آیا بدبینی نشانه هوش است

تحلیلی
Typography

ترجمه: محبوبه وزیری 

 بسیاری از افراد بر این باورند که بدبینی نشانه هوش و توانایی شناختی است. شخصیت‌های داستانی مانند شرلوک هلمز ایده ی«نابغه ی بدبین» را رایج کرده‌اند. نابغه ی بد بین کسی است که بیش از حد باهوش است و از طریق این هوش دریافته است که اکثر مردم جهان خودخواه و فریبکار هستند و حاضرند هر کاری که لازم است برای پیشرفت انجام دهند.

این نوع شخصیت بر این باور است که اعتماد به دیگران ساده‌لوحانه و احمقانه است. اما آیا این باور مبتنی بر واقعیت است؟ محققان یک سری مطالعات برای بررسی باورهای مردم در مورد توانایی افراد بدبین انجام دادند و دریافتند که مردم بر این باورند که افراد بدبین در کارهای شناختی به ویژه حل مسئله و انجام محاسبات بهتر عمل می کنند، اما در کارهای اجتماعی توانایی ویژه ندارند. به عبارت دیگر محققان دریافتند که مردم به ایده ی نابغه ی بدبین اعتقاد دارند.

سپس محققان بررسی‌های علمی را آغاز کردند و دریافتند همبستگی بین هوش و بدبینی وجود ندارد و بدبینی در صورت آموزش کاهش پیدا می‌کند حال این سوال مطرح می‌شود که چرا مردم بدبینی را نشانه هوش می دانند محققان این باور را ناشی از دو عامل دانستند اول اینکه برخی از شخصیت ها در فرهنگ عامه چنین خصوصیتی دارند و مردم از این فرهنگ تأثیر گرفته است و دوم اینکه گاهی ما تمایل داریم تصور کنیم اگر فردی در زمینه‌ی ضعیف است در جنبه دیگری از زندگی توانمندی دارد. به عنوان مثال جبران بدبینی باهوشی است

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.