شورای ششم، از انتخاب شهردار تا جایگاه تشکیلات

اخبار ترشیز
Typography

حمیدرضا بی تقصیر 

وقت اعلام نتایج انتخابات شوراها به دوستی گفتم؛ «عرض تبریک، شورای ششم کاشمر هم اصلاح‏طلب شد!». این گفته را به چند نفر دیگر هم گفتم. نگارنده از نیمه اول اسفند 1399 در باره شورای ششم نوشت. آن زمان هنوز ثبت ‏نامی برای شرکت در رقابت‏های انتخاباتی انجام نشده بود،

ولی بر اساس رصد فضای آن روزگار می‏شد حدس زد که دو طیف سیاسی دیارمان برای حضور در ویلای خیابان خرمشهر چه دغدغه‏ های دارند. سلسله یادداشت ‏های در باره شورای ششم در ایام قبل و حین و بعد از انتخابات هم در این نشریه منتشر شد.

در کاشمر پیش‏ بینی آینده کار سختی نیست. البته مشروط به آمایش فضای موجود و چیدمان مطلوب پازل هر موضوع، این مهم برای شورای ششم قابل طرح بود. نیمه اول اسفند 1399 مطرح شد که انسجام اصولگرایان برای دادن لیست برای ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا بسیار ژلاتینی است. بزرگترین اشتباه استراتژیک اصولگرایان عدم پیش‏بینی آینده و بی‏ توجهی به رفتار سیاسی برخی از کاندیداها در مقاطع مختلف بود. همان زمان به بعضی از شخصیت‏های اصولگرای دیارمان تذکر داده شد که در انتخاب افراد دقت کنید.

دوستان اصولگرا پذیرفتند که در انتخابات مجلس یازدهم به یک نام برسند. در محافل از نگارش میثاق‏ نامه میان کاندیداهای اصولگرا سخن به میان آمد و حتی تصویری از این میثاق‏ نامه در فضای مجازی منتشر شد. متاسفانه این میثاق ‏نامه به هر دلیل مورد اعتناء بعض کاندیداها واقع نشد. امری که از منظر تشکیلاتی نقطه ضعف یک طیف سیاسی محسوب می‏شود. در هر حال امضاء کنندگان میثاق ‏نامه، رقیب هم شدند و در رقابت‏ها مقابل هم قرار گرفتند. اسماعیل‏ نیا، جلالی و نیک ‏بین مشهورترین کاندیداهای اصولگرا بودند.

انبیایی و خباز هم مشهورترین کاندیداهای اصلاح‏طلب بودند. پندار نگارنده آن است که مواضع کوهسرخی به اصلاح‏طلبان نزدیکتر بود. در هر حال نیک‏بین در ماراتن انتخابات توانست در حضور چند  اصولگرا و اصلاح‏طلب برنده شود. همین تفرق تشکیلاتی اصولگرایان در انتخابات شوراها هم مشهود بود. در نشست اصولگرایان برای معرفی هفت کاندیدا برای شورای اسلامی شهر کاشمر، بیست و دو یا سه نفر دعوت شده بودند. سوای اینان گویا دو نفر با علم بر این که نامشان در لیست منتخب این طیف نخواهد بود در این نشست‏ها شرکت نکردند.

این دو نفر کوهسرخی بودند. اینان با سه نفر دیگر ائتلافی خاص خود با تاکید بر اخلاقمداری تشکیل دادند. از این ائتلاف علی یوسف‏پور به شورا راه یافت. اصولگرایان در این محله دو اشتباه تاکتیکی کردند. آنان به جای اقتدار تشکیلاتی مبنی بر ارائه یک لیست قوی هفت یا یازده نفره، خواستند دل همه کاندیداهای وفادار به خود را جلب کنند. لذا از فرمول شش بعلاوه یک مدد گرفتند. قرار شد طی سلسله نشست‏های شش نفر انتخاب شوند و نفر هفتم لیست همه سیزده نفر دیگر باشند.

 با این توضیح که آن شش نفر در تبلیغات آن سیزده نفر باشند. طنز تبلیغاتی بود. اشتباه دیگر روند انتخاب این شش نفر بود. بسیاری با توجه به سوابق این طیف در انتخاب کاندیداها در ادوار مختلف حدس می‏زدند که لیست منتخب حداقل سه کوهسرخی دارد. حتی برخی شش اسم را به درستی حدس زده بودند. انگار انتخابات مجلس هم بر انتخابات شوراها سایه انداخته بود. ظاهراً یاران کاندیداهای اصولگرای انتخابات مجلس در انتخاب این شش نفر نقشی داشتند، البته گویا کسی حواسش به نقش یاران کوهسرخی در انتخاب این شش نفر نبود.

این یک اشتباه تشکیلاتی است. مگر جواد کوهسرخی به عنوان یک اصولگرا وارد گردونه رقابت‏های یازدهمین دوره انتخابات مجلس شده بود؟ آیا یاران وی در زمان انتخابات باید دارای وزنی قابل توجه در میان آن شش نام منتخب باشند؟ این سئوالات باید قبل از اسفند 1399 پاسخ داده می‏شد. نقل است که؛ حداقل سه نفر از منتخبان این دوره دارای ارتباطات حسنه با کوهسرخی هستند. اقتدار تشکیلاتی جواد کوهسرخی ستودنی است. لذا برخی از ناظران احوالات سیاست کاشمر از مطرح شدن نام اصغر کوهسرخی برای شهردار شدن تعجب نکردند!

نقل است در روز سه شنبه 23 شهریور ساکنان ویلای خیابان خرمشهر شهرداری برای کاشمر انتخاب کردند. آن هم یک شهردار از طیف اصلاح‏طلب! محمد صادقی منتخب چهار عضو شورای ششم کاشمر دارای سابقه شهرداری شهر میامی نارسیده به شاهرود است. گویا شورای پنجم میامی در آذر 1396 وی را انتخاب کرده و ایشان در اردیبهشت 1398 از این سمت استعفا داده است. احوالات مدت حضور وی را در میامی می‏توان در شبکه‏های اجتماعی و سایت‏های خبری جستجو کرد.

در آن زمان محمد رضا خباز استاندار سمنان بود. لابد می‏دانید که صادقی در انتخابات مجلس یازدهم هم کاندیدا شده بود و گویا با حمید حسینی یزدی، کاندیدای اصلی اصلاحات بعد از بنیادی و قبل از خباز همراه بود. الغرض شورای ششم با چهار رای وی را انتخاب کرد. این چهار رای جالب است. مرادزاده رئیس فعلی شورای ششم که یک اصولگرای شناسنامه‏دار است همراه با اعمی و خزاعی دو رئیس سابق و اسبق شورای پنجم و صادقی نایب رئیس اسبق شورای پنجم به محمد صادقی رای داده بودند.

صادقی و اعمی اصلاح‏طلبند. این دوره خزاعی مرضی‏الطرفین است. ولی مرادزاده چرا باید به محمد صادقی اصلاح‏طلب رای بدهد؟ یعنی ممکن است برای رای نیاوردن اصغر کوهسرخی این اتفاق افتاده باشد؟ جالب آن که اولین آبستراکسیون شورایی که امید خیلی‏ها آن بود که بی‏آبستراکسیون باشد، اتفاق افتاد. زاده اکبر، یوسف‏پور  و زارع سنجدکی جلسه را ترک کردند. از این سه نفر دو نفر با لیست اصولگرایان وارد شورا شدند. یک نفرشان هم در ائتلاف اخلاقمداران بود. و نقل است هر سه دوستداران جواد کوهسرخی بودند.

و نقل است هر سه دوستدار شهردار شدن اصغر کوهسرخی برادر جواد کوهسرخی هستند. تا لحظه نگارش این یادداشت رصد اخبار نشست روز سه شنبه 23 شهریور دلالت بر اصرار جمع چهار بعلاوه سه شورا بر قانونی بودن کارشان دارد. شنیده می‏شود استانداری رسمیتی برای شهردار منتخب آن چهار نفر قائل نیست. نقل است که باید هر هفت نفر صورتجلسه را امضاء کنند! خدایا اینان چرا باید این کار را بکنند؟ اجازه بدهید تشکیلات اصلاحات کاشمر را از منظر اقتدار تشکیلاتی تحسین کنیم.

دوره گذشته در همان ابتدای کار چهار عضو اصلاح‏طلب شورا جعفر سلیمانی را دوباره به عنوان شهردار انتخاب کردند. سرعت عمل ایشان ورای حُب و بُغض سیاسی ستودنی بود! فرماندار اصلاح‏طلب وقت هم مُهر تایید بر این انتخاب زد. آیا این دوره هم مُهر تایید بر این انتخاب خواهد خورد؟ نقل است که خزاعی از شهردار منتخب خود و یارانش در شورای ششم بسیار تعریف کرده است. یکی می‏گفت باید شهردار منتخب دارای سوابق مدیریتی باشد، مگر نیست؟ یحتمل بسیاری از روند انتخاب شورای ششم در باب تعیین شهردار متعجب هستند!

مگر نه این که گفته می‏شد قریب سی نفر یا کاندیدای منصب شهرداری شده‏اند یا از آنان رزومه خواسته شده است؟ یعنی ماراتن انتخاب شهردار از میان سی نفر باید منجر به این انتخاب بشود؟ اگر استانداری به هر دلیل این انتخاب را قبول نکند چه می‏شود؟ آیا ممکن است دوباره انتخابات شوند و بر فرض یکی از چهار طرفدار شهردار شدن محمد صادقی به جمع اقلیت برود؟! و یا سه نفر دیگر در انتخاب شهرداری دیگر اقدام به آبستراکسیون و ترک جلسه علنی بکنند؟ عجب تسلسلی بشود!

اگر روزی اصلاح‏طلبی گفت نه چَک زدیم نه چانه و شورای ششم شد اصلاح‏طلب! تعجب نفرمایید!! اجازه بدهید به جمله اول این یادداشت باز گردیم و به طنز بنویسیم که؛ به زعم نگارنده، شورای ششم کاشمر بدل به یک شورای اصلاح‏طلب خواهد شد! حق دارید طنزی سراسر تعجب است. ولی کمی در حافظه به حال و هوای مهاجرت‏های افراد از این طیف به آن طیف در ادوار مختلف بیاندیشید. در همین شورای سابق اکثریت با چهار اصلاح‏طلب بود. یکی از ایشان منادی شفافیت بود، به جمع اقلیت پیوست.

اکثریت جدید شورای پنجم این منادی شفافیت را به ریاست انتخاب کردند. بعدها ماجراهایی پیش آمد و ایشان جایش را به یکی از اقلیتی‏های دیروز و اکثریتی‏های آن روز شورای پنجم داد. و سال آخر عمر آن شورا، خزاعی به عنوان یک اصولگرا با رای اصلاحاتیان ویلای خیابان خرمشهر شد رئیس و حتی به جعفر سلیمانی نمره نوزده داد. بهار شورای ششم در این تابستان و در آستانه پاییز با ائتلاف سه کوهسرخی با خزاعی رقم خورد تا منجر به ترک سه کوهسرخی از نشست انتخاب شهرداری اصلاح‏طلب بشود.

در گذر زمان یحتمل باید منتظر وقایع غافلگیرکننده در این شورا باشیم. هر چه هست میثم خزاعی به تنهایی در میان این شش کوهسرخی نقشی تعیین کننده دارد. او به هر سمت لبخند بزند آن سمت بدل به اکثریت می‏شود. البته شنیده می‏شود یکی از چهار نفری که به محمد صادقی رای داده است متذکر شده است که اگر محمد صادقی شهردار نباشد، وی به اصغر کوهسرخی رای خواهد داد. این فرد میثم خزاعی نیست. یحتمل افراد دیگری هم سوای خزاعی در این دوره قابلیت تبدیل اکثریت به اقلیت و بالعکس را دارند.  

در هر حال امید ملاک اکثریت و اقلیت شورا  بحث کلنی جمعیتی مقیم شهر کاشمر نباشد! امید ساکنان ویلای خیابان خرمشهر یادشان نرود چه شعارهای داده‏اند. شاید و تاکید می‏شود شاید، محمد صادقی بنا بدلایل قانونی شهردار نشود، در این فرض امید شاهد تعامل مثبت هفت عضو شورای شهر با هم باشیم. مشورت چیز خوبی است و این شورائیان مصادق مشورت هستند! امید هیچ مقام ارشدی از جمع مدیران شهرستان برای تذکر دادن به جمع شورائیان نرود و هیچ بزرگواری به ایشان نهج‏البلاغه هدیه ندهد!

امید این هفت نفر نشست‏های با ارکان مدیریتی شهر داشته باشند و در شعار و عمل خادم شهروندان باشند. یک پیشنهاد به این هفت منتخب دارم و آن اینکه ببینند چقدر رای آورده‏اند. ببینند رای آنان در برابر عظمت همه واجدین شرایط رای دادن، چند درصد است. یقیناً طبق قانون منتخب همه شهروندان هستند.ولی بد نیست یادشان باشند در رقابت‏ها با فرض مشارکت صددرصدی چه درصدی رای آورده‏اند. و باز ببینند از میزان مشارکت سهم رای ایشان چقدر بوده است.

نتایج حاصله را در خلوت خودشان تجزیه و تحلیل بکنند. سوای احترام به اقبال یک طیف یا کلنی جمعیتی، باید برای کلیه شهروندان بهترین‏ها را رقم بزنند. کاش شهرداری از بدنه شهرداری کاشمر انتخاب می‏شد. و در پایان کاش اصولگرایان از هم اینک به فکر شورای هفتم باشند. کادرسازی یک اصل تشکیلاتی است. کاش در کاشمر هم شوراها بر اساس لیست‏های انتخاباتی تعیین می‏شد بی هر اکثریت و اقلیتی. کاش هر طیف سیاسی در همان ابتدای تبلیغات اعلام می‏کرد بر فرض رای آوردن لیست ایشان، چه کسی شهردار خواهد شد.

در نیمه اسفند 1399 موارد فوق به یکی از بزرگان جریان اصولگرایی کاشمر ارائه شد. پاسخشان لبخندی بود و بس. این روزها لبخند را بر لب آن بزرگ نمی‏بینم. گاهی زود دیر می‏شود. این روزها برخی از منتخبان شورای ششم پاسخ تلفن را هم نمی‏دهند. ایشان، آنانی هستند که مدام برای اخذ رای و جلب نظر حضوری و تلفنی و پیامکی التماس دعا داشتند. شورای ششم هم به پایان خواهد رسید. امید هر عضو شورا پایبند تعهدات جناحی خودش باشد. مردم ناظرانی ناب هستند و رصد می‏کنند امروز و دیروز و فردا و هر روز منتخبان را.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.