اسرار زندگی واهمیت آن درخانواده

تحلیلی
Typography

محسن صفریان

 بطورکلی حقیقت زندگی و پیچیده گی های آن شبیه هیچ پدیده دیگری نیست زندگی فرایندی در هم تنیده مملو از نیازها، عواطف، توانایی، درک، فهم، اندیشه، محبت، خشم، شادی، انتقام، گذشت، تنش،شکست، پیروزی،موفقیت، غم، اندوه، غفلت، اشتباه و صدها احساس خوشایند و ناخوشایند و گاهی غیر قابل بیان وتا حدودی ناشناخته است،

اما آنچه در اینجا هدف ماست در یک نگاه کوتاه اهمیت و تعیین مرز اسرار زندگی است. بسیاری از مسائل و اطلاعاتی که انسانها فکر می کنند اهمیتی در زندگی ندارد و به راحتی در اختیار دیگران قرار می دهند، در واقع بخش مهمی از اسرار زندگی است و می تواند مشکلات عدیده ای را به همراه داشته باشد. پس خیلی از رفتارهای ما ازاهمیت خاصی برخوردار است که ما از آن بی خبریم ونباید به راحتی فاش شود حتی اگر طرف مقابل از افراد صمیمی و اقوام نزدیک باشد. در واقع می توان گفت هر موضوعی که در حریم زندگی مطرح می شود بخشی از اسرار زندگی است که نباید بازیچه رفتار دیگران گردد. عوامل زیادی در کم اهمیت جلوه دادن اسرار زندگی وجود دارد: میزان تحصیلات می تواند عامل بسیار موثر در حفظ اسرار  زندگی افراد باشد.هرچه سطح تحصیلات یک زندگی پایین تر باشد اطلاعات و اسرار آن زندگی به راحتی به بیرون از چارچوب خانواده کشیده شده و عواقب و تبعات آن را هم به راحتی می توان مشاهده کرد. میزان درآمد، نوع تفکر، آستانه تحمل،حساسیت ها، پس انداز، میزان دارایی،خصوصیات فردی وشخصیتی، مسایل زناشویی و جنسی، تصمیمات اقتصادی، هزینه های جاری،تمایلات فردی و....ازجمله اسرار زندگی هستند که همیشه باید چگونگی آن محفوظ بماند. درجامعه ما بخش زیادی از وقت افراد و خانواده ها به جای پرداختن به مطالعه و آموزش مهارتهای خاص زندگی، صرف گفتمان بی فایده و بی ربط می گردد که خود عامل بسیار تحریک آمیز و تنش زا در روابط خانوادگی است. البته در اوایل زندگی عدم تجربه زوج های جوان در حفظ اسرار زندگی تا حدودی طبیعی است به همین دلیل تنش ها واختلافات به اوج خود می رسد که رفته رفته با گذشت زمان تا حدودی فروکش خواهد کرد اگرزوج ها، حد ومرز لازم را رعایت کنند. تحقیقات و شواهد موجود نشان می دهد، درصد اندکی از زوج ها و خانواده ها خود را ملزم به حفظ اسرار زندگی می دانند واکثرا نسبت به این امر مهم بی تفاوت هستند. به جرأت می توان گفت فاش کردن اسرار زندگی عامل بسیار مهمی در فروپاشی خانواده هاست ولی نقش آن کمرنگ به نظر می رسد. عده ای بر این باورند که هر چه بر ذهن بگذرد باید بر زبان جاری گردد و نمی توانند موضوعی را مدتها در قلب خود نگه دارند. حتی زن و شوهران که از خیلی جهات به هم نزدیک هستند ممکن است مطرح کردن موضوعی مشکل ساز شود. ویلیام جیمز روانشناس معروف بیان می کند: انسان عاقل کسی است که بداند از چه مسئله ای باید پرهیز کند و حضرت علی(ع)در حدیثی می فرمایند با دوستانت دوستی فراوان و اسرارت را بیان نکن چه بسا روزی دشمنت شوند وبا دشمنانت خیلی دشمنی نکن چه بسا روزی دوستت شوند که این خود نمونه بارزی ازحفظ اسرار زندگی است.همچنین ژان پل ساتر دانشمند بزرگ بیان می کند: کیفیت زندگی شما را دو چیز تعیین می کند:

1.کتابهایی که می خوانید

 2.انسانهایی که ملاقات می کنید

ونهایتا اینکه مطالعه و کسب مهارتها و فنون خاص زندگی وارتباط با افراد شاخص و ایجاد حد و مرزی معین، در اسرار زندگی قطعا موجب یک آرامش نسبی و یک زندگی بدون تنش و آرام خواهد شد.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.