شهردار شورای ششم با شش رای آماده خدمت

اخبار ترشیز
Typography

حمید رضا بی تقصیر 

ششمین دوره فعالیت شورای اسلامی در شهرمان با فراز و نشیب‏های همراه بود. هیچکدام از دو طیف سیاسی شهرمان نمی‏‏ توانند مدعی باشند که اکثریت شورا را در اختیار دارند از لیست انتخاباتی نیروهای اصولگرا سه نفر به عنوان عضو اصلی در این شورا حاضر هستند. مرادزاده و زاده اکبر و زارع سنجدکی با تابلو و برچسب اصولگرایی در این دوره حاضر هستند.

صادقی در لیست حامیان شهردار دوران اقتدار اصلاحات قرار داشت و توانست عضو اصلی این دوره بشود.

البته جمعی از یاران وی در آن لیست از جمله اعضای علی‏البدل هستند. حسن اعمی به عنوان عضو مطرح دوره قبلی این دوره سر لیست ائتلافی چهار نفره بود که می‏ توان آنها را نو اصلاحاتیان دانست. از آن لیست صرفاً ایشان به شورا راه یافت. یوسف ‏پور هم در لیستی قرار داشت که گرایش اصولگرایانه داشت، به نحوی که یکی از اعضای ائتلافش به جمع اصلاحاتیان پیوست. قرابت یوسف‏ پور به آن سه عضو اصولگرا مشهود است. گرچه قرابت شش عضو کوهسرخی شورای ششم حسب اتصالشان به کلنی کوهسرخی‏ ها قابل تامل است.

خزاعی بالذاته یک اصولگراست، ولی این دوره در لیست اصولگرایان حضور نداشت و این در حالی است که در کسوت آخرین رئیس شورای پنجم به شهردار اصلاح‏ طلب نمره نوزده داده بود. شاید با جمع جبری بتوان ادعا کرد اصولگرایان اکثریت شورای ششم را در اختیار دارند. ولی این شاید را نمی‏توان با قاطعیت بیان کرد، چرا که اولین انتخاب این دوره از شورا یک گزینه اصلاح‏طلب برای شهرداری شهرمان بود. انتخابی که دولت مستعجل بود و با استعفای منتخب قبل از صدور حکم توسط نهاد فرادستی، همراه شد.

به این شهردار اصلاح ‏طلب ترکیب جالبی از شورائیان رای داده بودند. جمعی از اصولگرایان و اصلاح ‏طلبان این دوره شورا در کنار هم به وی رای داده بودند. سه کوهسرخی با خزاعی در لیست رای‏ دهندگان دیده می‏ شود. سه کوهسرخی هم به وی رای نداده بودند. این سه تن معتقد بودن آن انتخاب قانونی نبوده است. استعفای آن منتخب برای شهردار شدن، باعث تداوم مجدد ماراتن انتخاب شهردار در کاشمر شد. شنیده‏ ها حکایت از آن داشت که جمعی از کوهسرخی ‏های عضو شورا دل در گروه انتخاب فردی خاص برای شهردار شدن دارند.

فردی که برادر جواد کوهسرخی کاندیدای دو دوره قبلی انتخابات مجلس شورای اسلامی بود. نقل است که اتفاقاً حامیان شهردار شدن وی در شورای ششم هم از حامیان آن کاندیدا بودند! یک سئوال مطرح بود که این حامیان کوهسرخی جواد کوهسرخی در شورای ششم، چرا این تصمیم را گرفته‏اند؟ اصغر کوهسرخی واقعاً آخرین گزینه است؟ آیا تنها گزینه هست؟ نقل بود که استانداری و فرمانداری بحت ضرورت انتخاب شهردار با به شورای ششم متذکر می‏شدند. وقت در حال گذشتن بود و هنوز هفت عضو شورا به نتیجه‏ای نرسیده بودند.

به واقع جالب نیست منتخب شورا دارای چهار رای از هفت رای باشد. درست است عدد چهار بیانگر اکثریت است ولی شهردار با رای اکثریت مطلق، حضوری قوی‏تر در مدیریت شهری دارد. از دوران انتخابات شوراها و بازه تبلیغات حدس زده می‏شد که احمد غزنوی، عضو مطرح سه دوره قبلی شورای شهر، شهردار آینده باشد، ولی اصرار به انتخاب اصغر کوهسرخی این حدس را نقض کرد، ولی ریتم وقایع به گونه‏ای شد که احمد غزنوی با شش رای منتخب شورای ششم شد.

در زمان نگارش این یادداشت همه منتظر صدور حکم شهردار شدن غزنوی هستند. شورای ششم نشان داد اگر کوهسرخیان شورا برای انتخاب اصغر کوهسرخی به نتیجه نرسیدن، موفق شدن با رای خزاعی یک کوهسرخی را به عنوان شهردار انتخاب کنند. غزنوی قصونی در میان هفت عضو شورا یک مخالف داشت آن هم کوهسرخی. در هر حال عرصه کار و خدمت برای احمد غزنوی مهیا شد تا تجربیات سه دوره حضور در شورا را در مدیریت شهری استفاده کند.

او یک چهره دانشگاهی است. سابقه ریاست دانشگاه را دارد. هم مهندس کشاورزی است و هم در رشته حقوق تحصیل کرده و اینک در حال گذراندن مقطع دکترای این رشته است. رای بالای وی از جمع شورائیان این دوره در نوع خود کم سابقه است. منتظر صدور حکم شهردار شدن وی هستیم. هم اینک تبریک گفتن به وی را شاهدیم. امید ایشان با یاری شورای ششم و ارکان مدیریتی دیارمان، کاری کارستان برای شهر و شهروندان بکند. یقین غزنوی آسیب‏ها، تهدیدها و فرصت‏های فراروی مدیریت شهری را می‏داند.

امید وی همه شهروندان را شهروند تنی بداند و نگاهش به شهر یکسان باشد و از مقوله شمال و جنوب شهر گذر کرده باشد و خدمات شهرداری را بالسویه در شهر ارائه کند. ایشان یک چهره دانشگاهی است، لذا به ایشان پیشنهاد می‏کنیم از تداوم این دروغ که کاشمر دومین شهر زیارتی استان و چهارمین شهر زیارتی کشور است، خودداری کند و شعار مبتنی بر این دروغ را از دیوار شهرداری پاک نماید. کاشمر شهر سیاحت و زیارت است. امید ایشان در حوزه مدیریت شهری یک آمایش انجام دهد.

پایش آماری در حوزه مدیریت شهری یک ضرورت است، در کنار آن بایسته است بانک‏های اطلاعاتی برای شهر تهیه شود. سه گانه آمایش و پایش و ایجاد بانک اطلاعاتی نیازمند یک اتاق فکر و مجموعه‏ای از مشاوران و کارگروه‏های مطالعاتی است. یقین غزنوی از توان مراکز آموزش عالی دیارمان نهایت بهره را خواهد برد. شایسته است این اتاق فکر و جمع مشاوران باید دغدغه اقشار مختلف را داشته باشند. کاشمر شهر فرشتگان هست و باید شهر همه اقشار باشد.

 شهری باشد دوستدار کودک، معلول، سالمند، بانوان، بازنشستگان و شاغلان، در این شهر امیدوارم در دوره غزنوی همه فعالیت‏های مدیریت شهری دارای پیوست فرهنگی باشد. دومین شهردار منتخب شورای ششم یک نیروی ارزشی است و در کسوت عضوی از خانواده شهداء یقین دغدغه مسایل انقلاب و تاثیر آن در سیمای شهر و منظر شهری را دارد. امید غزنوی گام در مسیر آسایش شهروندان بردارد و برای آرامش آنان کارها بکند کارستان. امید در این راه بتوان سرمایه‏های خوبی را برای کاشمر جذب کند.

خدا کند در عصر وی شاهد ایجاد دو کمربندی شمالی و جنوبی برای شهرمان باشیم. امید غزنوی به مقوله اطلاع‏رسانی آن هم از سر عدالت، توجه خاصی داشته باشد. مردم باید از فعالیت شهرداری، آن هم شفاف با خبر باشند. شهروندان باید از حقوق شهروندی خود با خبر باشند. امید در روزگار وی سایت اینترنتی شهرداری به درستی در مسیر آگاهی بخشی شهروندان گام بردارد. در خاتمه یک آرزو مورد تاکید قرار می‏گیرد؛ آرزو می‏کنیم غزنوی در تحقق شعارهایش یک و نیم دهه اخیرش موفق شود. آمین.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.