موفقیت نوجوان کاشمری در کسب گواهینامه ممتاز خوشنویسی

اخبار ترشیز
Typography

حمید ضیایی 

هنر خوش‌نویسی، هنری‌است که عموماً هنرجویان آن  در سنینی خاص _از نوجوانی به بعد_ به آن روی می‌آورند. کمتر کسی را می‌توان یافت از دوره‌ی کودکی_کلاس اول و دوم_ به این هنر سوق یابد. اگر هم بوده، من اطلاعی ندارم و یا آن‌ها نتوانسته‌اند در این راه اقبالی به‌دست آورند.

به‌هرترتیب نمی‌خواهم با این سخن تفریقی ایجاد کنم و چالشی برانگیزم؛ اما قصد دارم در این یادداشت به معرفی هنرمندی بپردازم که موفق شده از کلاس اول دبستان، با تشویق معلمش سرکار خانم «نامور عارفی» مسیر هنری خود را انتخاب کند و در سن 12-13 سالگی گواهی ممتاز خوش‌نویسی را از سوی انجمن خوش‌نویسی ایران کسب کند.

«علی صادقی» متولد 1387 است. اولین‌بار با تشویق معلمش به سمت خوش‌نویسی می‌رود. معلمش که بی‌شک فردی هنرآزموده بوده و به این نکات از قبیل «خط خوش» دانش‌آموز هم توجه داشته، این مسیر را پیش پایش می‌گذارد. باید به این معلم دست‌مریزاد گفت! چرا که این معلم گرامی توانسته به رسالت خود عمل کند و چراغی را پیش پای دانش‌آموز روشن کند، که او مسیر خود را به وضوح ببیند. معلمی همین است. معلمی یعنی شناخت و تشخیص درست  و انتخاب و کشف استعداد دانش‌آموز!‌ و در نهایت او را در مسیر ایده‌آل قرار دادن. پس ابتدا باید از آن معلم تشکر کرد، که به رسالت خود آگاه بوده است. حالا هم ثمره‌ی آن شناخت به‌موقع و نشان دادن مسیر به‌موقع را شاهدیم. علی صادقی در سن 13 سالگی موفق می‌شود گواهی ممتاز در رشته‌ی خوش‌نویسی را کسب کند. کسانی که در رشته‌ی خوش‌نویسی فعالیت می‌کنند، می‌دانند که موفقیت در امتحانات انجمن خوش‌نویسان کار چندان ساده‌ای نیست و «همتی بلند» می‌خواهد.

در اولین برخوردم با نام علی صادقی و موفقیت او در این راه، این بیت سعدی را زیر لب زمزمه کردم:« همت بلند دار که مردان روزگار/ از همت بلند به جایی رسیده‌اند». بی‌شک در کنار نام معلمش باید از استاد او نیز یاد کنیم. «استاد مهدی فانی» یکی از استادان حوزه‌ی خوش‌نویسی در منطقه‌ی ترشیز است که بی‌شک نام و کارشان اعتباری برای این حوزه است. هرچند که باید اعتراف کنم، اگر همت و تلاش خود علی صادقی نمی‌بود، هرچه استاد تدریس می‌کرد، زائل می‌شد؛ اما باید بگوییم که اگر استادی چون استاد مهدی فانی هم نمی‌بود، شور و شوق فراگیری  در علی رو به خاموشی می‌نهاد. پس در بیان ساده و شفاف باید بگوییم که همه، از معلم و استاد و هنرجو، حلقه‌های زنجیری بوده‌اند تا این مسیر هموار گردد.

علی صادقی در جشنواره‌های متعددی شرکت کرده و دارای چندین مقام اول در سطح شهرستان، استان و کشور است. اولین جشنواره‌ای که شرکت می‌کند در سال 1395 با عنوان «دست‌نوشته‌های طلایی» در شهرستان کاشمر است. در سال 1397 در هفتمین جشنواره‌ی دوسالانه‌ی « ملی آفرینش» برگزیده می‌گردد و پس از آن نیز در سال 1398در دو رشته‌ی خط «تحریری» و «نستعلیق» در جشنواره‌ی «همچون پدری مهربان» «به‌یاد سردار شهید حاج قاسم سلیمانی» موفق به کسب مقام اول در هر دو رشته می‌گردد و نیز آثار ارایه شده در این جشنواره  در کتابی به همین نام، منتشر می‌شود. منتخب کشوری مسابقه‌ی کمپین «هر دانش‌آموز یک سفیر سلامت« در سال 1399 است و هم‌چنین جشنواره‌های دیگری نیز در کارنامه‌ی این هنرمند نوجوان دیده می‌شود.

با علی صادقی تماس گرفتم و پس از تبریک به او برای کسب ای موفقیت، پرسیدم:

+از چند سالگی فراگیری این هنر را آغاز کردی و پیش چه استادانی رفته‌ای؟

 

-از 8 سالگی شروع به یادگیری خوش‌نویسی کردم و فقط هم نزد استاد فانی این هنر را یاد گرفتم.

 

 

+چه‌طور با استاد فانی آشنا شدی و چه کسی ایشان را به تو معرفی کرد؟

 

-پدرم خیلی در این مورد تحقیق کردند و گفتند که استاد فانی یکی از استادان خوب خوش‌نویسی هستند. یک‌ماهی می‌شد که استاد با من «خط تحریری» کار می‌کردند و بعد از آن مرا با خط نستعلیق آشنا کردند و من شروع به یادگیری خط نستعلیق کردم.

+در میان افراد خانواده کسی هم تو را تشویق به یادگیری این هنر می‌کرد؟

 

-بیشترین تشویق‌ها را پدرم می‌کرد و می‌کند. همیشه هم تا همین حالا پشتیبان من بوده و هست. من هم خیلی به خوش‌نویسی علاقه پیدا کرده بودم.

 

 

+روزی که پیش استاد فانی می‌رفتی، می‌دانستی که پیش چه استادی می‌روی برای یادگیری خط؟

 

-من هنوز درک درستی از این موضوع نداشتم. همه‌ی تحقیقات را پدرم انجام داده بودند؛ کم‌کم فهمیدم که استاد فانی چه کسی هستند و چه‌ استاد توانمندی دارم.

 

 

+از شیوه‌ی تدریس استاد فانی برایمان بگو! استاد مهربانی  بودند یا نه؟ اخم هم می‌کردند به تو؟(خنده)

 

 

-استاد فانی بسیار دقیق و حساس و منضبط بودند و در عین‌حال بسیار خوش‌اخلاق بودند. من هم از بودن در کلاس استاد فانی خسته نمی‌شدم و دوست داشتم ساعت‌ها آنجا باشم.

 

 

+اینکه استاد فانی، استاد حساسی بودند، برای تو که خب!‌به‌هرحال یک بچه‌ی 7-8 ساله بودی و گاهی دوست داشتی بازی‌گوشی دربیاری، سخت نبود؟

 

 

-نه! استاد در حق من خیلی صبوری می‌کردند و اخلاقشان با من فرق می‌کرد. طوری با من برخورد می‌کردند که من روز به روز علاقه‌ام به خط بیشتر می‌شد.

 

 

+اگر از تو بخواهم که یک خاطره‌ی شیرین از کلاس‌های استاد فانی بگویی، چه می‌گویی؟

 

 

-در تابستان سال 1395 که یک‌ماه بود به کلاس استاد فانی می‌رفتم، استاد یک نمایشگاه در نگارخانه‌ی ارشاد برپا کردند؛ روز افتتاحیه استادان زیادی هم آمده بودند از جمله استاد «قائم‌مقامی». استاد فانی هم در حضور این استادان به‌خاطر اینکه در آن یک‌ماه خطم پیشرفت کرده بود، مرا تشویق کردند و در آن روز استاد فانی به من یک هدیه‌ی ارزشمند دادند. استاد قائم‌مقامی هم که خط مرا دیدند، خیلی مرا تشویق کردند. آن روز من حس خیلی خوبی نسبت به اینکه خوش‌نویسی را شروع کرده‌ام، پیدا کردم و آن روز در خاطرم ماند.

 

 

+علی جان! شما موفق شدی که در سن 13 سالگی گواهی ممتاز خوش‌نویسی بگیری؛ آن روز که خبر قبولی‌ات را دیدی چه احساسی داشتی؟

 

 

-وقتی امتحان آخر را دادم، خیلی استرس داشتم. از امتحان تا اعلام نتایج یک‌ماه طول می‌کشید و من در تمام این مدت به فکر امتحانم بودم. روزی که نتایج را در سایت انجمن خوش‌نویسان اعلام کردند من می‌ترسیدم که به سایت سر بزنم. وقتی که صفحه را باز کردم و اسم خودم را دیدم خیلی خوشحال شدم و جیغ می‌کشیدم و در آغوش پدرم گریه می‌کردم. بعد هم سریع با استاد فانی تماس گرفتم و خبر قبولی‌ام را دادم و استاد هم خیلی خوشحال شدند.

 

 

+علی‌جان! حالا که در این حوزه‌ی هنری فعال هستی، یکی از لازمه‌های کار شما، خواندن کتاب و شعر است؛ چه کتاب‌های می‌خوانی و به کدام شاعر علاقه‌مندی؟

 

-من کتاب «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» را زیاد می‌خوانم و یکی هم کتاب «گنج راز»(مخرن‌الاسرار نظامی گنجوری)؛‌و شعرهای حافظ را خیلی دوست دارم و از آن‌ها خوشم می‌آيد.

 

 

+اگر بخوای به دوستان هم‌سن و سال خودت درباره‌ی هنر و کتاب و خواندن توصیه کنی، چه می‌گویی؟

 

-کتاب خواندن و هنر، ذهن انسان را باز می‌کند و به انسان شخصیت می‌دهد و همیشه بزرگ فکر می‌کنی.

 

 

+حالا که در این راه موفق شدی، بی‌شک تلاش خودت بوده؛ اما تلاش‌های استادت هم در این راه تأثیر داشته؛ دوست داری به استاد چه بگویی؟ حتماً استاد این پیام را خواهد خواند!

 

 

-استاد!‌من همیشه مدیون شما هستم. شما دریچه‌ی تازه‌ای در زندگی من باز کردید و همیشه دست‌بوس شما خواهم بود.

 

 

پس از پایان گفت‌وگویم با علی صادقی، با استاد مهدی فانی سرپرست انجمن خوش‌نویسان کاشمر تماس گرفتم و از ایشان خواستم تا چند خطی را درباره‌ی علی صادقی بنویسند. ایشان علی‌رغم مشغله‌ی فراوان، این خواهش را پذیرفتند و سطور زیر را برای من ارسال کردند که نشان از تعهد به کارشان و دغدغه‌ای که نسبت به نوجوانان و جوانان دارند، دارد.

 

عرض سلام و احترام خدمت شما و مخاطبان دوهفته‌نامه‌ی سرو.

من در طی این سال‌ها که افتخار آموزش هنر خوش‌نویسی نصیبم شده، هنرجویان بسیاری چون علی صادقی داشته‌ام که می‌توانم امروز بگویم هیچ‌کدام تا این حد جدیّت و تلاش نداشته‌اند. کمتر هنرجویی را می‌توان یافت که در این سن بتواند موفق به کسب مقام «ممتاز کامل» از سوی انجمن خوش‌نویسان ایران گردد. درست است که بنده‌ی حقیر در طی این سال‌ها تجربیاتی در حوزه‌ی آموزش داشته‌ام؛ اما بی‌شک از تلاش و همت خود هنرجو نباید غافل بود. در واقع باید بگویم اگر این تلاش نباشد ما راه به جایی نمی‌بریم. یک نکته را هم در اینجا یادآور شوم که علی‌آقا نمونه‌ای از استعدادهایی است که در مدرسه کشف شده است. این مسأله را می‌توانیم به عنوان نمونه به آموزش و پرورش معرفی کنیم تا بلکه  بتوانیم با تعامل بیشتر در این راه به کشف استعدادهای مختلف در زمینه‌های مختلف هنری همت کنیم. علی‌آقای ما، نمونه‌ای از دانش‌آموزانی‌است که با تشویق معلمش پا در این عرصه گذاشت؛ حالا شما تصور کنید چندنفر دیگر مثل علی‌آقا در پشت میزهای مدرسه حضور دارند؟ دانش‌آموزانی که می‌توانند مثل علی‌آٰقا برای کاشمر چندین و چند مقام کشوری و استانی به ارمغان بیاورند.

 

«از استاد فانی درباره‌ی شیوه‌ی آموزش برای دانش‌آموزان پرسیدم که در ادامه می‌خوانید»:

 

به‌نظر من هر استاد و هر مدرسی در اولین گامی که بر می‌دارد، باید در نظر داشته باشد که هنرجو و خُلق‌وخوی هنرجو را بشناسد. برای این کار باید ابتدا هنرجو را آزاد بگذاریم تا ببینیم چه می‌کند و اساساً چه می‌خواهد. پس از این است که ما متوجه می‌شویم چه‌طور هنرجو را به راه اصولی و اساسی هنر سوق دهیم و چه‌گونه به او تدریس کنیم. باید بدانیم که هنرجو را کجا تشویق و کجا تنبیه و توبیخ کنیم. یکی از راه‌هایی که من همواره از آن استفاده می‌کنیم، ایجاد فضای رقابتی میان هنرجویان است. اجازه بدهید یک خاطره از همین علی‌جان برایتان تعریف کنم. من در کلاس‌ها گاهی ناراحتی و کلافگی علی را می‌دیدم. حتا مدتی بود که دیگر به کلاس نمی‌آمد؛ اما من می‌دانستم که برمی‌گردد؛ چرا که می‌دانستم من در کلاس‌هایم برای هنرجو کم نمی‌گذارم. هر هنرجویی که پیش من می‌آید، می‌داند که من در کلاس‌هایم تعارف ندارم و باید به هنر نگاهی جدی داشته باشد. بارها در این سال‌ها که افتخار آموزش و خدمتگزاری به هنرجویان را داشته‌ام، پیش آمده که هنرجویی را به استادان مشهدی معرفی کرده‌ام. چون می‌دیدم که باید پیشرفت کند و بالاتر برود.

علی‌آقا برای منِ استاد یک افتخار است. من می‌دانستم که او می‌تواند در این راه موفق شود_حالا راستش گمان نمی‌کردم به این زودی ،که این خود نشان از همت بلند او دارد_ اما می‌دانستم و از همین رو برای افتتاحیه‌ی یکی از نمایشگاه‌‌هایم او را هم دعوت کردم. در آن روز احساسی به من گفت که یک هدیه‌ای برای علی بگیر و او را در اینجا معرفی و تشویق کن! من هم یکی از دوستان را فرستادم تا هدیه‌ای تهیه کند و آن را در حضور استادان به او تقدیم کردم. در آن روز استادان زیادی حضور داشتند و  بسیار از حضور علی‌آقا خوشحال شدند و بسیار او را تشویق کردند.

 

یک نکته را هم بگویم! در این سال‌ها یکی از دغدغه‌هایم نسبت به نوجوانان این بوده که دوست دارم همین‌جا ذکر کنم. از خانواده‌ها و استادان یک خواهش به عنوان برادری کوچک دارم و آن این است که مراقب نوجوانان در این سن باشید. دشوارترین دوره‌ی زندگی نوجوانان گذار از نوجوانی به جوانی است. یعنی همین سن 15 سالگی تا 20 سالگی. در این سن نوجوانان به بلوغ می‌رسند و دچار تغییر رفتار و خُلق‌وخو می‌گردند  که ما باید بدانیم چه‌طور با آن‌ها رفتار و آن‌ها را مدیریت و در نهایت نسبت به این تغییر حالت‌ها آن‌ها را آگاه کنیم. احساس می‌کنم اگر این دوره را با آموزش‌های درست در هر زمینه‌ای بگذارنیم، دیگر نیاز نیست که نگران دوره ی جوانی این عزیزان باشیم.

در پایان هم با افتخار عرض می‌کنم که انجمن خوش‌نویسان کاشمر، دوره‌ی آموزشی دوساله‌ی «فوق‌ممتاز» را به علی‌آقا هدیه می‌دهد تا تشویقی هم برای علی‌جان و هم برای دیگر هنرجویان باشد. هرچند که باید بگویم این کمترین کاری است که می‌توانیم انجام دهیم.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.