همتی عالی برای تولد یک کتابخانه در سرحوضک

اخبار ترشیز
Typography

حمیدرضا بی تقصیر 

نذر کتاب یک فرهنگی

هفته کتاب بر شما فرخفالان فرخنده بادا. دوستم محمد در چند سال گذشته در بزرگداشت یاد و خاطره برادر شهیدش، اقدام به اطعام مهمانانش می ‏کرد. پارسال پدر بزرگوارش آسمانی شد. محمد سال گذشته در ایام کرونا به یاد پدر و برادر سفرکرده ‏اش، اقلامی را میان نیازمندان توزیع کرد

. امسال اراده کرد به یاد دو عزیزش کتابخانه یک مدرسه را ارتقای کمی و کیفی بدهد. برای این کار مدرسه شهید ثانی روستای سرحوضک را انتخاب کرد. او در این مدرسه در کسوت مدیر فعال است. مبلغی را برای این مهم اختصاص داد.

البته او با کمک اداره و اهالی شریف روستا دستی به سر و روی دبستان کشید. دبستانی که نونوار شده بود، قرار بود به لطف همت این معلم دوستدار کتاب که خود نویسنده هم هست، صاحب کتابخانه شود. آن هم هر کلاس یک کتابخانه خاص خود، همراه یک کتابخانه حاوی کتاب‏های مرجع در دفتر دبستان. داستان ظاهری ساده دارد. معلمی که مدیر است به یاد برادر و پدرش برای شش کلاسه و یک دفتر دبستان، کتاب تهیه می ‏کند. یک روایت یک خطی ساده، ولی در عمل یک پروسه جالب و در خود اعتناء طی می‏ شود.

این یادداشت به این پروسه اشارت دارد. نگارنده بعد از نونوار شدن دبستان در جریان تصمیم دکتر محمد عباس‏نژاد قرار گرفت. ایشان نیتش را در فضای مجازی هم اعلام کرد. در عالم دوستی با هم دیداری داشتیم. چند پیشنهاد مطرح شد. ایشان گفتن اهالی کمک‏های درخور توجهی به دبستان داشتند. کمک‏های اهالی باعث شده بود دبستان حال و هوایی دیگر به خود بگیرد. لازم بود برای کتابخانه هم مددی از چند دوست بگیریم. موضوع را با دکتر مسلم ناصری بندقرایی، نویسنده مطرح ادبیات کودک و نوجوان کشور مطرح کردیم.

همت عالی اهالی سرحوضک

محمد عباس ‏نژاد در سال آخر خدمتش، مدیر دبستان شهید ثانی سرحوضک شد. همانطور که اشاره شد با کمک اهالی شروع به ساماندهی وضعیت مدرسه کرد. نوع تعامل وی با اهالی ستودنی است. او یک مدیر ساده نبود، به میان اهالی رفت و خواهان کمک به دبستان شد. ارکان مدیریتی روستا را در جریان ریز تصمیمش برای ساماندهی دبستان قرار داد. تا لحظه نگارش این یادداشت شنیدم که قریب پانصد میلیون ریال کمک جمع‏آوری شده است. مدیر ریز هزینه‏ ها را در اختیار اهالی قرار می‏ دهد.

این قبیل تعاملات تاثیر مثبتی در افکار عمومی برای کمک به امر تعلیم و تربیت دارد. شنیدم که یکی از اهالی از شنیدن رخدادهای مدرسه و کمک مردم به وجد آمد و به سهم خود به دبستان کمک کرده است. او ساکن یکی از شهرهای شمال است. یکی دیگر از اهالی هزینه بزرگداشت اموات خود را به دبستان داده است. برخی به جای کمک نقدی اقدام به کمک در امور مختلف مدرسه کرده ‏اند. ذوق ‏آفرینی مدیر در نزد اهالی مقبول واقع شده است. شرکت در جمع شادی و پُرسه اهالی در توجه ایشان به دبستان موثر بوده است.

همت عالی یک نویسنده نیک‏اندیش

استقبال مسلم ناصری از ایده مدیر دبستان شهید ثانی سرحوضک، روحیه‏بخش بود. قرار شد یک نسخه از آثارش در حوزه کودک و نوجوان را به کتابخانه شهید عباس ‏نژاد دبستان شهید ثانی روستای سرحوضک اهدا کند. ناصری برنده انواع جوایز کتاب کشورمان از کتاب سال تا کتاب سال دانشجویی و دفاع مقدس است. سردبیر چندین نشریه ویژه کودکان بوده و دارای ارتباطات گسترده ‏ای با فعالان این حوزه است. با عباس ‏نژاد گرم صحبت در باره لطف جناب ناصری بودیم که خبر داد با چند ناشر هم برای کمک به کتابخانه صحبت خواهد کرد.

مسلم ناصری کلی ایده داشت، روز بعد گفت که چند ناشر حاضرند با تخفیفی مطلوب کتاب‏هایشان را برایتان بفرستند. گفت مدیران دو نشریه پوپک و سنجاقک هم راضی شدند تا صحافی نشریه و یک نسخه از آخرین شماره را برایمان بفرستند. اما این همه ماجرا نبود. مسلم ناصری از پیشنهاد عباس ‏نژاد برای ارتقای کمی و کیفی کتابخانه برای دانش ‏آموزان، آن هم برای هر کلاس به وجد آمده بود و تصمیم بر آن داشت تا همتی عالی خودش را صرف تجهیزی کتابخانه ‏های مدارس ابتدایی روستاهای شهرستان کوهسرخ بکند.

ناصری با امام جمعه ریوش هم صحبت‏های کرده بود. صحبت‏های هم با رئیس اداره آموزش و پرورش کوهسرخ داشت. از ما هم مددی خواسته بود. دوست داشت هر مدرسه ابتدایی در زادگاهش دارای کتابخانه باشد. صحبت‏های با غول‏های حوزه نشر از نشر افق تا نشر طلایی و چند نشریه هم کرده بود. دغدغه چند خیر و نیک‏اندیش را داشت تا قفسه‏ های کتاب را برای این مهم تهیه کنند. قرار شد تا کتابخانه شهید عباس‏نژاد در روستای مذکور افتتاح شود، تا از آن به عنوان یک تجربه در کوهسرخ استفاده شود.

یک ایده برای گسترش مطالعه مفید

ایده محمد عباس ‏نژاد در حال رشد بود. البته بیش از این ایده ناب «خیرات کتاب» به همت حسین افشاری یکی زا فرهنگیان کتابدوست دیارمان در اداره آموزش و پرورش اجرا شده بود و انعکاس مطلوبی در استان و کشور داشت. عباس ‏نژاد با اداره آموزش و پرورش هماهنگ بود و خود به عنوان بانی تهیه کتاب وارد عمل شده بود و به یاد برادر شهیدش و پدر مرحومش پیگیر کتاب حسب ارتباطاتش بود. مبلغ اولیه مورد نظر وی پنجاه میلیون ریال بود که در گذر زمان تا روز افتتاح به صد و ده میلیون ریال رسید.

سوای همت عالی مسلم ناصری شاهد همکاری بعض افراد حقیقی و مراکز حقوقی هم بودیم. نهاد کتابخانه ‏های عمومی دیارمان به سهم خود تعدادی کتاب اهداء کرد. هماهنگی با نهاد کتابخانه‏ های عمومی استان شد و در سفری به مشهد برای هر کلاس کتاب‏های دریافت شد که خدایشان خیر جزیل به ایشان اعطاء بکند. چند ناشر و فروشگاه کتاب کودک و نوجوان نهایت همکاری را داشتند. جمعی از دوستان از کتابخانه شخصی خود کتاب به کتابخانه هدیه دادند. دوستانی هم بفراخور پیشنهاداتی دادند. که سعی شد برابر وسع اعمال شوند.

یک ایده بهانه ظهور ایده‏های دیگر

وقتی قضیه تهیه کتاب برای هر کلاس با مدیر نهاد کتابخانه‏های شهر مشهد مطرح شد، ایده‏ای توسط ایشان مطرح گشت، محمد رضا بدیع ‏زادگان پیشنهاد کرد یک کتابخانه مشارکتی در روستای سرحوضک ایجاد گردد. کتابخانه ‏ای که بتواند پاسخگوی نیاز اهالی روستا و روستاهای پیرامون باشد. بدیع‏ زادگان خود روزگاری رئیس نهاد کتابخانه‏ های عمومی کاشمر بود و به عنوان یک ترشیزی دوستدار این منطقه خواهان قدم‏های موثر در حوزه مطالعه مفید است. این ایده در خور تامل بود.

عباس ‏نژاد این ایده را با تنی چند از بزرگان روستا مطرح کرد که به امید حضرت حق، پیگیری شود و به سرانجام برسد. وجود طرح‏های ابتکاری برای گسترش مطالعه مفید یک نعمت است. وجود افرادی که پیگیر این طرح‏های ابتکاری باشند هم نعمت است. توجه به این نعمت‏ها ضروری است. این قبیل امور تلاشی مانا و نامیرا برای فرهنگ‏سازی در حوزه توجه به فرهنگ مطالعه محسوب می‏شود. بایسته است به دور از شعار و از سر شعور به این ایده ‏ها توجه بشود.

یک تشکر از همه

ایده یک مدیر در حوزه گسترش فرهنگ کتاب‏خوانی مورد استقبال بسیاری قرار گرفت. با تقدیر مجدد از اهالی شریف روستای سرحوضک و همت عالی یک مدیر دبستان، باید از رئیس اداره آموزش و پرورش کاشمر هم تقدیر کرد. علی طاهریان از پروژه ساماندهی این مدرسه دیدار کرد و با زدن زنگ کتاب شهرستان در این مدرسه موافقت کرد. برای تجهیز آزمایشگاه و تهیه کمد کتابخانه خود را متعهد دانست و حسب قولش در روز مقرر با همراهان و جمعی از مدیران ارشد در افتتاح کتابخانه شهید عباس ‏نژاد حاضر شد.

امید ایشان با مدد از متنفذانی چون مسلم ناصری بحث تجهیز کتابخانه‏های مدارس ابتدایی را جدی‏تر از قبل پیگیری کنند. مسلم ناصری در کسوت یک کارشناس کتاب کودک و نوجوان می‏تواند از ارتباطاتش برای این مهم نهایت بهره را ببرد. بسیاری از کاشمری‏های مقیم سایر جاها از مشهد تا تهران می‏توانند در این مسیر مددرسان باشند. کافی است یک کارگروه برای این مهم تشکیل بشود. خدا را شکر تجربه خوب خیرات کتاب وجود دارد. مجمع خیرین کتابخانه‏ ساز دیارمان هم می‏تواند در این راه کمک کند.

چند پیشنهاد ساده

اتفاق رخ داده در دبستان شهید ثانی روستای سرحوضک قابل اجرا در سایر روستاها هم هست. کاش امثال محمد عباس ‏نژاد و مسلم ناصری در هر روستا و آبادی دیارمان شناسایی شوند تا کاری کارستان بکنند. این قبیل موارد را باید پاسداشت. در بند قبلی به اخذ کمک از مجمع خیرین کتابخانه‏ساز برای ارتقای کمی و کیفی کتابخانه‏های مدارس اشاره شد. تعامل بین بخشی برای گسترش فرهنگ کتابخوانی در دیارمان ضروری است. مراکز دخیل در امور خیریه می‏توانند بحث کتاب و تجهیزات کتابخانه را به عنوان یک پیوست در هر امر خیر لحاظ بکنند.

یک نیک‏اندیش مدرسه‏ساز می‏توان از همان ابتداء فضایی مخصوص کتابخانه را مدنظر قرار بدهد. توجه به کتاب نباید در حد سهم نیم‏درصدی شهرداری برای کتاب، آن هم از کانال نهاد کتابخانه‏های عمومی باشد. کتاب در مدارس از اوجب واجبات است. مطلوب است با بهترین فرآیند به این موضوع توجه بشود. امید خرد جمعی در دیارمان معطوف توسعه فرهنگ کتابخوانی بشود. امید مسلم ناصری در تجهیز مدارس ابتدایی کوهسرخ به کتاب و قفسه کتاب موفق بشود. امید کار عباس‏نژاد در سرحوضک در همه روستاها نهادینه شود. آمین.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.