قانونگذار برگزاری انتخابات را بر دوش مردم نهاده است

اخبار ترشیز
Typography

سید علیرضا نبوی ثالث 
جهان یادگار است و ما رفتنی
به گیتی نماند به جز مردمی
فردوسی
جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران و ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا در سطح کشور برگزار خواهد شد، در برخی نواحی و مناطق نیز انتخابات میان دوره پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و اولین انتخابات میان دوره ای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی برگزار می گردد.


در سطح استان خراسان رضوی علاوه بر انتخابات ریاست جمهوری و شوراها به لحاظ تعیین جایگزین آیت‌الله مصباح یزدی و آیت الله سید محمود شاهرودی نمایندگان پیشین مردم خراسان رضوی در خبرگان رهبری دومین انتخابات میان‌دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری را نیز خواهیم داشت.
ثبت نام داوطلبان عضویت در شورای اسلامی شهرها از تاریخ بیستم اسفند 99 و ثبت نام داوطلبان عضویت در شوراهای اسلامی روستاها و تیره های عشایری از تاریخ شانزدهم فروردین 1400 و تاریخ ثبت نام داوطبان سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از روز بیست و یکم اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ آغاز خواهد شد.
انتخابات در نظام جمهوری اسلامی فرآیندی است که از ابتدا تا انتهای آن به وسیله خود مردم انجام گرفته و در حقیقت در تمامی مراحل آن نقش اصلی را مردم ایفا می کنند. هیئت های اجرایی انتخابات از مهمترین ارکان برگزاری انتخابات از آغاز فرآیند ثبت نام تا صدور اعتبارنامه منتخبان و تایید نهایی سلامت روند انتخابات محسوب می شوند. در حقیقت قانونگذار اجرا و برگزاری انتخابات را بر دوش مردم به کمک وزارت کشور نهاده است. اصل داستان و هسته اصلی هیئت اجرایی آن ۷ نفر یا ۸ نفر منتخب بین معتمدین هیئت اجرایی هستند که موظفند بر اساس قبول مسئولیت با کمک اعضای رسمی و حقوقی، برگزاری انتخابات را تا انتها با حفظ اصل بی طرفی در چارچوب اجرای قانون انتخابات به بهترین نحو ممکن به پیش ببرند.
با یک جستجوی کوتاه در گوگل نیم نگاهی ساده به سخنان مجریان انتخابات در حوزه وزارت کشور بیندازید. اکثر استانداران و معاونین آنان، فرمانداران و معاونین و بخشداران معتقدند که تصمیم دارند انتخاباتی سالم با رعایت قانون مداری و حفظ اصل بی طرفی برگزار کنند. همه اذعان دارند که انتخابات چهار رکن اصلی دارد: «رقابت، مشارکت، سلامت و امنیت»، همه اذعان دارند که «اصل بی‌طرفی در انتخابات اعتماد مردم را به سیستم سیاسی کشور دو چندان می‌کند و مهمترین دغدغه مجریان انتخابات باید عمل به قانون، امانت‌داری با رعایت اصل بی طرفی باشد همه این بزرگواران معتقدند که هیچ احدی حق ندارد به این اصل مهم تحت هیچ شرایطی خدشه ای وارد کند. رعایت اصل بی طرفی حراست از حق الناس به عنوان یک وظیفه مهم و اساسی محسوب می‌شود، همه قبول دارند که باید عوامل برگزار کننده و مجریان انتخابات با نگاه بی‌طرفانه بسترهای لازم را برای افزایش مشارکت سیاسی و حضور پرشور مردم در پای صندوق‌های رای فراهم کنند.
گاهی مشاهده می شود در انتخاب معتمدین محلی و معرفی آنها به هیئت نظارت که همه شرایط لازم اعم از بومی بودن، سابقه ی سکونت، انتخاب از بین کلیه اقشار جامعه رعایت شده است اما اکثریت قریب به اتفاق این معتمدین از نظر تفکر و سابقه وابستگی جناحی به یک گروه خاص وابسته هستند و از همان بدو امر و نهادن خشت اول مشخص است که انتخاب ۷ یا ۸ نفر معتمد از یک گروه خاص اصل بیطرفی را خدشه‌دار می نماید و چنانچه معتمدین به لحاظ نوع تفکر وابستگی خاصی داشته باشند حفظ اصل بی طرفی ممکن است آسیب ببیند.

نکته مورد توجه دیگر این است که معتمدین باید فرصت حضور مستمر در ستاد انتخاباتی مستقر در فرمانداری را داشته باشند و به قول معروف از سیر تا پیاز مراحل برگزاری انتخابات را با خردجمعی پیگیری کنند و شرایط اجرای هر نوع تصمیمی را که در نهایت با حضور فرماندار به عنوان رئیس هیئت اجرایی و سایر اعضای رسمی انتصابی هیئت اجرایی در حضور هیئت‌های نظارت بر انتخابات گرفته می‌شود با دغدغه و تلاش مستمر به بهترین نحو ممکن عملی سازند برگزاری انتخابات بر اساس زمان‌بندی مشخص آغاز می‌شود و به صورت روز شمار تکلیف هیئت اجرایی روشن است که باید بر اساس آن حرکت کند نه زود تر و نه دیرتر، به همین خاطر حضور افراد موثر و قوی و با تجربه در امر برگزاری انتخابات، سلامت انتخابات را تضمین می‌کند .هیئت اجرایی نمی تواند وظایفش را به صورت مطلق به دیگران واگذار کند و یا نمی‌تواند بگوید امروز نشد فردا انجام می‌دهیم هیئت‌های اجرایی و هیئت نظارت به ویژه در مناطق کوچک کار مهم و سختی را در پیش رو دارند، تعامل حداکثری هیئت اجرایی و هیئت نظارت و هم افزایی آگاهانه همه دست اندرکاران کمک می‌کند تا در بحث حفظ سلامت انتخابات رعایت حقوق همه داوطلبان و نامزدها با حضور همه سلایق به سمت انتخاباتی پرشور و شکوهمند حرکت کنیم، به شکلی که از بروز خیلی اتفاقات نامناسب به ویژه در مناطق کوچک جلوگیری شود و باعث تقویت اعتماد مردم به ساختارهای نظام جمهوری اسلامی گردد.
همه دست اندرکاران در انتخابات باید علاوه بر رعایت ۴ اصل «رقابت، مشارکت، سلامت و امنیت»، چهار اصل دیگر «خدامحوری، قانون مداری، اخلاق‌مداری و اصل بی طرفی کامل» را سرلوحه کار خویش قرار دهند، امید است مردم بتوانند با انتخاب افراد سالم و صالح سرنوشت خودشان را به گونه‌ای رقم زنند که آینده ای درخشان تر از آن چه هست نصیبشان گردد.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.