کاشمر و ضرورت کاری کارستان برای نهج‌البلاغه‌خوانی

اخبار فرهنگی
Typography

بسیاری از انقلابیون در دوران مبارزه با رژیم طاغوت، تعلق خاطر خاصی به نهج‏البلاغه داشتند. ساواک سعی وافری داشت که مانع توجه انقلابیون به این کتاب شود. این کتاب به عنوان منبعی مملو از آموزه‏های ارزشی و انقلابی مطرح بود

. راهبران انقلاب بر اساس این کتاب روش مبارزه و حکومت را به انقلابیون می‏آموختند. در دوران ستمشاهی بسیاری از چهره‏های انقلابی در مساجد و مراکزی که تحت‏نظرشان آموزه‏های منتج از این کتاب موثر را آموزش می‏دادند.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی شاگردان و یاران و پیروان امام خمینی (ره) با بهره‏مندی از آموخته‏هایشان از این کتاب به خدمت به ایران اسلامی پرداختند. بر اساس آنچه آموخته بودند با تحرکات ضد انقلاب مقابله کردند. حماسه‏سازان دوران دفاع مقدس الفتی خاص با سخنان مولا علی (ع) داشتند. در دوران بعد از جنگ و در عصر سازندگی شاهدیم توجه به مفاهیم مستخرج از نهج‏البلاغه کمرنگ شد. البته فعالیت‏های پژوهشی بر اساس خطبه‏ها و حکمت‏های این کتاب ادامه داشت ولی از آن شور انقلابی خبری نبود.

البته برخی از چهره‏های انقلابی الفتی خاص با این کتاب داشتند. در همین کاشمر شاهد بودیم که مرحوم حجت‏الاسلام عربی در مجالس مختلف از مفاهیم این کتاب به کرات یاد می‏کرد. امام جمعه فعلی کاشمر نیز در زمان اقامتشان در مشهد مقدس در دهه هشتاد سلسله سخنانی در باره این کتاب ادا نمودند که بخشی از آن به عنوان جلد اول به همت دانشگاه آزاد اسلامی شهرمان منتشر شد. البته خوانندگان آن جلد همچنان چشم انتظار جلد دوم این اثر هستند.

ماه‏های؛ رجب، شعبان و رمضان به عنوان بهار معنویت مطرح هستند. این ایام فرصت مناسبی است برای جوانان مؤمن و انقلابی، که خواندن نهج‌البلاغه را در دستور کار قرار دهند. نهج‌البلاغه، ریشه‌ باور‌های انسان مؤمن و انقلابی است. جوانی که قرار است کار انقلاب را به پیش برد و فردای ایران را بسازد، چاره‌ای ندارد جز آنکه ریشه‌ باورهای خود را هرچه بیشتر مستحکم کند. نهج‌البلاغه، کتاب زندگی اجتماعی و کتاب نظام سیاسی است.

بسیاری از شخصیت‏های طراز اول کشور بر اهمیت و جایگاه والای این اثر تاکید موکد دارند. در این میان شاهدیم که رهبر فرزانه انقلاب اسلامی به طور خاص و ویژه به این کتاب توجه دارند. دیدار رهبر انقلاب با هیأت دولت، معمولاً جزو یکی از دیدارهای ثابت ایشان است که سالیان سال است که در ماه مبارک رمضان برگزار می‌شود. رسم همیشگی رهبر‌ انقلاب در این دیدار آن است که در ابتدای آن، بخش‌هایی از نهج‌البلاغه را انتخاب کرده و درباره‌ آن موارد و تذکراتی را ارائه می‌دهند.

 نهج‌البلاغه‌خوانی رهبر انقلاب مخصوص این دیدار نیست و در دیدارهای عمومی‌تر نیز شاهد آن هستیم. ایشان در توصیه‌ای به جوانان فرمودند: «عزیزان با نهج‌البلاغه انس پیدا کنید. نهج‌البلاغه، خیلی بیدارکننده و هوشیارکننده و خیلی قابل تدبر است. در جلسات‌تان، با نهج البلاغه و کلمات امیرالمؤمنین (ع) انس پیدا کنید. اگر خدای متعال توفیق داد و یک قدم جلو رفتید، آن وقت با صحیفه‌ سجادیه، که علی‌الظاهر فقط کتاب دعاست؛ اما آن هم مثل نهج‌البلاغه، کتاب درس و کتاب حکمت و کتاب عبرت و کتاب راهنمای زندگی سعادتمندانه‌ انسان است، انس بگیرید».

 چندماه پیش، در حاشیه‌ یکی از دیدارهای رهبر انقلاب با اهالی فرهنگ و هنر، ایشان در پاسخ به سؤال یکی از حضار که؛ "چه کتابی بخوانیم که با توجه به راهبرد ائمه(ع) بتوانیم در تشخیص اولویت‌ها دچار انحراف نشویم"، چنین فرمودند: «کتابی که - به قول شما- راهبرد ائمه(ع) را ‌در هدایت مردم معین کرده باشد... من الان به ذهنم نمی‌رسد، منتها اگر شما می‌خواهید در این - باصطلاح- اولویت‌شناسی و اولویت‌یابی عمق پیدا کنید؛ با نهج‌البلاغه اُنس پیدا کنید، نهج‌البلاغه خیلی خوب است.

 الان واقعاً بنده به‌عنوان مسئولی که در این جایگاه قرار دارم یکی از مشکلات اساسی خود من - من دارم واقعاً مشکل خودم را می‌گویم- در زمینه‌ بسیاری از این کارها ذهن [مسئولانی است که] مخاطبینم هستند یعنی آنهایی که با من همکارند که من از اینها می‌خواهم که مثلاً شما تولید ملی را پیش ببرید یا اقتصاد مقامتی را مثلاً فرض کنید که چه بکنید؛ من مشکل با ذهن اینها دارم. ببینید، اینکه ما می‌گوییم که به توان ملی، توان داخلی، آن اقتدار حقیقی داخلی تکیه کنید نه به بیرون و خب همه هم می‌گویند بله، منتها عمل نمی‌شود،

چرا؟ چون مشکل ذهنی وجود دارد یعنی باور نیست. نهج‌البلاغه خیلی راه باز می‌کند برای ما و خوشبختانه ترجمه‌های خوبی هم از نهج‌البلاغه شده که می‌توانید پیدا کنید. [آن را] با این نگاه بخوانید، با این نگاه که - به قول شما - اولویت‌ها را بتوانید از آن در بیاورید. نهج‌البلاغه خیلی خوب است، هم خطبه‌ها خیلی خوب است و هم آن حکمت‌ها خیلی خوب است، در نامه‌ها هم خیلی چیزهای خوب هست. آدم دقیقاً در زمینه‌ باورها که من گفتم اولویت را پیدا کند، سعی کنید روی ذهن‌ها اثر بگذارید، روی باورها اثر بگذارید.»

امید در سطح شهرستان شاهد اهتمام حوزویان و دانشگاهیان در تبیین ابعاد این کتاب مهم باشیم. امام جمعه پیشین دیارمان یک روز در هفته برای مسئولان شهرستان کلاس اخلاق برگزار می‏کردند. پیشنهاد می‏شود یکی از حوزویان نهج‏البلاغه پژوه و یا یکی از دانشگاهیان نهج‏البلاغه شناس با صلاحدید امام جمعه عزیزمان اقدام به برگزاری کلاسی یا نشستی برای مسئولان با محوریت آموزه‏های این کتاب بکنند. شایسته است اهل منبر هم بهره‏های خود از این کتاب را با اهالی به اشتراک بگذارند.

 دانشجویان بعض مراکز آموزش عالی درسی با عنوان «تفسیر موضوعی نهج‏البلاغه» دارند. پیشنهاد می‏گردد اساتید این درس نیز برداشت‏های خود را با سایرین به اشتراک بگذارند. یقین کتابخانه‏های عمومی شهرستان دارای منابعی در باره این کتاب هستند، تامین منابع جدید در این رابطه برای این کتابخانه‏ها پیشنهاد می‏گردد. همین مهم را می‏توان برای کتابخانه‏های مدارس و مراکز آموزش عالی و مساجد مطرح کرد. نیروهای فرهنگی نیز بایسته است به صورت آتش به اختیار در باره این موضوع عمل کنند.

نیروهای انقلابی شهر با اقتداء به رهبر فرزانه انقلاب باید در راه نشر آموزه‏های علوی این کتاب گام بردارند. شبکه‏های اجتماعی عرصه مطلوبی برای این کار است. یقین مراکز و موسسات و نهادهای فرهنگی شهرستان نیز سعی وافی و کافی در این حوزه خواهند داشت و لابد به این خواهند اندیشید که سلسله مسابقاتی را بر اساس این کتاب برای اقشار مختلف تدارک ببینند. در این راهه بقاع متبرکه و آرامگاه شهید مدرس به طور قطع ایفاگر نقش مهم و موثری هستند. در ادامه با هم فرازهای از سخنان امام خامنه‏ای را در باره این کتاب می‏خوانیم. باشد که کاری کارستان در باره این کتاب در کاشمر اتفاق بیافتد:

ایشان می‏فرمایند: «نهج البلاغه، وقتی در کنار قرآن قرار بگیرد، یقینا تالیِ قرآن است؛ یعنی ما دیگر کتابی نداریم که دارای این حد از اعتبار و جامعیت و قدمت باشد. لذا احیای نهج البلاغه فقط وظیفه ما شیعیان نیست، بلکه وظیفه همه مسلمان‏هاست؛ یعنی هر کس علی بن ابیطالب (ع) را قبول دارد و مسلمان است... به عنوان احیای یک میراث بی نظیر اسلامی باید نهج البلاغه را زنده کند و این احیا، نه فقط به معنای کثرت چاپ که زیاد هم چاپ شده [است]، بلکه به معنای کار کردن و تحقیق کردن در زمینه آن است.

همچنان که در زمینه قرآن کریم کار شده و تفسیرهای زیادی نوشته شده است، درباره نهج البلاغه هم باید این کارها انجام گیرد» .«نهج البلاغه کلام اولین مؤمن به وحی محمدی، و کلام خلیفه پیغمبر (ص) است؛ خلیفه‏ای که همه مسلمان‏ها بر او اتفاق نظر دارند و امامی که به اعتقاد شیعه و بسیاری از اهل سنت، افضل صحابه است؛ یعنی انسانی در این حد عظمت و اهمیت، سخنرانی‏ها و خطبه‏هایش عیناً باقی مانده است و این می‏تواند نشان دهنده متنی عظیم و اصیل از معارف اسلامی باشد».

«ما جامعه ایرانی، متأسفانه قرن‏های متمادی از کتاب شریف و روشنگر مبین نهج البلاغه محروم بودیم. یک زندگی سعادتمند انسانی، به لحاظ تمام ابعاد و با همه خصوصیات، از نهج البلاغه قابل درس گرفتن است. اگر بخواهیم خودمان و جامعه‏ای که شایسته انسان است بسازیم و به اخلاق و خصال و عقاید نیکو و نشاط و امید و آینده‏نگری و خودسازی شخصی دست یابیم و به وظایف و تکالیفمان عمل کنیم و جامعه‏ای سراپا عقل و حق داشته باشیم».

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.