همراز پاسخ به سوالات شما

تحلیلی
Typography

دکتر زهرا عاصمی 

1-      سلام . ضمن تشکر از همه دست اندرکاران این صفحه ، که واقعا کمک خیلی خوبی به خانواده هاست .سوالی دارم در مورد فرزندم که 6ساله است وبه نظرم علائم بیش فعالی دارد و همچنین با خواهرش بسیار دعوا ومشاجره دارند و شاید بیشترین فعالیت روزانه من ، جدا کردن این دو تا و بعد از آن ، گله گزاری آنها از من است

که چرا تبعیض گذاشته ام و قضاوت نادرست کرده ام؟ من واقعا درمانده ام . لطفا کمک کنید.

 

 

با سلام و ارادت متقابل خدمت شما همراه گرامی این صفحه ، و سپاس از حسن نظرتان ؛ اگر چه کمی سوالتان نقص دارد ، زیرا سن کودک دیگر و جنس بچه ها را ننوشته اید و موضوعات عمومی مشاجرات دو فرزندتان را ..

با این حال ابتدا به قسمت دوم سوالتان پاسخ می دهم و ان اینکه هنگام مشاجره كودكان از مداخله خودداري كنيد تا كودكان با مهارت حل مسئله آشنا شوند، وهنگام داوري نيز به جاي پيدا كردن مقصر، شرايطي فراهم كنيد كه هيچ يك احساس شكست وكمبود نكند!!  پیشنهاد می کنم از یک مشاور خانواده جهت آموزش اصول فرزندپروری کمک بگیرید .

  اما در مورد کودک 6 ساله تان که نام بیش فعالی بر او می گذارید به یاد داشته باشید که باید ابتدا راجع به تشخیص مطمئن باشید و به فرزند خود برچسب نادرست نزنید. معمولا زمانی که بچه ها به مهد کودک يا مدرسه می روند به خوبی تشخیص داده می شوند .  اگرمطمئن شدید وپزشک یا روانشناس فرزندتان تایید کرد که فرزند شما بیش فعالی دارد به موارد زیر توجه کنید وآنها را رعایت کنید:

اول اینکه یادتان باشد سلامت روان ، آسایش و آرامش خودتان از هر چیزی مهمتر است . ابتدا به سلامت خودتان ، کاهش اضطراب و وسواس و صبر و حوصله و بانشاط بودن خودتان بپردازید. ایجاد محیطی آرام توام با نشاط و صفا و صمیمیت در منزل از اهمیت زیادی در کنترل رفتار کودکان برخوردار است.

یک نکته مهم دیگر این است که انرژی اضافه این كودكان باید از طریق فعالیت‌های مثبت، از جمله ورزش  و بازی مصرف شود. حتی المقدور فرزندتان را برای بازی به زمین‌های بزرگ یا پارک ببرید تا آزادانه فعالیت کند .

كودك را به هیچ‌وجه تنبیه نكنید. زیرا رفتارهای انتقام‌جویانه‌ از آنها سر خواهد زد.

از دادن خوردنی‌هایی مثل كاكائو و شكلات به این كودكان تا حد امكان خودداری نمایند. چون باعث تحریك‌پذیری آنها می‌شود.

خواب شبانگاهی این كودكان موضوع مهمی است. بهتر است والدین ، برنامه خانواده‌ را به گونه‌ای تنظیم كنند که بچه ها شب‌ها زودتر به رختخواب بروند. و به هر طریق ممكن به كودك بفهمانند این یكی از قوانین خانواده است كه شب‌ها تا دیروقت بیدار نمانند. توصیه می‌شود كودك از وسایلی چون كامپیوتر و تلویزیون وگوشی به صورت افراطی استفاده نكند و یادتان باشد خواب روز و دیروقت از خواب بیدارشدن به هر مقدار زیادی هم که باشد جبران خواب شب را نمی کند.

همچنین کودک بيش فعال معمولا يک بازی يا يک فعاليت را تا آخر به سرانجام نمی رساند و در نيمه راه رها می کند ، اما به هر حال کودکان در سن مدرسه، برای يادگيری درس های خود و انجام تکاليف شان، نيازمند حدی از توجه و تمرکز هستند وگرنه  در يادگيری و انجام تکاليف خواندن، نوشتن و رياضی دچار مشکل می شود. برای این کودکان خیلی سخت است که از آنها بخواهيد کاری انجام دهند که نياز به توجه و تمرکز داشته باشد؛ مثلابه او بگوييد بيا با هم اين مسئله رياضی را حل کنيم. در اين حالت معمولا کودک حاضر است هر کار ديگری بکند، به غير از تمرکز روی آن مسئله رياضی.

دقت کنید همچنین  از افعال منفی حتی المقدور مثل نکن ، نریز ، نرو، ریخت و پاش نداشته باش ، دست نزن و ....... استفاده نکنید . امر و نهی زیاد، سختگیری بیش از حد و محدود بودن فعالیت کودک، باعث تشدید علائم می شود.

در انتها عرض می شود نگران نباشید ، اگر چه نخستین نشانه ای که فروکش می کند بیش فعالی است وحواس پرتی آخرین نشانه ای است که برطرف می شود  با این حال ، احتمال بهبود قطعی معمولابین 12تا 20 سالگی است . صبر و مراقبت و هماهنگی والدین و پیگیری  درمان لازم است .  موفق باشید انشالله

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.