوده ایم ولی خیلی زود متوجه می شده ام که اشتباه کرده ام . راهنماییم کنید لطفا .

سلام و سپاس متقابل خدمت شما ، بنظرمیرسد کمی ناشیانه ، عجولانه ، سطحی انگارانه و احتمالا بدون دریافت کمک از بزرگترها  و مشاور اقدام به انتخاب های ساده و ناپخته می کنید . مطمئن باشید از کمک دیگران بی نیاز نیستید ،  سن شما پختگی و تجارب لازم را ندارد . فعلا به چند پرهیز کلی توجه شما را جلب می کنم . 

هر گاه احساس کردید انگیزه و گرایش شما به یک ارتباط و انتخاب بعنوان ازدواج یکی از این موارد است ، بسیار با تانی و احتیاط و دوراندیشی و حتما با کمک گرفتن از یک مشاور اقدام کنید :

 

زیبایی و ظاهر / موقعیت اجتماعی /  عجله  خود یاخانواده / فرار از احساس تنهایی  /  شناخت ناقص  /  بحران ها و زخم های گذشته  /  احساسات و هیجانات شدید  / چشم و هم چشمی  / ترس از بالا رفتن سن

موفق و خوشبخت باشید انشالله .

.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.