همراز پاسخ به سوالات شما

تحلیلی
Typography

دکتر زهرا عاصمی 

 • سلام.ضمن تشکر . من دختری 7 ساله دارم ،کلاس اول دبستان ، دو تا مسئله ای که دارد این است که اولا بسیار بدخط می نویسد و دوما مرتبا اعلام می کند که شما مرا دوست ندارید . لطفا راهنمایی کنید .متشکرم

 

با سلام و سپاس از ارتباط شما با این صفحه و آرزوی سلامتی برای شما ، در مورد قسمت اول سوالی که طرح نموده اید ابتدا باید عرض شود برای کودکی که کلاس اول است و هنوز دو ماه بیشتر از سال نگذشته ، قضاوت در مورد حسن خط یا بدخطی وی زود است ، از طرفی کمک گرفتن و مشاوره گرفتن از معلمش کمک کننده تر است ولی با این حال ، مخصوصا که کلاس ها حضوری نیست و معلمان محترم دیدار و نظارت حضوری روی دانش آموزان ندارند فعلا به موارد زیر دقت بفرمایید :

 

 • یکی از دلایلی که بچه ها نمی توانند خوش خط بنویسند، استفاده از مدادهای کوتاه است. هنگامی که اندازه مداد از اندازه مشت کودک کوتاه تر شُد، مداد کاملی در اختیارش قرار دهید.
 • هنگامی که کودک مشغول نوشتن است دقت کنید تا سر و بدنش را زیاد پایین نگه ندارد و به کتاب و دفتر نزدیک نکند.
 • به کودک یادآور شوید که مداد را بالاتر از قسمت تراش خورده نگه دارد.
 • به او یاد دهید که هنگام نوشتن، هر چند دقیقه دستش را باز و بسته کند و استراحت دهد.
 • بررسی کنید که آیا کودک هنگام نوشتن مداد را خیلی محکم در دست می گیرد یا شل و آزاد. بهترین حالت این است که کودک هنگام نوشتن مداد را به آرامی در دست بگیرد، به طوری که رد و اثر مداد بر انگشت وسط باقی نماند و دستش درد نگیرد. از طرفی آنقدر هم نباید شل در دست بگیرد که مداد بی اختیار حرکت کند و نوشته کودک کم رنگ و نا منظم شود .

اما در رابطه با قسمت دوم سوالتان که فرموده اید کودکتان احساس می کند دوستش ندارید، ننوشته اید که آیا تغییر جدیدی در زندگیتان اتفاق افتاده ؟ نوزاد جدیدی به شما اضافه شده ؟ تنش جدیدی را خانواده تجربه کرده ؟ شما به تازگی شاغل شده اید ؟...

اما بطور کلی راههای زیادی وجوددارد که کودک بفهمد دوستش داریم. به موارد زیر دقت بفرمایید :

 • یادتان باشد خیلی وقت ها کودکان این حرف را زیاد تکرار می کنند تا توجه بیشتر شما را بدست آورند یا احساس گناه و عذاب وجدان در شما بوجود بیاورند و به خواسته هایشان برسند . ولی با این حال باز هم باید جدی بگیرید چون احساس دوست داشته نشدن ، احساس خطرناکی برای آینده رشد و شکل گیری شخصیت اوست .
 • برای او وقت بگذارید، یک کارمشترک یابازی می تواند رابطه خوبی بین والد و فرزند ایجادکند.
 • درباره خاطرات کودکی و اوقات خوشی که با حضور او ایجاد شده حرف بزنید و بگویید که از داشتن دختری مثل او خیلی  خوشحالید...
 • باعلاقه به حرفهایش گوش دهید تا احساس کند به داستانها و ماجراهایش علاقمندید، و رازدارفرزندتان باشید و کاری کنید که احساس کند به او و حرفهایش اعتماد دارید.
 • ازتشویق کردن استفاده کنید ولی مواظب باشید باج و رشوه ندهید.

موفق و سلامت باشید انشالله .

 

 • سلام . متشکرم از این مجله خیلی خوب و این قسمت که واقعا کارگشاست .من خانمی هستم 37 ساله با داشتن سه فرزند 11 و 8 و 4 ساله . خیلی خیلی در زندگی مان مشکل سازگاری داریم . از همان ابتدا تا الان ، برنامه ها ی مثبت اندیشی را خیلی گوش می کنم مگر اینکه حال زندگی ام مثبت شود !! ولی دریغ از تغییر در همسرم و در رابطه مان .حالا در یکی از شهرهای اطراف برای من کاری پیدا شده که فکر می کنم اگر روزی چند ساعت را به این شکل از خانه خارج باشم خیلی روحیه ام بهتر می شود . بنظر شما چه کاری بکنم ؟؟ممنون که راهنمایی می کنید .

 

سلام و آرزوی سلامتی ؛  قبل از پاسخ ، انتقادهایم را خدمتتان عرض می کنم :  با شرایطی که این همه زندگیتان بنا بر نوشته خودتان  " از ابتدا تا الان !!"  مشکل داشته اید سه فرزند این وسط چکار می کنند ؟؟؟ چرا سه تا قربانی ؟؟؟

همچنین ظاهرا هیچ اقدام مثبتی برای بهبود رابطه تان برنداشته اید جز گوش کردن ویس های مثبت اندیشی !! مثبت اندیشی به معنای خود را گول زدن و ندیدن و خط کشیدن روی مشکلات نیست بلکه مثبت اندیشی یعنی  باور داشته باشید برای هر مشکلی راهی هست و آن را یاد بگیرید و اجرا کنید .

و بدتر از همه ی موارد فوق ، این که  حالا  به جای حل زیربنایی مسئله تان ، به فکر این افتاده اید که ساعاتی از روز را در یکی از شهرهای اطراف به کار بگذرانید ! شما تا الان هم زندگی را به حال خود گذاشته و بدون رسیدگی رها کرده اید . این حالت در نهایت ضربه مهلکی را به پیکره خانواده وارد می کند. بزرگترین هدف در زندگی باید رسیدن به آرامش خانواده و حفظ کانون گرم آن باشد ، بنابراین همواره خانواده و فضای عاطفی آن باید در اولویت اول قرار بگیرد لذا الان حداقل وظیفه شما وهمسر محترمتان این است که خانواده درمانی جدی را در برنامه کار خود قرار دهید. موفق و خوشبخت شوید انشالله .  

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
 • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.