چند حدس و نَقل و پیش‏ بینی برای شورای شهر کاشمر

اخبار ترشیز
Typography

حمیدرضا بی تقصیر 

مقدمه‏ای برای ورود به باغ سیاست کاشمر

کرونا با ماست. به زعم برخی شاید سال‏ها با ما باشد. یقین در ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا هم با ما خواهد بود. این گزاره ساده، کار تبلیغات را برای کاندیداهای انتخابات مذکور کمی تا قسمتی سخت خواهد کرد. اهل سیاست می‏دانند که در نقاط شهری کاندیداها در حال آماده شدن برای ثبت‏ نام هستند

. دهه سوم اسفند ماه امسال شاهد ثبت ‏نام ایشان خواهیم بود. برخی حدس می ‏زنند در این دوره در شهر کاشمر بیش از صد نفر اعلام کاندیداتوری بکنند.

بگذارید قبل از ورود به بحث مورد نظر این یادداشت به تفاوت شوراهای اسلامی در شهر و روستا اشاره کنیم. بزرگترین تفاوت در حقوق هر عضو است. در شهر فرد عضو شورا حق‏الزحمه ‏ای دارد. همین تفاوت باعث می‏ شود در شهرها با تکثر کاندیدا و در روستاها بعضاً با کمبود کاندیدا مواجه باشیم. در بعض موارد شنیده می‏ شود که در برخی روستاها از بعض نفرات استدعا می‏شود که کاندیدا بشوند! یقین همه باور داریم که؛ جاذبه شورای اسلامی در شهر بیشتر از روستاهاست.

با این مقدمه قصد بر آن است که رصدی از حال و هوای اردوگاه‏های سیاسیون دیارمان داشته باشیم. به باور همه ما در کشور دو طیف سیاسی اصلاح‏ طلب و اصولگرا فعالیت می ‏کنند. اینان هر یک به جناح‏های محافظه‏ کار و تندرو تقسیم می ‏شوند. در هر انتخابات بعضی به اسم مستقل قد علم می‏کنند. اگر هم چیزی در باره تعادل می‏شنوید در عمل تعامل محافظه‏ کاران دو طیف با هم هست که منتج به رنگ بنفش دولتی نظیر دولت تدبیر و امید می‏شود. انواع احزاب هم در سایه دو طیف سیاسی مذکور تقسیم‏ بندی می‏ شوند.

همه می‏ دانیم هیچ حزب شناسنامه ‏داری در دیارمان دارای تابلو و دفتر و دستک و محل نشاندار نیست. در موسم انتخابات مختلف بعض حمایت‏ها را از برخی از کاندیداها شاهدیم. در انتخابات شوراهای اسلامی صرفاً در سطح شهر شاهد خودنمایی برخی لیست‏ها می‏باشیم. این لیست‏ها معمولاً نام‏های نزدیک به باور اصلاحاتیان و اصولگرایان بر خود می‏ نهند. معمولاً هر سال این نام ‏ها عوض می‏شود. علت این تعویض نام نامکشوف است. البته لیست‏های دیگری هم هست که مورد اشاره قرار خواهد گرفت.

آسمان سیاسیون اصلاحاتی؛ پر غبار

تا قبل از انتخابات مجلس یازدهم در اسفند ماه 98 با جرأت می‏شد کاشمر را شهری چپ و اصلاح‏طلب دانست. وقتی بنیادی توانست فاتح ماراتن انتخابات مجلس دهم بشود، برای همه مشخص بود که شهرستان کاشمر و خطه زرخیز ترشیز بار دیگر چپ شده است. بنیادی پای در تیم مدرن چپ دیارمان داشت. او که آمد فروزان فرماندار متمایل به اصولگرایان جای خود را به فرمانداری اصلاحات داد. البته فرمانداری کاشمر در دوره بنیادی چند فرماندار اصلاح‏طلب به خود دید.

 فرهادی و نبی‏ پور و ساقی در پی فروزان فرمانداری کاشمر را در دوره 4 ساله نمایندگی بنیادی بر عهده داشتند و این در حالی بود که مدتی نه چندان کوتاه معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری کاشمر، سرپرستی این نهاد حکومتی را بر عهده داشت. شورای اسلامی شهر عملاً در اختیار اصلاحاتیان بود و شهرداری اصلاحاتی با مدد اعضای اصلاح‏طلب شورای اسلامی کاشمر بر آن بود تا کاشمر را دومین شهر زیارتی استان و چهارمین شهر زیارتی کشور بخواند و کاری کارستان در راستای باورهایش بکند.

بسیاری از مسئولان شهرستان نیز نام و نشانی اصلاحاتی داشتند. حتی افرادی بودند که روزگاری داعیه اصولگرایی داشتند و در گذر زمان اصلاحاتی شدند و چه بسا دوباره اصولگرا بشوند. در این میان اوضاع در ویلای خیابان خرمشهر آسمان اصلاحاتیان را کمی تا قسمتی غبارآلود کرد. یکی از چهار اصلاح‏ طلب راه یافته به دور پنجم فعالیت شورای اسلامی به جای استمرار توجه به منافع جناحی خواستار توجه به عنصر شفافیت شد. به تعبیری منافع مدیریت شهری و خدمت به شهروندان شعارش شد.

رفتار حسن اعمی در ترویج شعار شفافیت از سر شعور بود. سه عضو اقلیت شورا از وی به سبک خود حمایت کردند. اعمی اصولگرا نشد ولی همراه تیمی که در شورای اسلامی شهرمان اصولگرا شناخته می‏شدند، مقابل هم لیستی‏هایش قرار گرفت و آنان را از اکثریت انداخت و باعث تبدیل اقلیت به اکثریت شد. او در این بزنگاه ریاست را از خباززاده هم لیستی دیروزش تحویل گرفت. البته در گذر زمان او نیز به چالش گرفته شد و ریاست را به احمد غزنوی سپرد. غزنوی اولین فرد از اقلیت دیروز بود که به لطف به اکثریت رسیدن رئیس شد.

البته دوره ریاست به وی وفا نکرد و به تعبیر برخی با ائتلافی نامرئی بین برخی از اعضاء ریاست به تنها روحانی این دوره از شورای اسلامی شهرمان رسید. خزاعی دیگر عضو اقلیت این دوره از عمر شورای اسلامی شهرمان بود که به ریاست رسید. اسماعیل‏پور هم نایب رئیسی را همچنان تجربه کرد. این هم از عجایب این دوره از فعالیت شورای اسلامی شهرمان بود که در یک دوره هر هفت عضو شورا سمت‏های مختلف را تجربه کردند. این شعار شفافیت را کنار آن تعویض فرمانداران بگذارید. اصلاحاتیان سوار بر اسب قدرت، متفرق بودند.

بنیادی به هر دلیل در سال 98 در خطه زرخیز ترشیز کاندیدا نشد و در تهران نام‏نویسی کرد. از محرم سال 1397 برخی را اعتقاد بر این بود که بنیادی کاندیدای دوره بعدی انتخابات مجلس نیست و اصلاحاتیان کاندیدایی دیگر را مطرح خواهند کرد. نصب بَنر مربوط به سخنرانان ایام محرم، بسیاری را متوجه چهره جوان فرزند شهردار اسبق و رئیس سابق شورای اسلامی دیارمان در دوره چهارم کرد. سید حمید حسینی یزدی به باور برخی می‏توانست ستون وحدت اصلاحاتیان بشود.

ولی نام وی در لیست کاندیداهای نهایی نبود، اتاق فکر اصلاحاتیان بی‏ توجه به حضور محمد رضا انبیایی، جوان اصلاح‏طلب در گردونه رقابت‏های انتخاباتی، از محمد رضا خباز خواستند تا خودش را  از حوزه انتخابیه تهران به حوزه انتخابیه کاشمر منتقل کند. که کرد و در نهایت فرجام انتخابات را می‏دانیم. هنوز هم دولت تدبیر و امید بر سر کار است و بزم قدرت دیارمان با حضور ساقی به عنوان فرماندار متمایل به جریان اصلاحات است ولی امان از تشتت و غبارآلود بودن فضای سیاست سیاسیون اصلاحات.

حدس زده می‏شود که اصلاحاتیان با دو لیست در این دوره شرکت بکنند. برخی به طور قطع معتقدند بار دیگر شاهد لیستی در تداوم لیست‏هایی نظیر؛ معتمدین، نغمه آبادانی و آشنای شهر خواهیم بود. این لیست را با اجازه لیست مربوط به سنتی‏های طیف چپ یا اصلاح‏طلب دیارمان نام می‏نهیم. نقل است در این لیست افرادی فعال در عرصه مدیریت شهری، اطلاع‏رسانی، عمران، آموزش و پرورش، دانشگاه و عوالم کارمندی و بهداشت دیده می‏شوند. در این لیست افرادی دارای تجربه حضور در شورا و شهرداری دیده می‏شوند.

البته تاکید می‏شود این حدس بر اساس اقوال است. در انتخابات مجلس دهم و بر آمدن بهروز بنیادی، شاهد اقتدار چپ مدرن در مقابل چپ سنتی دیارمان بودیم. اقتداری که به هر دلیل تداوم نیافت ولی در قامت لیستی برای انتخابات شورای اسلامی شهرمان می‏تواند خودی نشان بدهد. بعضی را اعتقاد بر آن است که این لیست با محوریت فعالان مدیریت شهری در حال تنظیم شدن هست. برابر شنیده‏ها در این لیست هم شاهد حضور افرادی مرتبط با رسانه، مدیریت شهری، مراکز فرهنگی و آموزش و پرورش هستیم.

یادمان باشد که اصلاحات کاشمر از منظر تشکیلات از تیم اصولگرا قوی‏تر عمل کرده است. برابر این قدرت است که در یازده دوره مجلس شاهد نشستن حسن‏زاده، عربی، خباز (چهار نوبت) و بنیادی بر کرسی نمایندگی خطه زرخیز ترشیز عزیز در مجلس شورای اسلامی هستیم. نماینده کاشمر در مجلس شورای اسلامی در 42 سال اخیر یعنی در هفت نوبت از یازده نوبت، اصلاح‏طلب بوده است. اصلاح‏طلبان به خوبی بر قدرت پیام و کارکرد رسانه و شبکه‏های اجتماعی واقفند. یک پایگاه همچون تکیه شهدا دارند.

 آسمان سیاسیون اصولگران؛ پر مِه

جایی که امروز دفتر امام جمعه دیارمان هست، روزگاری دفتر حزب جمهوری اسلامی بود. اصولگرایان کاشمر از سال‏های اول بعد از انقلاب دارای تشکیلات بودند. این را از فعالیت شناسنامه‏دار احزاب سیاسی راست یا همان اصولگرا در دیارمان می‏توان متوجه شد. جمعیت موتلفه هم روزگاری در کاشمر دفتر و دستکی داشت. انشعاب مجمع روحانیون از جامعه روحانیت مبارز در سطح کلان بر روند انشعاب نیروهای انقلابی شهرستان‏های چون کاشمر شتاب بخشید. امید روزی تاریخ این وقایع در کاشمر نوشته و منتشر شود.

ماه‏های منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی در کاشمر شاهد وحدت نیروهای انقلابی با هم هستیم. این وحدت همانطور که ذکر شد در گذر زمان هم به دلیل مسایل بومی و هم وقایع ملی دستخوش فراز و نشیب‏های گشت. در هر حالت اگر نیروهای چپ کاشمر خود را از نیروهای پیرو خط امام می‏دانستند، در همان وقت نیروهای راست کاشمر خود را پیروان خط امام و رهبری می‏دانستند. اصولگرایان دیارمان چونان اصلاحاتیان نتوانستند در قوام تشکیلاتی موفق باشند. دیرهنگام صاحب نشریه شدند.

اینان هنوز یک پایگاه برای تجمع و هیئتی برای گردهمایی ندارند. عدم توجه اصولگرایان به مفهوم تشکیلات را می‏توان در عدم اعتنای اینان به سازمان‏های مردم نهاد درک کرد. در فراز مربوط به اصلاحاتیان اشاره شد که هفت نوبت از یازده نوبت انتخابات مجلس به نفع چپ‏ها به پایان رسید. باید منتظر کارنامه نهایی نیک‏بین در مجلس یازدهم بود، ولی در باره بلوکیان و اسماعیل‏نیا باید بی‏تعارف گفت این دو بزرگوار به علت عدم حضور مستمر و حتی متناوب در منطقه دیگر فرابومی محسوب می‏شوند.

این دو به هر دلیل نتوانستند بانی یک طیف و محفل و تشکل مانا و ماندگار در کاشمر و ترشیز بشوند. عدم جانشین‏پروری آفت هر طیف سیاسی در بحث راهبری آن طیف است. اصولگرایان از اولین انتخابات شورای اسلامی شهر ثابت کردند که در تنظیم نقشه راه دقت‏نظر ندارند. نبود وحدت خودش را در ابعاد مختلف نشان می‏داد. نمونه‏اش را چندین بار در انتخابات مختلف مجلس شاهد بودیم. چند کاندیدای اصولگرا در مقابل یک اصلاح‏طلب به دفعات شکست را مزه مزه کردند.

به نظر شما اصولگرایان دارای اتاق فکر هستند یانه؟ اگر هستند چرا از گذشته پند نمی‏گیرند؟ در ذهن انتخابات ادوار مختلف را مرور بفرمایید. همان مثال انتخابات شورای اسلامی شهرمان را توجه بفرمایید. تا دو سه شب مانده به روز رأی‏گیری خبری از یک لیست متحد طیف اصولگرا نیست که نیست! در یکی دو دوره اخیر نشست‏های برای نیل به این وحدت دیده شد ولی در نهایت این لیست اصلاحات بود که واجد اکثریت شد. در همین انتخابات اخیر مجلس شاهد مه‏آلود بود سپهر سیاست اصولگرایان دیارمان بودیم.

نشست‏های برای به وحدت رسیدن کاندیداهای اصولگرا برگزار شد. چند اسم شنیده شد. گفتند میثاق‏نامه‏ای امضا شده است. یکی گفت قبول دارم و دیگری گفت نه و آن دگری حرف و حدیث‏های داشت. در نهایت به چهار اسم رسیدن و اسامی یکی یکی حذف شد تا به نیک‏بین رسید. در هر مرحله آن که نامش حذف شده بود حرف و حدیث‏های را مطرح کرد. غیرت تشکیلاتی کجاست؟ هر کسی خودش را محور می‏دانست. هر چی هم با اعداد و ارقام برای برخی ضرورت وحدت مطرح می‏شد باز حرف خودشان را می‏زدند.

در  هفته‏ای مانده به روز رأی‏گیری دو کاندیدا یعنی انبیایی و خباز خود را اصلاحاتی می‏دانستند و در مقابل اسماعیل‏نیا و جلالی و نیک‏بین خود را اصولگرا می‏نامیدند. و این در حالی بود که در میان سایر اسامی کاندیداها افرادی از هر دو طیف به صورت کمرنگ حضور داشتند. در حالی که برخی در تلاش بودند تا انبیایی را دعوت به وحدت با خباز بکنند، فضای اردوگاه اصولگرایان بیش از پیش مه‏آلود بود. برخی از کاندیداهای اصولگرا دوباره شکست را تجربه کردند بی‏آنکه حرف مشفقان برای وحدت و سر نهادن بر خردورزی جمع را بپذیرند.

اینک در حالی که نیک‏بین در کسوت یک جوان مومن انقلابی با گرایش اصولگرایی بر کرسی حوزه انتخابیه کاشمر در بهارستان نشسته است، هنوز حال و هوای کاشمر همانطور که بیان شد، چپی و اصلاحاتی است. شنیده می‏شود اصولگرایان در حال فرم گرفتن برای تصمیم‏گیری برای تهیه لیست هستند. اجازه بدهید اصولگرایان کاشمر را هم در دو حوزه مدرن و سنتی تقسیم‏بندی کنیم. و بی‏تعارف نیک‏بین را از طیف مدرن آن بدانیم. بعضی در تحلیل نقشه راه اصولگرایان برای انتخابات شوراها حدسشان برای دو لیست برای شهر کاشمر است.

به باور ایشان سنتی‏های راست، لیستی متشکل از یکی دو نفر از افراد با سابقه حضور در شورا، یک روحانی، یکی دو صاحب تجربه در مدیریت شهری به همراه چند فرهنگی و کارمند را  تهیه خواهند کرد. لیستی که در خوشبینانه‏ترین حالت با توجه به تجربیات گذشته نهایت دو نفر از ایشان به ویلای خیابان خرمشهر راه خواهند یافت. در مقابل حدس زده می‏شود تیپ مدرن اصولگرایان دیارمان با گوشه‏چشمی به پیروزی نیک‏بین در انتخابات مجلس، لیستی متشکل از چند چهره جوان در کنار چند بازنشسته را مطرح بکنند.

حتی شنیده می‏شود قرار است در این لیست به حضور هفت نماینده از بین اقشار مختلف توجه خاص بشود. حتی بانوان در آن حضور قابل توجهی خواهند داشت. تاکید می‏شود که این موارد صرفاً شنیده و حدسیات است. اصولگرایان در بهترین بزنگاه تاریخ سیاسی خود در کاشمر به سر می‏برند. اینان می‏توانند با بهره‏مندی از قدرت نماینده جوان دیارمان در برقراری ارتباط با آحاد مردم، گام‏های موثری برای نیل به وحدت بردارند. باید نگاه تشکیلاتی داشت و باور کرد که گذشته چراغ راه آینده است.

سیری در سایر لیست‏ها

یقین لیست‏های دیگری را در انتخابات خرداد ماه شاهد خواهیم بود. با اشاره به چند نکته اشارتی به این قبیل لیست‏ها داریم. نکته اول این که هیچ لیستی غیر سیاسی نیست، حتی اگر تهیه کنندگان آن لیست و افراد ذکر شده در آن لیست مدعی مستقل بودن بکنند. این یک داعیه فردی نیست، می‏توانید به پیشینه سیاسی افراد مثلاً مستقل در ادوار مختلف شورای اسلامی شهرمان بنگرید. با واژه تعادل و افراد معتدل موافقم. نکته دوم این که برخی از افراد بنا به دستور اتاق فکر جریان سیاسی مورد نظرش وارد یک لیست مثلاً مستقل می‏شود.

 در سوابق ادوار قبل بنگرید. افرادی داریم که در لیستی غیر از لیست طیفشان حضور داشتند. با ورود به ویلای خیابان خرمشهر اعلام موضع کردند. در هر حال سوای دو یا چهار لیست سیاسی برای انتخابات شوراها در شهرمان باید به احتمال سه لیست دیگر هم اشاره کرد. بازار دوره گذشته هر چند دیرهنگام، لیستی ارائه کرد که یک نفر از آن با بیشترین آراء راهی شورای پنجم شهرمان شد. به نظر شما اگر بازار لیستی بدهد باز مهندس اسماعیل‏پور شهردار اسبق دیارمان در آن جایی دارد؟

برخی را اعتقاد بر آن است که بازار این دوره لیستی نخواهد داد. دوره گذشته جمعی از دانشگاهیان اقدام به ارائه لیست کرده بودند. این لیست حاوی نام دارندگان انواع مدارک تحصیلی متنوع بود. لیست دیرهنگام تهیه شده بود. هم اینک هم شنیده می‏شود که شاید لیستی اینچنینی شکل بگیرد تا به زعم خود کاری کارستان بکنند. می‏شود حدس زد که دیگر دارندگان مدارک تحصیلی حسب ارتباطاتشان با هم، اقدام به ارائه لیست‏های دیگری هم بکنند. امید وجود لیست‏ها باعث افزایش مشارکت و افزایش دایره انتخاب رأی‏دهندگان گردد.

چند پیشنهاد به ارائه‏کنندگان لیست‏ها

یقین اتاق‏های فکر فعال در پشت پرده هر لیست، با توجه به شرایط و مصالح و مقتضیات آن لیست و نظر به منافع طیفی اقدام به انتخاب افراد حاضر در هر لیست می‏کنند. همین ابتداء پیشنهاد می‏شود از هر کاندیدا برنامه بخواهید. بگذارید فردیت هر کاندیدا با ارائه طرح و نظر و برنامه درخشان‏تر از قبل بشود. یقین منافع حذب و طیف و جناح مهم است، ولی بی‏تعارف مهم مصالح شهر و شهروندان است. در این راه پیشنهاد می‏شود با پرهیز از شعار و از سر شعور به مقوله شفافیت توجه بشود.

پیشنهاد می‏شود اتاق‏های فکر پشت پرده هر لیست با صراحت برنامه‏های خود برای شهر را بیان کنند. بهتر است این برنامه‏ها با توجه به برنامه‏های ارائه شده از سوی کاندیداهایی باشد که نامشان در لیست نهایی آنان ذکر شده است. پیشنهاد می‏شود هر لیست اشارتی هم به شهردار مورد نظرش داشته باشد. ذکر کنید که اگر ما رای بیاوریم فلانی شهردار منتخب ما خواهد بود. بد نیست این شهردار پیشنهادی هم برنامه‏هایش را بر اساس برنامه‏های آن اتاق فکر تنظیم بکند.

واضح و مبرهن است که همه اتاق‏های فکر می‏دانند که در شهری چون کاشمر که دارای پدیده حاشیه‏نشینی است و در جای جای آن انواع کلنی‏های جمعیتی مربوط به روستاهای مختلف خطه زرخیز ترشیز حضور دارند، باید به ارتباطات سنتی توجه ویژه بشود. به خاطر همین ارتباطات بود و هست که در هر دور شورا شاهد حضور افرادی دارای اصل و نسب و انتصاب به یک محله خاص یا بخش و حتی روستا هستیم. از همین منظر برخی را بر حسب طنز اعتقاد بر آن است که نکند مثلاً کلنی جمعیتی تاثیرگذار کوهسرخ هم یک لیست بدهد!

فرض محال که محال نیست. در هر غیر ممکنی یک ممکن خفته است. حواس تهیه کنندگان لیست‏ها به این مهم باشد که نکند به یک‏باره یک کلنی جمعیتی نقشی تعیین کننده در رای آوردن کاندیداهای مختلف داشته باشد!! در این میان به اتاق‏های فکر پیشنهاد می‏گردد حضور بانوان در لیست‏ها را جدی بگیرند. توجه به جوانان متخصص و متعهد با روحیه جهادی پیشنهاد می‏شود. در شهر اقشار مختلفی زندگی می‏کنند. شهر باید بدل به شهری دوستدار تمام اقشار بشود. لطفاً به جای مطامع حزبی و جناحی حواستان به منافع شهر باشد.

همه می‏دانیم کرونا مانع خیلی از تبلیغات‏های مرسوم در ادوار قبل است. بایسته است اتاق‏های فکری به فکر اقناع افکار عمومی برای توجه به لیست‏شان باشند. پول خرج کردن برای رای جمع کردن اسلوب و قواعدی دارد. شایسته نخواهد بود اگر عده‏ای تصور کنند که باید با پول رای بخرند. یقین در دیار ما این قبیل تصورات وجود خارجی ندارد. یقین در دیار ما بداخلاقی‏های ریز و درشت جاری و ساری در موسم انتخابات در سایر نقاط کشور، جایی ندارد. همه کاندیداها از شفافیت مالی دفاع می‏کنند و همه اهل شعور هستند.

یقین در پشت پرده هیچ لیستی، مسایل بودار مالی وجود ندارد. از این بابت باید ایزدمنان را شاکر باشیم. شاکریم که در هیچ دوره‏ای هیچ کاندیدایی اقدام به توزیع اقلام خوراکی و مایحتاج عمومی برای اخذ رای نمی‏کرد. شاکریم که هیچ کاندیدایی اقدام به پهن کردن سفره و اطعام برای رای آوردن نکرد. شاکریم که هیچگونه تخریب شخصیتی برای از بین بردن آبروی افراد در هیچ دوره انتخابات در دیارمان رخ نداده است. شاکریم که حُب و بُغض‏های سیاسی در رای آوردن یا نیاوردن کاندیداها دخیل نیست.

امید اتاق‏های فکر فعال در پشت پرده هر لیست در موسم تبلیغات حواسشان به محیط زیست باشد. کمتر از صد روز دیگر تا انتخابات باقی‏مانده است. یقین اتاق‏های فکر اخلاق‏مدارانه نیتشان افزایش مشارکت مردم است. یقین کاندیداها در حال مشورت برای تهیه و تنظیم برنامه‏هایشان هستند. یقین محافل سیاسی چپ و راست دیارمان از کاندیداهای موردنظرشان می‏خواهند تا بهترین‏ها را برای کاشمر و کاشمری‏ها رقم بزنند. و یقین در روز بعد از انتخابات بسان همیشه رقابت‏ها تبدیل به رفاقت‏ها خواهد شد. امید ناامید نشویم. آمین.

 

 

 

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.