داشتن هدف باعث رضایت خاطر است

تحلیلی
Typography

ترجمه : محبوبه وزیری 

مزایای داشتن احساس هدف در زندگی واقعا شگفت انگیز است افراد با هدف شادتر و سالم تر و حتی ثروتمندتر هستند. آنها دارای عادات سالم هستند، بهتر می خوابند، از روابط شخصی لذت می‌برند و سلامت روانی بهتری دارند. علاوه بر این خطر ابتلا به آلزایمر در آنان کمتر است. محققان می گویند داشتن هدف بعد از پنجاه سالگی که تعاملات اجتماعی فرد کمتر می شود و مشکلات جسمی محدودیت فردی ایجاد می‌کند، جنبه مهمتری در زندگی به خود می گیرد.

 با این وجود محققان در پاسخ به این سوال که آیا در سنین بعد از ۵۰ سالگی هدف مهم تر است یا سرگرمی مردد هستند. برخی معتقدند شادی ناشی از هدف طولانی‌تر است و حتی می‌تواند «نقطه تنظیم شادی» ما را افزایش دهد،

بر خلاف فعالیت‌های لذت بخش فعالیت های هدفمند به تلاش و زمان بیشتری نیاز دارد اما در نهایت منجر به احساس رضایت طولانی مدت می شود. آنها می گویند با یک حس قوی از هدفمند بودن می توانیم بر چالش‌ها غلبه کنیم،همچنین هدفمند بودن اغلب به معنای دنبال کردن یک مسیر خلاقانه یا مسیر توسعه شخصی یا معنوی است. برخی نیز معتقدند که با وجود این که مزایای زیادی برای هدفمندی در زندگی وجود دارد تاکید زیاد بر هدف و نداشتن سرگرمی باعث ایجاد سطوح بالاتری از استرس و افسردگی می شوند، آنها معتقدند سرگرمی عاطفه مثبت، بی خیالی، سرزندگی و رضایت از زندگی را برایمان فراهم می‌کند و اگر چه سرگرمی و تفریح اغلب گذرا هستند اما آنها تجربیاتی از شادی را به ما می‌دهند . در تحقیقات دیگر دیدگاه متفاوت تری ارائه شد. محققان دریافتند که افزایش زمان آزاد یا اوقات فراغت تا حدی احساس خوشبختی را افزایش می دهد اما وقت آزاد بیش از حد منجر به کسالت و بی هدفی می شود این محققان توصیه می‌کنند در مواردی که افراد با زمان فراغت زیادی مانند بازنشستگی مواجه می شوند اگر هدف جدیدی اتخاذ کند احساس رضایت خاطر بیشتری می توانند به دست آورند.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.