حدیث تکراری ناتوانی بعضی ها در پرداخت قسط و هزینه قبض

اخبار ترشیز
Typography

رضا فدافن 
بعضی چیزها را بارها باید نوشت. بعض مطالب را باید مکرراً گوشزد کرد. مگر مسئولان ارشد شهرستان گوشه چشمی به رسانه‏ها ندارند؟ آقای مسئول، خانم مدیر حواستان به تیغ دو دم کرونا و گرانی‏ها هست؟ حواستان هست که مقام معظم رهبری از گرانی‏ها می‏گویند و تاکید دارند که همه چیز ربطی به تحریم ندارد؟

حواستان هست ایشان از گرانی‏ها گفتند و حتی اشاره به پوشک هم داشتند؟ این را نوشتم تا بدانید از عالی‏ترین فرد این کشور تا اقشار مختلف با درد گرانی آشنایند. این درد با بودن کرونا بدتر هم می‏شود. آقایان و خانم‏های مسئول خطه کاشمر و ترشیز حواستان هست که کرونا و گرانی در حال بیداد است؟

اگر حواستان هست یک سئوال، حواستان هست در این گرانی و درد کرونا بسیاری از نظر معیشتی دچار مشکل می‏شوند! اینان توان تامین مایحتاج خود را ندارند چه برسد به پرداخت اقساط مختلفی که در زندگی دارند. و ناگاه در یک عصر یا شب یکی زنگ می‏زند که هی فلانی این تعداد قسط شما عقب افتاده است. آقای مسئول ، خانم مدیر این موضوع را درک می‏فرمایید؟ شما در قرنطینه هستید، بی‏پول هستید، درد معاش دارید. حقوق نگرفته‏اید ولی بانک انگار نه انگار، حواسش به دریافت اقساط است. یقیناً دریافت قسط واجب است و یقیناً پرداخت دیون اوجب واجبات است، ولی عزیز بانک‏نشین حواست به گرانی و کرونا و قرنطینه هست؟

وقتی سیلی می‏آید و یا حادثه‏ای غیر مترقبه کشاورزی و باغداری و دامداری را دچار مشکلی می‏کند، شاهدیم که بانک کشاورزی در مواردی مهلت‏هایی برای پرداخت دیون به کشاورزان و باغداران و دامداران و فعالان حوزه کشاورزی می‏دهد، حتی برخی ادارات به مناسبت‏هایی دریافت اقساط را به تعویق می‏اندازند، چرا این مهم در دستور کار بانک‏ها قرار نمی‏گیرد؟ به خداوندی خدا سخت است تنت در هزارتوی درد کرونا باشد و گرانی هم بیداد کند و از نظر اقتصادی در فشار باشی و یکی زنگ بزند و برایت از بخشنامه‏ها بگوید و بگوید که دایره حقوقی این کار و آن کار را می‏کند.

این موضوع را به دفعات از سال گذشته در این نشریه در قاب و قالب یادداشت‏های مختلف مورد اشاره قرار دادیم. با واسطه و بی‏واسطه موضوع را به مقام آگاهی در فرمانداری منعکس کردیم. به دوستان امنیتی و نظارتی هم موضوع با واسطه و بی‏واسطه منعکس شده است. بی‏تعارف همه می‏دانند که گرانی و کرونا حال بسیاری را درگیر خود کرده است، از انصاف به دور است که بانک‏ها برای وصول مطالباتشان اعمال بار روانی بکنند. عزت وام‏گیرندگان را مد نظر قرار بدهید. دوستی تعریف می‏کرد پزشک معالجش برای درمان کرونایش به وی گفته سعی کن گوشت و ماهی و آبمیوه بخوری! بنده خدا گفته با کدام پول اینها را تهیه کنم؟

آقای دایره حقوقی بانک فلان و بهمان، امید درآمدت به حدی باشد که دغدغه گرانی را نداشته باشی، ولی بدان خیلی‏ها دغدغه دارند. باور بفرمایید فردی که از شصت قسط وامش مثلاً چهل قسط را داده است یقیناً بیست قسط دیگر را هم خواهد داد. بنده خدا قصد ندارد فرضاً از طریق فرودگاه کاویان پرواز شرق، به کانادا فرار کند و پناهندگی بگیرد و تغییر تابعیت بدهد و مثلاً بشود خاوری! آخر پدرآمرزیده‏ها کسی که کرونا گرفته و دغدغه قرنطینه و تامین حداقل‏ها را دارد چرا درگیر بار روانی صحبت با فردی می‏کنید که با هزار و یک لطایف‏الحیل قصد دریافت اقساط را دارد!؟ بیچاره ضامن وام.

امید امام جمعه دیارمان و ائمه جماعات و روحانیت و روحانیون دیارمان اسیر وام بانک‏ها نباشند و اگر هستند امید توانایی بازپرداخت به موقع اقساط را داشته باشند! ولی بزرگواران یقین در رصد وضع جامعه متوجه شده‏اید که بسیاری این توان را بسان شمایان ندارند. امید نماینده عالی دولت و معاونان ایشان اسیر وام بانک‏ها نباشند و اگر هستند امید توانایی بازپرداخت به موقع اقساط را داشته باشند! ولی بزرگواران یقین در رصد وضع جامعه متوجه شده‏اید که بسیاری این توان را بسان شمایان ندارند. یقین امام جمعه و روحانییان و فرماندار و اهالی فرمانداری با دقتی خاص اوضاع جامعه را تحت نظر دارند و از کمیت و کیفیت وام و پرداخت اقساط باخبرند!

 امید نماینده مردم خطه ترشیز هم اسیر وام بانک‏ها نباشد و بر فرض بودن بتواند اقساطش را بدهد، یقین ایشان هم بسان امام جمعه و فرماندار و روحانی‏های دیارمان حواسش به مشکلات ریز و درشت مردم در ایام گرانی و کرونا هست و دغدغه‏مند است و از بانک‏ها می‏خواهد در دوران سیاهی کرونا و قرمزی گرانی به مردم بیشتر مهلت بدهند. همین امید را می‏توان برای دادگستری و دادستان و قضات داشت. می‏توان برای مقامات امنیتی و انتظامی و نظارتی داشت. می‏توان برای همه مسئولان و مدیرانی که دغدغه مردم را دارند داشت. یقین همه مسئولان و مدیران کلان و خرد کاشمر و ترشیز گوشه چشمی به رهنمودهای رهبر فرزانه انقلاب اسلامی دارند.

همه مردم را ولی‏نعمت خود می‏دانند و برای این ولی‏نعمتان خود یقیناً بهترین‏ها را آرزومند هستند. از فرماندار محترم کاشمر و فرمانداران سه شهرستان دیگر خطه ترشیز استدعا می‏شود از بانک‏ها بخواهند کمی تا قسمتی بیشترک با مردم راه بیایند و سوهان روح نباشند. نمی‏دانم چیزی به نام شورای بانک‏ها وجود خارجی دارد یا نه؟ بر فرض بودن لطفاً در آن این موضوع مطرح شود. بر فرض نبودن، لطفاً یک جلسه اضطراری برگزار شود و شرایط برای حضرات بازگو شود. یقین می‏توان این مهم را در رده استان و کشور هم مطرح کرد. کاش دولت تدبیر و امید تدبیری برای ایجاد امید برای این مهم اتخاذ می‏کرد.

در کنار بحث بانک‏ها و اصرارشان برای دریافت به موقع اقساط (که به حق است ولی امان از گرانی و کرونا) باید به اصرار شرکت‏هایی که قبض صادر می‏کنند برای دریافت دیونشان اشاره کرد. نمی‏دانم با این مشکل مواجه شده‏اید که به هر دلیل قبضی از گاز و برق و تلفن و آب را پرداخت نکرده باشید و متوجه شوید خدمات مربوطه قطع شده است؟ به شخصه این مورد را تجربه کرده‏ام. دردناک است. زندگی آدم آن هم مریض‏دار در این لحظات عملاً فلج است. شرکت صادر کننده قبض نوعاً محق است. خدماتی داده است و طلبی دارد. ولی این میان مسایلی است که می‏توان نرمش‏هایی نشان داد.

مثلاً مبلغ طلب به فرد به هر دلیل اعلام نشده است. بنده خدا قصد فرار که ندارد. زشت است طرف در اوج یک بیماری دغدغه‏مند وصل شدن خدماتی خاص باشد که به علت عدم پرداخت به موقع قطع شده است. مهندسی افکار عمومی یک ضرورت است. حواسمان باشد که هر شرکت ارائه کننده خدمات در میان مردم دارای میزانی از اعتماد اجتماعی است. برای تقویت این اعتماد اجتماعی فعالیت‏های زیادی شده است. هنوز بابابرقی یادمان است. هنوز تبلیغات مربوط به شرکت گاز یادمان هست. بحث سازمان آب یادمان هست. این سرمایه را نباید در این دوره گرانی و کرونا با اعمال شدید قانون از دست داد. باید درک کرد مشکل مردم را.

امید مسئولان بانک‏ها بیشتر حواسشان به مشکلات مردم باشد. مردم را خاوری نبینند. البته باید از صندوق‏های قرض‏الحسنه دیارمان تشکر کرد که بیشتر حواسشان به دغدغه‏های مردم هست. امید شرکت‏های که برای دریافت هزینه خدماتشان قبض صادر می‏کنند (اعم از کاغذی و پیامکی) هم حواسشان به مشکلات معیشتی و بیماری کرونا باشد. امید این آخرین باری باشد که در این رابطه مطلبی در این نشریه نوشته می‏شود. امید امام جمعه دیارمان و روحانیت و روحانیون این خطه از مسئولان بخواهند بیش از پیش حواسشان به تاثیرات گرانی و کرونا بر معیشت مردم باشد. رعایت همین نکات خود یک رزمایش مومنانه و اوج مواسات است.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.