پیوند زخم خورده

اخبار فرهنگی
Typography

سارا گنجعلیشاهی 

 

ازدواج يک پيوند انساني بسيار پيچيده است، شراکتي متفاوت با تمامي شراکت ها. زن و مردي که با يکديگر پيمان زناشويي مي بندند، تا پايان عمر، خود را متعهد به حفظ رابطه اي مي کنند که قطعا پويا و آکنده از فرازها و فرود ها ، تلخي ها و شيريني ها، سختي ها و  آساني ها خواهد بود.

اما چه مي شود که کسي تعهد خويش را زير پا گذاشته و پيمان شکني مي کند؟ اصولا پيمان شکني يا خيانت زناشويي به چه معناست؟ اين اتفاق چه تاثيراتي روي زوجين و زندگي مشترک آنها مي گذارد؟ حال که زندگي زناشويي دچار چنين بحراني شده است چه بايد کرد؟ آيا امکان بخشش و حفظ زندگي مشترک وجود دارد؟ از کجا معلوم که اين اتفاق ناگوار و آسيب زا دوباره تکرار نشود؟ پاسخ اين سئوالات و ده ها سئوال ديگر همه و همه در کتاب پيوند زخم خورده نوشته دکتر "جنيس آبرامز اسپرينگ" وجود دارد. اين کتاب حاصل پژوهش هاي علمي و همچنين سال ها تجربه حرفه اي نويسنده در مقام روانشناس مي باشد.

خانم دکتر آبرامز اسپرينگ در پيش درآمد کتاب مي گويد که مايل نيست در مورد رابطه خارج از زناشويي قضاوت کلي کند. او به جاي زدن برچسب قرباني و قرباني کننده يا خيانتکار و خيانت ديده، ترجيح مي دهد از عناوين "عهدشکن" و "زخم خورده" براي ناميدن همسراني که درگير رابطه فرازناشويي هستند استفاده کند. او به زوج ها پيشنهاد نمي دهد که بي اعتنا به عهدشکني رخ داده به زندگي در کنار يکديگر ادامه دهند يا صرفا به دليل احساس بدبختي، فرار را بر قرار ترجيح داده و به رابطه پايان دهند بلکه تلاش مي کند به آن ها کمک کند تا تصميمي آگاهانه، عقلاني و حساب شده بگيرند.

فصل اول کتاب به احساسات و صدمات هيجاني عميق و گسترده همسر زخم خورده مي پردازد . تاثيرات فيزيولوژيکي و روان شناختي عهدشکني را به صورت دقيق و موشکافانه توصيف مي کند تا همسر زخم خورده که گويي مدفون زير کوهي از صدمات و آلام روحيست سربراورده و ببيند که احساساتش چقدر همگاني و قابل پيش بيني است. وقتي که او بتواند واکنش هاي خود را پيش بيني کرده و بهتر بشناسد تحمل آن ها برايش آسانتر خواهد شد. سپس بايد پا را فراتر گذاشته و شفا پبدا کند.

و اما همسر عهدشکن که به عقيده نويسنده گمگشته در کلاف سردرگمي از انتخاب هاست؛ گرچه آسيبي که به همسر زخم خورده وارد شده شديدتر و ناتوان کننده تر از اوست ولي هيچکس مثل او نميتواند يک بهشت سوخته را توصيف کند. توصيف احساسات ضد و نقيض همسر عهدشکن و پيش فرض هاي ذهني اي که کجروي را تسهيل کرده است، شايان توجه مي باشد.

اين کتاب براي چه کساني مناسب است؟

در وهله نخست براي هر زوجي که پس از عهدشکني ، خواهان برقراري رابطه مجدد با يکديگرند.

کساني که رابطشان در نتيجه پيمان شکني همسر خاتمه يافته است و ميخواهند بفهمند چرا اين رابطه پابرجا نماند و خود نيز به چه نسبت مسئول اين کجروي بوده اند؟

افرادي که تجربه پيمان شکني والدينشان را در کودکي داشته اند و مي خواهند از تکرار الگوهاي رفتاري مشابه جلوگيري نمايند.

کارشناسان و روحانيوني که با افراد و زوج هاي متاثر از پديده پيمان شکني سر و کار دارند.

همسراني که دچار وسوسه برقراري رابطه خارج از حيطه زناشويي شده اند و مي خواهند پيش از آنکه قدم غير قابل بازگشت و جبران ناپذيري بردارند، احساسات خود را بهتر بشناسند.

افرادي که براي افشا کردن يا نکردن چنين رابطه اي ترديد دارند.

افرادي که به همسر خود مشکوک هستند اما هرگز با او روبرو نشده اند.

زوج هايي که به جاي خيانت و عهدشکني، با مقولات ديگري همچون پنهانکاري، دروغ و اعتماد کلنجار مي روند.

زوج هايي که ميخواهند بدانند براي پيشگيري  از وقوع چنين بحراني، چگونه با سرخوردگي و مشکلات زندگي زناشويي دست و پنجه نرم کنند.

کتاب پيونده زخم خورده نوشته جنيس آبرامز اسپرينگ با همکاري مايکل اسپرينگ در 350 صفحه توسط خانم مرجان فرجي ترجمه و به همت انتشارات رشد در دسترس عموم قرار گرفته است.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.