کاشمر تهی از شرمسازی در انتظار ظهور آشتی ملی و حذف دلواپسی

اخبار کاشمر
Typography

سردبیر در بدو شروع جلسه تصاویری از چند بَنِر در باره سخنرانی و نشست و هم‏اندیشی و مواردی از این قبیل را نشانم می‏دهد. برای هر مورد می‏توان مطلبی نوشت. ولی امان از اراده‏ای که برای ننوشتن در باره بعض مطالب داریم!

تعجب نکنید. نوشتن در باره برخی مطالب بسیار سخت است. سخت است که بنویسی فلان فرد در بَهمان مراسم تپق زد و نتوانست منظورش را به حضار منتقل نماید. سخت است بنویسی در یک نشست تخصصی تعدادی قابل توجه از صندلی‏ها خالی است. سخت است بنویسی برخی سعی در بزرگ‏نمایی یک واقعه یا افتتاحیه یا یک جلسه خاص دارند. اشاره سردبیر به تحرکات انتخاباتی برخی است که الاحق و الانصاف غیر مستقیم است و عاقلان دانند و المومن فی الاشاره.
سردبیر لبخندی می‏زند. متذکر می‏شود که؛ این روزها برخی از مدیران و مسئولان برای تبلیغ خود و مجموعه‏شان با گوشه چشمی به انتخابات شوراها و و ریاست جمهوری سعی در برگزار سلسله میتینگ‏ها و شبه میتینگ‏ها را دارند. ناز شستشان. قدرت خدمت دارند و حسب تکلیف باید با تدبیر باشند و امید را فریاد بزنند. یقین در سر نغمه آبادگری دارند و می‏خواهند در جایی که هستند بمانند و اگر قرار بر تغییری هست امیدوارند ارتقای جایگاه باشد. سردبیر هم با این کلیات موافق است. این روزها در سطح شهر متوجه تبلیغات مواردی که ذکر شد، می‏شوید. کافی است کمی سرتان جلوی پایتان را نبیند. به راست نگاهی نکنید. در طیف راست خبری نیست. در هر مسیر گوشه چشمی به سمت چپ داشته باشید. چپ‏ها مراقبند که حسب تکلیف همچنان قدرتمند باشند.
حق با سردبیر است. در کاشمر چپ‏ها در انواع تابلوهای مربوط به طیف اصلاح‏طلب امیدوارند ماه عسلشان با دولت تدبیر و امید ادامه‏دار باشد. اینان به سبک خود دلواپس هستند مراقبند که جذب حداکثری داشته باشند. البته سبک کارشان در برخی موارد خاص است. این امیدوارند در اردیبهشت 1396 نزد یارانشان شرمسار نشوند! چپ‏های دیارمان خوشحال از حضور در ویلای خیابان خرمشهر و شادمان از پیروزی در انتخابات اسفند 1394 در برخی موارد به زعم خود اصولگرایان معتدلی که به دکتر روحانی رای داده بودند، را بر نتابیدند و خواستند که به زعم خود همه را دلواپس ببیند. انگار یادشان رفته که در این شهر برای دکتر روحانی غیر از آنان دیگرانی هم فعالیت کردند و می‏کنند و چه بسا خواهند کرد.
سردبیر در این بخش از جلسه به نکته مهمی اشاره کرد؛« چندی است در این ستون بسامد واژگان دلواپس و شرمسار کم شده است، آیا باید این مهم را به فال نیک بگیریم؟» به طنز متذکر می‏شوم که ما هم به دنبال جذب حداکثری هستیم. و توضیح می‏دهم که؛ شعار جذب حداکثری در بین تمام طیف‏های پیروز در رقابت‏های مختلف جایگاهی خاص و سترگ و رفیع دارد. بزرگان سخنور طیف‏های مختلف وقتی بر سر  قدرت هستند سعی دارند با بهترین عبارات و الفاظ زیبا در باره جذب حداکثری حرف بزنند. حرف‏های قشنگ بزنند. انصافاً قشنگ هم حرف می‏زنند ولی انگار غرور ناشی از پیروزی بسان موریانه در نهادشان مدام در حال جولان دادن است و نمی‏گذارد حضرات یاران امروز و رقیبان دیروز را به خوبی نظاره کنند.
سردبیر به ناگاه لجام سخن را به دست می‏گیرد و با لبخند یادآور می‏شود؛« این موریانه فغانگر حتی نمی‏گذارد فرد به قدرت رسیده رقیبانش را هم نگاهی بکند. در این بخش از پاراگراف باید تاکید کنی که این مهم در هر دو طیف است لطفاً فرد یا افرادی از این طیف یا آن طیف از این عبارت و پاراگراف نالان نشوند». یاد سریال لیسانسیه‏ها ساخته سروش صحت افتادم که در پی هر دیالوگ از صنف و فرد و تشکیلاتی تشکر یا عذرخواهی می‏کرد. غرض آن که وقتی طیفی به قدرت می‏رسد، سایر طیف‏ها را قرار نباشد و جالب آن که این در حالی است که در آن طیف هم نوعی بی‏قراری کم کم عیان می‏شود. پیروزی باعث رو شدن اختلاف سلایق می‏شود.
خلاصه این روزها بساط میتینگ و موارد مشابه در نقاط مختلف شهر و شهرستان به قول جناب سردبیر به طور مرئی و نامرئی قابل رصد است. برخی از این موارد در فضای باز برگزار می‏شود. مجری مراسم و پشتیبانان آنان از زمین و هوا اقدام به فیلمبرداری مراسم می‏کنند. حدستان درست است این فیلم‏ها روی گوشی‏های هوشمند و شبکه‏های اجتماعی قد عَلم می‏کنند. در این مواقع انگار تبلیغ یک فرد یا افرادی خاص به صورت زیرپوستی و حرفه‏ای در حال انجام است! دوباره تاکید می‏شود؛ انگار! چون واضح و مبرهن است این قبیل تحرکات تبلیغی هیچ ربطی به هیچ چیزی ندارد و همه تشنه خدمت هستند و قدرت وسیله‏ای برای خدمت بوده و هست و خواهد بود!
سردبیر در این بخش از صحبت‏ها باز به تلفن همراه خود رجوع می‏کند و چند کلیپ زمینی و هوای و زیرزمینی را نشان می‏دهد. ببخشید لطفاً مورد زیر زمینی را شما خودتان سانسور نمایید. در این مورد هیچ کلیپی در باره هیچ مراسمی دیده نشده و یقیناً دیده نخواهد شد. موارد جالبی در این نشست‏های نزدیک انتخابات مشهود است. عکاسان و اصحاب اطلاع‏رسانی سعی دارند از زوایایی خاص به یک میتینگ بپردازند که انگار خیلی شلوغ بوده است و از تمام اقشار در آن شرکت داشتند و انگار یک قشر خاص هم حضوری فوق‏العاده داشته است. بسیاری از سیاسیون دیارمان هنوز متوجه نشدند که پدیده تلفن همراه هوشمند باعث ارتقای افراد به شهروند خبرنگار شده است.
به راحتی می‏توان از زوایای مختلف به طور حرفه‏ای و غیرحرفه‏ای عکس‏های تهیه و در شبکه‏های اجتماعی بارگذاری نمود و برای هر عکس یادداشتی نوشت. حتی می‏توان صدای سخنران را هم ضبط کرد و در شبکه‏های اجتماعی گذاشت. برخی از این سخنرانی‏ها شنیدن دارد. برخی از اینان سعی دارند سخنور شوند. انگار دوره‏های فن و بیان گذرانیده‏اند و در حال تبدیل شدن به خطیبانی با صدای بلیغ هستند که می‏توانند با فصاحت و بلاغت خود همه را انگشت به دهان نمایند! سردبیر نه از سر دلواپسی و نه با توجه به روحیه شرمساری برخی از طیف‏ها دوباره سخنانم را قطع می‏کند؛« با توجه به موضوع آیا می‏شود در باره آشتی ملی و شعارهای این روز اصلاحاتیان چیزی نوشت؟»
سئوال سختی است. یقین به زودی این اصطلاح آشتی ملی هم وِرد زبان برخی از مدیران و مسئولان شهرستان خواهد شد. شاید اتاق فکرشان به فکر بیفتد و کاری کارستان در این حوزه بکند. مثلاً اولین میتینگ اصلاح‏طلبان سنتی و مدرن با اصولگرایان مثلاً معتدل طرفدار دکتر روحانی برگزار شود! باز دوباره سردبیر وارد بحث شد؛« در روزهاي اخير برخی پرچم آشتي ملي را بلند كرده و: معتقدند الان بهترین موقعیتی است که می‏توان فضای آشتی ملی را در کشور حکم‌فرما کرد! اینان اصرار دارند که  در گذشته نمانید! به آینده نگاه کنید. برخی به دنبال دولت وحدت ملي بودند. برخی به دنبال نهضت مذاكره ملي هستند برخی دم از برجام 2 و برجام داخلي می‏زنند».
نمی‏دانم رمان 1984 نوشته جورج اورول نویسنده کتاب قلعه حیوانات را خوانده‏اید یا نه؟ در این کتاب تعبیر« Alternative facts » معنای جالبی دارد. به فارسی می‏توان آن را «حقایق متفاوت» یا حقایق جایگزین معنا نمود. از دید بسیاری از کارشناسان این روزها باید معنای لبخندها را درک کرد. باید زبان بدن را دانست و متوجه ظاهرسازی‏ها شد. در هر آشتی ملی و اصطلاحات هم ردیف آن اشارات جالبی هستند. شاید این مقوله در کاشمر هم حامیانی داشته باشد. شاید روزهای آینده حامیان این تعابیر در کاشمر استفاده ابزاری از اصطلاحاتی نظیر دلواپسی را به کنار بگذارند و بدون شرمساری دم از آشتی ملی بزنند.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.