کاش کاشمر بی‏ کاش شود

اخبار ترشیز
Typography

حمیدرضا بی تقصیر 
معنای کاش چیست؟

در معنای واژه «کاش» در لغت‏نامه دهخدا می‏خوانیم:«کاش. (ق) به معنی کاشکی بود. (صحاح الفرس). به معنی کاشکی است که کلمه‏ای باشد از اسمای ترجی و تمنی که خواهش و آرزو و حسرت است و در محل طلب چیزی به طریق آرزو گویند و به معنی افسوس و تاسف هم آمده. (برهان). کلمه ‏ای است جهت امید و ترس و شک. (منتهی الارب).

ای کاش. کاچ. کاج. خداکند. ان شااﷲ. چه بهتر بود. چه بهتر باشد. موفق شوید». در شبانه ‏روز چند بار از واژه «کاش» استفاده م ‏کنید؟ یک بار شمردم در یک ساعت 17 بار گفتم کاش! شما نشمارید، کار سختی است. ولی به طور قطع اهل گفتن واژه کاش هستید.

مکرر در مکرر از این واژه بهره می ‏بریم. یقین در مراودات روزمره شاهد استفاده اطرافیان از این واژه هستید. در خیلی از داستان‏ها و رمان‏ها و سریال‏ها و فیلم‏ها هم این واژه عجیب و پرکاربرد را خوانده و شنیده ‏اید. قبول بفرمایید زندگی ما مملو از کاش‏ های ریز و درشت است. در ترحم و حسادت و عشق و انواع آرزوهای کوچک و بزرگ از این واژه استفاده‏ می‏کنیم. وقت غبطه خوردن، وقت قیاس خود با دیگران و وقت بیان حالات و سکنات و امکانات دیگران، بارها و بارها از این کلمه خاص بهره می‏ بریم. شاید حواسمان به استفاده از این کلمه نباشد، ولی می ‏فهمیم که برخی از دوروبری ‏ها به کرات از کاش استفاده می ‏کنند.

چند کاش برای باغ سیاست کاشمر

بیایید با هم آرزو کنیم در دیار اهورایی کاشمر از واژه کاش برای بحث عمران و توسعه و پیشرفت استفاده نشود، این آرزو به این معناست که این شهر سیاست‏ زده به مرتبه‏ ای از پویایی و بالندگی برسد که دیگر از این واژه برایش استفاده نکنیم. تا آن زمان رخصت بدهید چند «کاش» را با هم مرور کنیم. در ابتداء کاش حُب و بُغض ‏های سیاسی و خطی و جناحی از دیارمان رخت بر بندد. کاش سیاستمداران دیارمان از شعار فاصله بگیرند و از سر شعور مباحثی چون آمایش سرزمین، ساماندهی اسناد فرادستی، بازنویسی سند توسعه شهرستان، پایش آماری و تلاش برای ایجاد شغل را جدی بگیرند.

کاش محافل سیاسی دیارمان شناسنامه ‏دارتر از همیشه اقدام به افتتاح دفاترشان بکنند و مرئی ‏تر از همیشه فعالیتشان را در معرض دید مردم قرار بدهند. و کاش رجال سیاسی ادوار مختلف این خطه اقدام به نگارش خاطراتشان بکنند، دانستن حق مردم است و یقین همه دوست دارند بدانند فلان رجل سیاسی منطقه دارای چه زندگی‏نامه سیاسی بوده و هست. کاش تاریخچه وقایع مختلف سیاسی دیارمان از قبل پیروزی انقلاب اسلامی تا دوران پیروزی انقلاب و دوران دفاع مقدس و سالیان بعد از آن تا کنون توسط مطلعین نوشته شود. کاش در حوزه سیاست دیارمان همه رک و راست باشند.

کاش کسی آفتاب‏ پرست نباشد. کاش در باغ سیاست دیارمان کسی رنگ عوض نکند. کاش همه شفاف باشند و شفافیت یک شعار نباشد. دقت کرده‏اید برخی بسان هواشناسان هر روز در حال رصد اوضاع هستند تا از سر ریا و سالوس خود را به قدرت نزدیک کنند و شعار خدمت بدهند؟ اینان دقت نظری خاص برای ساختن بهترین رزومه‏ ها برای خود دارند، افرادی را می‏شناسیم که با حمایت اصولگرایان به جایی رسیدن و راهنمای چپ زدند و یا با ارادت به اصلاحات به منصبی رسیدند و راهنمای راست زدند و در هر حال سعی کردن در صف جلو باشند و از سر تظاهر سینه ستبر کنند!

چند کاش برای حوزه فرهنگ و هنر کاشمر

برای حوزه فرهنگ کاش‏های زیادی می‏توان ردیف کرد. همان اول می‏نویسم کاش حال فرهنگ دیارمان خوش شود. کاش نبض فرهنگ این کهن دیار به قاعده باشد. شاید برخی بگوید در فرهنگ و هنر کاشمر تبعیض وجود دارد! اگر وجود دارد کاش تبعیض از فرهنگ و هنر این دیار رخ ببندد. کاش استعدادهای فرهنگی و هنری دیارمان شکوفا بشود. شعاردرمانی کاش از فضای فرهنگ و هنر دیارمان حذف بشود. یک مجتمع سرو کاشمر برای کاشمر کم است. کاش یک مجتمع فرهنگی و هنری دیگر در دیارمان احداث شود. کاش شهر فرح دشت دارای یک مجتمع فرهنگی و هنری بشود.

برای کاشمر یک کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کم است. کاش در گوشه‏ای از شهر و کاش در شهر فرح‏دشت هم کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان راه‏اندازی بشود. کاش هر روستای شهرستان روستای دوستدار کتاب بشود. کاش کتابخانه‏های عمومی دیارمان رونق بیشتری بیابند. و کاش شهرمان کتابخانه مرکزی داشته باشد. از این قبیل کاش‏ها برای حوزه ادبیات نمایشی، فیلم و عکس، هنرهای تجسمی و انواع هنرها می‏شود ردیف کرد. کاش تکریم مشاهیر و مفاخر فرهنگی و هنری باب بشود. حرمت پیشکسوتان واجب است، کاش این واجب را رعایت کنیم.

کاش بخش خصوصی بیشتر از پیش در حوزه فرهنگ و هنر کاشمر ایفای نقش بکند. تعزیه کاشمر بیشتر قدر ببیند. فرهنگ عامه مستندنگاری شود. کاش دفتر نمایندگی میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی دیارمان بشود اداره. کاش برای هر آبادی یک آمایش گردشگری به فرجام برسد. چقدر عالی خواهد شد هر روستا دارای پرونده‏ای پژوهشی مشتمل بر معرفی میراث فرهنگی و صنایع دستی بشود. کاش موزه مردم‏شناسی دیارمان روزی افتتاح شود. کاش انواع موزه‏ها در دیارمان راه‏اندازی بشوند. کاش همه کاش‏های اهالی فرهنگ و هنر دیارمان محقق بشود. کاش صنایع فرهنگی در کاشمر رونقی بیش از پیش بیابند.

چند کاش برای صنعت و معدن کاشمر

شنیدم که قرار است تصفیه‏خانه شهرک صنعتی دیارمان احداث شود. اگر این کار به سامان برسد این شهرک با توجه به سایر توانمندی‏هایش شهرکی می‏شود بسان شهرک صنعتی توس. پس کاش این کار به سامان برسد. اگر صبح یا حتی عصر از کنار شهرک صنعتی عبور کنید دود، دودکش‏ها نظرتان را به خود جلب می‏کند. کاش چرخ صنعت کاشمر خوب بچرخد و دود سفیدی از دودکش‏های کارخانجات شهرک صنعتی بی آنکه  محیط زیست را آلوده کنند، به هوا برود. کاش کارگری اخراج نشود و کارخانه‏ای تعطیل نگردد و بانکی کارگاه و کارخانه‏ای مصادره نکند.

کاش اشتغال‏زایی در حوزه صنعت روز به روز بیشتر بشود و سرمایه‏گزاران بومی و غیر بومی به این حوزه ورود کنند و شاهد افتتاح دومین شهرک صنعتی کاشمر باشیم. کاش منطقه اقتصادی ویژه کاشمر هم راه اندازی شود. و کاش راه‏های کاشمر ساماندهی شوند و محورهای مواصلاتی شهرستان به دیگر شهرستان‏ها دو بانده شود و شهرستان وصل به راه‏آهن شود و فرودگاه شرکت کاویان پرواز شرق هم کاش مورد توجه قرار بگیرد و کاش یک بندر خشک در جایی از شهرستان ایجاد بشود. کاش صنایع بسته‏بندی و تبدیلی در دیارمان رونق بگیرند. و کاش  شهرک صنعتی اسیر هیچ کاش و اما و اگری نباشد.

سال‏هاست می‏شنویم که کاشمر بر روی دریای از انواع کانسارها قرار دارد. کاش حال معادن دیارمان خوب باشد. کانسارها کاش به صورت فله صادر نشوند. کاش کارخانجاتی بر اساس هر کانسار و معدن در منطقه ایجاد بشود.  کاش معادن فعال بیشتر از پیش دل به حال محیط زیست بسوزانند. کاش حرمت آبادی‏های اطراف معادن بیش از پیش رعایت بشود. کاش حوزه صنعت و معدن بیش از پیش در پیشرفت کاشمر ایفای نقش بکنند. کاش ارتباط مراکز آموزش عالی شهرستان با حوزه صنعت و معدن به دور از شعار باشد و شاهد توجه بیش از پیش سرمایه‏گزاران به استحصال و فرآوری و اشتغالزایی صنایع و معادن شهرستان باشیم.

چند کاش برای مدارس و دانشگاه‏های کاشمر

حال مراکز آموزش عالی دیارمان چطور است؟ یکی با افت دانشجو مواجه است. یکی در یک آمایش مراکز آموزش عالی قرار است تحت نظر مرکزی در تربت حیدریه قرار بگیرد. یکی دارد تعدیل می‏شود. یکی آرزومند کاهش کارکنانش هست. شاید مجتمع آموزش عالی سلامت بهترین حال را داشته باشد، کاش این مجتمع زودتر تبدیل به دانشگاه علوم پزشکی کاشمر بشود و کاش حال مراکز آموزش عالی دیارمان خوبتر بشود. کاش در این مراکز تولید علم و تجاری سازی آن رونق بگیرد. کاش شرکت‏های دانش بنیان تاسیس بشوند. کاش پژوهشگران این مراکز بیشتر از پیش درد کمک به دغدغه‏های شهرستان را داشته باشند.

کاش دانشگاه‏های دیارمان فصلنامه و مجله علمی داشته باشند. کتابخانه‏های معتبر و کارگاه و آزمایشگاه‏های فعال داشته باشند. کاش بیشتر به مجموعه‏های پژوهشی و مرکز رشد و نوآوری توجه بکنند. کاش حال دانشجویان دیارمان بهتر از همیشه بشود. کاش حال کارمندان و استادان این دانشگاه هم بهتر از همیشه بشود. کاش هر مدرسه دیارمان کتابخانه‏ای داشته باشد و کاش همه معلمان عضو کتابخانه‏های عمومی شهرستان باشند و کاش مدارس دیارمان به بهترین نحو ساماندهی و مجهز به بهترین تجهیزات و امکانات بشوند. کاش حرمت نیک اندیشان و خیرین مدرسه ساز و مدرسه یار به بهترین نحو تقدیر بشود.

چند کاش برای مسایل اجتماعی کاشمر

در حوزه مسایل اجتماعی هم می‏توان انواع کاش‏ها را ردیف کرد. کاش سطل‏های زباله شهرمان توسط هیچ انسانی مورد تجسس برای یافتن لقمه‏ای نان قرار نگیرد. کاش کاشمر از منظر آسیب‏های اجتماعی و انواع بزه و ناهنجاری‏ها مورد آمایش قرار بگیرد. کاش در سطح شهر و آبادی‏های دیارمان گدایی دیده نشود و کاش بر سر چهارراه‏های دیارمان زن و مرد متکدی سپنج به دست دیده نشود. کاش فقیر در شهرستان نباشد و فعالان خیریه‏ها فعالیت‏هایشان را معطوف اشتغالزایی بکنند. کاشمر رتبه اول ازدواج را داشته باشیم و در رتبه‏بندی طلاق آخر آخر قرار بگیریم. در هیچ گذری نزاع دسته‏جمعی نشود.

کاش عدالت در دیارمان چونان همیشه حرف اول را بزند و هیچکس مدعی تبعیض در هیچ جایی نباشد. کسی رشوه نگیرد. کسی اختلاس نکند. کاش مثل همیشه در شهرمان ردی از سرقت و دزدی و کلاهبرداری در عالم واقعیت و فضای مجازی نباشد. کاش مثل همیشه در حوزه اخلاق و دینمداری، مسئولان دیارمان الگوی مردمان باشند. کاش امر به معروف و نهی از منکر بسان همیشه رواج داشته باشد. کاش کانون خانواده گرم گرم باشد و هیچ مورد فحشاء و منکری در شهر و روستاهایمان دیده نشود. زندان شهر کاش به خارج از شهر منتقل بشود. کاش محیط زیست را رعایت کنیم و شهرمان یک شهر ایمن باشد.

چند کاش جورواجور برای کاشمر

در آستانه ورود به آخرین سال قرن چهاردهم شمسی که با 1400 شروع می‏شود، می‏توان در چند حوزه دیگر هم چند کاش نوشت. کاش در شورای اسلامی شهرمان مثل همیشه اختلافی نباشد همه شفاف از شفافیت دم بزنند و عمل بکنند. کاش مدیریت شهری مثل همیشه شهر را شمال و جنوب نبیند. کاش قوانین مدیریت شهری بسان همیشه برای همه یکسان باشد و در آن بسان همیشه مسایل سیاسی در اولویت نباشد. کاش در مدیریت شهری همه چیز شفاف باشد و همه دانستن را حق مردم بدانند. کاش شورای فرهنگ عمومی همچون همیشه پویا و  بالنده باشد. کاش حال محیط زیست دیارمان خوب و ناب و الگو باشد.

کاش کاشمر در حوزه بهداشت و درمان به لطف مجمع خیرین سلامت آنچنان حالش خوب باشد که مرکزی پررونق در حوزه گردشگری سلامت محسوب بشود. کاش سامانه اینترنتی آقای نماینده راه‏اندازی بشود و در آن بخوانیم که ایشان موفق به تشکیل مجمع نمایندگان ادوار کاشمر شده است و نشنویم که این یا آن نماینده ادوار دعوت نیک‏بین را برای مشورت در امور خطه زرخیز ترشیز نپذیرفته است! کاش خشکسالی از کاشمر رخ بر بندد. کاش زمین‏های دیارمان نشست نکند! وضع آب کشاورزی خوب باشد و چشمه‏ها جوشان و قنات‏ها پر آب و باغات و اراضی زراعی اعم از دیم و آبی سرسبز باشند.

کاش پدیده خرده‏مالکی از کاشمر محو شود. کاش کشاورزی و باغداری و دامداری دیارمان بیش از پیش مکانیزه بشوند. کاش سوغات کاشمر معرفی بشوند و صادراتی بشوند. کاش کاغذبازی و پارتی‏بازی در ادارات و نهادهای دیارمان بسان همیشه دیده نشود. کاش سال 1400 را بی هر کاش و اما و اگری شروع کنید. کاش کرونا محو شود. گرانی محو شود. با تدبیری واقعی و امیدی واقعی‏تر چرخ کشور بچرخد. کاش حال تک تک آبادی‏های شهرستان دوست‏داشتنی کاشمر خوب خوب باشد. کاش فردایمان بهتر از امروزمان باشد. کاش به همه آرزوهایتان برسید و بی‏کاش شود روزگارتان. کاش کاشمر بی‏کاش بشود. پیشاپیش عیدتان فرخنده بادا.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.