هشت پیشنهاد برای شورای ششم

اخبار ترشیز
Typography

رضا فدافن 

 

در شورای ششم از منظر تجربه فعالیت در شورا شاهد دو گروه هستیم. عده‏ای بسان خزاعی، اعمی و صادقی دارای تجربه عضویت در شورا هستند. جمعی بسان مرادزاده، زاده اکبر، یوسف‏پور و زارع سنجدکی برای اولین بار پای در ویلای خیابان خرمشهر نهاده ‏اند. البته مرادزاده سابقه شهردار بودن را دارد و با فضای کار شورایی آشناست.

زارع سنجدکی هم به عنوان پیمانکار با شهرداری کاشمر و چند شهرداری دیگر همکاری داشته است. دو نفر دیگر هم یقین ارتباطات تنگاتنگی با مقوله شهر و شهروندان و مسایل مدیریت شهری داشته ‏اند.

یقین در این مدتی که از عمر شورای ششم گذشته است، اعضای آن با دقتی مثال‏ زدنی قوانین شوراها را مطالعه کرده ‏اند و مصوبات ادوار پنجگانه شورا را موشکافی فرموده ‏اند و می‏دانند در هر دوره چه وقایع خاصی اتفاق افتاده و عملکرد هر رئیس شورا و شهردار و اعضاء از نظر کمیت و کیفیت چگونه بوده است. امید روزی شاهد انتشار این مصوبات ادوار در سامانه اینترنتی شورا باشیم. با عنایت به انتخاب شهردار از سوی این شورا هشت پیشنهاد به شرح ذیل تقدیم شورائیان می ‏گردد:

الف) جای جای شهر را بشناسید!

پیشنهاد می‏ گردد هفت عضو شورای شهر بسان دوران تبلیغات انتخابات حواس شان به همه جای شهر باشد. یقین ایشان باید به رویش رای برای دور بعد هم بیاندیشند. پس لازم است با مردم بیشتر دمخور باشند. گزارش کار بدهند. سری به مساجد بزنند. مسایل شهر را بی ‏واسطه ببینند و شنونده درددل‏های شهروندان باشند. محلات شهر را از نزدیک رصد کنند. بزرگان محلات را شورایار بدانند. در حاشیه شهر حاضر شوند. گاهی پیاده به خرید بروند. سری به پاساژها و بازار بزنند. با تاکسی تردد بکنند.

ب) گشت شناسایی دست‏اندازهای شهر یک ضرورت است!

یکی از مهمترین ویژگی‌‏هایی که یک شهر را از سایر شهرها متمایز می ‏کند و تاثیر زیادی بر منظر شهری دارد، آسفالت‏های یک دست و مناسب معابر است، آیا اعضای ویلای خیابان خرمشهر تمام شهر را از این منظر رصد کرده ‏اند؟ امید در کوی و برزن شهر خبری از آسفالت چهل تیکه و وصله شده نباشد. امید سوای سرعت ‏گیر‏های متنوع احداث شده از سوی مدیریت شهری، شاهد انواع دست‏ اندازها در جاهای مختلف شهر نباشیم. امید شورائیان نگویند این وظیفه شهرداری است!

ج)آسیب‏های اجتماعی و کارکرد شورا

یقین شورا به تنهایی متولی رسیدگی به آسیب‏های اجتماعی موجود در دیارمان نیست. ولی قبول بفرمایید شورا می‏ تواند برای کلیه فعالیت‏هایش این مهم را در قالب یک پیوست مدنظر قرار بدهد. شناسايي محل‏ هاي تجمع جوانان در سطح شهر براي ارائه آموزش‏هاي فرهنگي و ديني، حمايت از انجمن‏هاي هنري و ادبي و حمايت از هيئت‏ هاي ورزشي در كاهش آسيب‏هاي اجتماعي و فرهنگي كه مانع از برقراري امنيت اجتماعي شود، مفيد خواهد بود. البته در این موضوع باید به کلیه اقشار جامعه توجه کرد.

د) توجه به هویت کاشمر

کاشمر روزگاری ملقب به القابی نظیر؛ قم ثانی و نجف اصغر بوده است. تعصب مذهبی مردمان این دیار شهره آفاق بوده است. برای احیای این القاب و توجه به این تعصب چه کرده ‏ایم؟ نسل جوان بسان همه اقشار براي گرايش به معنويت نياز به فرهنگ سازي و آموزش دارد، ارائه آموزش‏هاي هدفمند در نهادهايي كه جامعه هدف آنان را جوانان تشكيل داده ‏اند تا حد زيادي گرايش به بدي‏ها را خواهد كاست. شورای شهرمان می‏ تواند برای این مهم به هویت‏های دیارمان در حوزه‏ های مختلف توجه ویژه داشته باشد.

ح)همکاری بیشتر با حوزه ‏های علمیه و روحانیت

در بند قبلی اشاره شد که کاشمر چه القابی دارد. در تاریخ از کاشمر و ترشیز به عنوان منطقه ‏ای عالم ‏خیز یاد شده است. رونق و توسعه مسائل ديني و مذهبي در دیارمان قابل تامل است و امید شاهد ارتقای کمی و کیفی آن باشیم. حوزه ‏های علمیه فعال دیارمان در کنار روحانیت معزز نقش مهمی در تقويت معنويت شهرمان دارند. شورای شهرمان می‏ تواند در این مهم نقشی بی‏بدیل ایفاء کند. بایسته است که مقوله پیوست فرهنگی و مذهبی در امور مختلف شهر لحاظ گردد. یقین شورای فرهنگ عمومی می‏تواند به شورا در این مهم مدد برساند.

ط)تعامل با مراکز دانشگاهی

در میان شورائیان شاهد حضور چهره‏ های دانشگاهی هستیم. امید اینان ارتباط تنگاتنگی با دانشگاه‏های دیارمان و چهره‏های دانشگاهی کاشمر داشته باشند. بسیاری از تحقیقات و مطالعات حوزه مدیریت شهری را می‏توان با این مجموعه‏ها در قالب طرح‏های بژوهشی و انواع مقاوله ‏نامه ‏ها و توافقات به فرجام رساند. اولین شورای شهرمان باعث و بانی بنیاد پژوهش‏های تاریخی و فرهنگی کاشمر یا همان مرحوم بنیاد ترشیز بود. روزگاری هم شورا دارای کمیسیون پژوهشی بود. گوی و میدان در اختیار شوراست. امید شاهد شعار در این زمینه نباشیم.

ی) توجه به مقوله ایثار و ایثارگران

کاشمر دیاری رزمنده ‏پرور بوده و هست. شورائیان هم نسبت ‏های در خور اعتنایی با مقوله ایثار و ایثارگران دارند. شایسته است این بضاعت دیارمان در شورای این دوره بیش از گذشته مدنظر قرار بگیرد. خدا را شکر فرهنگ سرای دفاع مقدس در دیارمان فعال است و این ماه ‏ها شاهد رونمایی انواع آثار مربوط به مقوله دفاع از کیان ایران اسلامی هستیم. با این همه بایسته است به این مقوله بیش از پیش دقت شود. در مبلمان شهری و زیباسازی منظر شهر و هویت ‏بخشی به مبادی ورودی دیارمان باید به این مقوله توجه خاص بشود.

ک) سفارش به اطلاع‏رسانی

در بازه تشکیل تا انتخاب احمد غزنوی به عنوان شهردار شاهد توجه برخی از شورائیان به فضای مجازی و شبکه‏ های اجتماعی بودیم. نمی‏دانم شورای ششم سخنگو دارد یا خیر؟ نمی‏دانم روابط عمومی مخصوص به خود دارد یا با روابط عمومی شهرداری مشترک است؟ در هر حالت امید به مقوله اطلاع‏رسانی به طور حرفه‏ای در این دوره بیش از پیش توجه بشود. نصب مصوبات بر تابلو مجاور شورا و درج آن در سامانه اینترنتی ستودنی است، ولی یقین مطلوب آن است که مصاحبه‏ای باشد و نشست مطبوعاتی و آنچه در بند الف ذکر شد.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.