کتاب ازدواج بدون شکست

تحلیلی
Typography

سارا گنجعلیشاهی 

کتاب "ازدواج بدون شکست" توسط دکتر ویلیام گلسر بنیانگذار نظریه  انتخاب با همکاری همسرش کارلین نوشته شده است. مترجم این کتاب دکتر علی صاحبی مربی ارشد و عضو هیئت علمی موسسه گلسر(glasser) و موسس مرکز آموزش واقعیت درمانی ایران است.

کتاب راجع به یکی از پرچالش ترین پیوندها و روابط بشری یعنی ازدواج و روابط زناشویی نگاشته شده است. " واقعیت ها بسیار تکان دهنده اند. مهم نیست چند زوج بر سر سفره عقد می نشینند، آمار طلاق رو به افزایش است. راز داشتن یک ازدواج موفق در چیست؟ و حتی مهم تر از آن چگونه می توان در کنار یکدیگر ماند؟ "

دکترگلَسر با این مقدمه به سراغ نظریه ی مشهور خود برای تبیین چگونگی روابط زناشویی می رود. بر طبق تئوری انتخاب تمامی آنچه انسان انجام می دهد نوعی رفتار است و این خود فرد است که تعیین می کند چه رفتاری را انجام دهد، این رفتارها هدفمند هستند و ریشه در انگیزه های درونی فرد دارند. این نظریه برخلاف نظریه هایی است که می گویند ما در دنیایی از عوامل بیرونی به سر می بریم و توسط آنها برانگیخته می شویم، بنابراین باید مسئولیت انتخاب های خود را بپذیریم و مهمتر اینکه از کنترل دیگران برای ارضاء نیازهای خود، دست بکشیم. بر این اساس نویسنده دلیل عدم موفقیت همسران را ویژگی "کنترل گری" آنها می داند. این عادت منحصر به ازدواج نیست اما در زندگی زناشویی به شدت خود را نشان می دهد. انسان ها معمولا عامل سیه روزی و هیجانات آزاردهنده ی خود را بر گردن دیگران انداخته و از پذیرش مسئولیت سر باز می زنند، آن ها سعی در تغییر دیگران برای بهتر شدن حال خویش دارند و بدین منظور عادات مخربی مثل سرزنش و گلایه ، تهدید، تنبیه و... را در پیش می گیرند. گلَسر معتقد است هیچکس قادر به کنترل کردن دیگری نیست. بر فرض که ما بتوانیم رفتار کسی را به اجبار، موقتا تغییر دهیم با ذهن و فکر او چه خواهیم کرد؟

نویسنده پیشنهاد می کند نظریه ی انتخاب را جایگزین کنترل گری کنیم زیرا هرچقدر کنترل گری بیشتری در زندگی مشترک ما اعمال شود به همان میزان شادی از زندگی ما رخت خواهد بست اما زمانی که دست از کنترل گری برداریم خواهیم دید که به تدریج همسرمان نیز تغییر خواهد کرد. بر طبق تئوری انتخاب در ذهن هر یک از ما انسان ها، دنیایی به نام جهان کیفی وجود دارد این جهان همان جایی است که ما دوست داریم در آن زندگی کنیم و منبع انگیزشی اصلی تمام فعالیت های ماست. تفاوت زیاد بین جهان های کیفی همسران عامل بروز بسیاری از سرخوردگی ها و نا رضایتی ها در زندگی زناشویی است و این وظیفه خود ماست تا با خلاقیت خود راهی برای تطبیق هر چه بیشتر جهان کیفی خویش با واقعیت بیابیم.

گلسر در بخش دیگری از کتاب به معرفی پنج نیاز اساسی انسان از دید تئوری انتخاب می پردازد، او این نیازها را شرح داده و سپس به رابطه آنها با خشنودی از ازدواج می پردازد. او می گوید که چطور تلاش برای برآورده کردن این نیازها، باعث پیشرفت و بهبود روابط زناشویی خواهد شد و پیشنهاد می کند عادات مهرورزی مثل گوش سپردن، حمایت، پذیرش، گفتگو و ... را جایگزین عادات مخرب کنیم. او همچنین به توصیف نیمرخ شدت نیازهای اساسی، برای حدس متناسب بودن دو نفر و پیش بینی میزان موفقیت ازدواج آن ها می پردازد.

 

 آوردن مثال های واقعی از زندگی زناشویی چند زوج و حتی زندگی خود نویسندگان ، مطالعه ی این کتاب را برای مخاطب جذاب و هیجان انگیز میکند.

این کتاب به زوج هایی که در آستانه ی جدایی هستند یا زندگی زناشویی یکنواخت و ملال آوری دارند کمک می کند تا با تلاش خود صمیمیت از دست رفته شان را به دست آورند همچنین به عنوان یک راهنمای آموزشی پیش از ازدواج می تواند به افرادی که درمرحله انتخاب همسر هستند کمک شایانی نماید.

در پایان ذکر این جمله ی مترجم از قول نویسنده خالی از لطف نیست : "ظلم بر خویش کند هر که نخواند ما را".

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.