"جستارهايي در باب عشق"

ادبی
Typography

سارا گنجعلیشاهی 

کتاب  "جستارهايي در باب عشق"  روايت داستان عشق دو جوان است که در يک سفر هوايي با يکديگر آشنا مي شوند و اين آشنايي به ظاهر ساده و اتفاقي، سرآغازي مي شود براي ورود به يک رابطه پرشور عاطفي. رابطه اي که با تمامي فراز و فرودها، تلخي ها و شيريني ها، خنده ها و گريه ها ، جزء به جزء براي خواننده به تصوير کشيده مي شود.

اما اين کتاب تنها يک رمان عاشقانه صرف نيست، چرا که " آلن دوباتن" فيلسوف و نويسنده مشهور سوييسي- بريتانيايي آن را به رشته تحرير دراورده است. او کسي است که فلسفه را علاج بسياري از مشکلات و گرفتاري هاي زندگي روزمره بشر مي داند و زبان پرتکلف فلسفه را علت رويگرداني مردم از اين علم. او دريافته است که راز کاربردي شدن علم فلسفه، بيان ساده آن است به همين دليل دوره دکتري خود را نيمه کاره رها کرد تا به نوشتن کتابهاي فلسفي به زبان ساده بپردازد. جستارهايي در باب عشق تلفيقي است از داستان ، فلسفه و رگه هايي از روانشناسي.

 "جُستار" در واقع روايت نويسنده است از هر آنچه آموخته يا تجربه کرده است. در جستارنويسي بر خلاف مقاله نويسي  ، نويسنده تلاشي براي اثبات نظرات خود با دلايل منطقي يا آماري نمي کند. بلکه صرفاً ديدگاه هاي خود را بيان کرده و بينشي نو را ارائه مي دهد. نويسنده در بستر يک داستان عاشقانه ، به بيان ديدگاه هاي فلسفي خود را درباره عشق و روابط رمانتيک پرداخته و در اين راه گاهي از چاشني طنز نيز بهره مي گيرد.

راوي داستان که مرد جوان دلداده اي است باور دارد که يک رابطه عاشقانه مانند ديگر روابط عاطفي و انساني با ميزاني از دوگانگي و ناپايداري روبروست. در واقع اين که دو نفر دلداده ي  يکديگر باشند به اين معنا نيست که هميشه با احساسات و هيجانات مشخص ، مسير هموار و مستقيمي را طي مي کنند: " من و کلوئه يک داستان عشقي را زندگي مي کرديم که در پهنه ي زمان جريان داشت و در طي آن احساساتمان چنان متغير و رنگارنگ بودند که اگر اين دوره را فقط با عشق توصيف کنيم_ هر چند اين توصيف مايه قوت قلب است_ اما به نحوي مأيوسانه نوعي ساده انگاري ماجرا مي باشد."  

راوي معتقد است دليل اينکه فيلسوفان از روزگار قديم، پيوسته از زندگي مبتني بر منطق ، هواداري کرده اند اين است که وجود منطق در زندگي باعث فراهم شدن يک بستر با ثبات مي شود ، کاري که احساسات و هيجانات متنوع و ناپايدار انسان از خلق آن عاجز است.

" انگار که پايان عشق در همان آغازش نهفته است، عناصر موثر در آفرينش عشق ، به نحوي شگفت انگيز از قبل خبر فروپاشي و فناي عشق را مي دهند."

در يکي ديگر از فصل هاي کتاب راوي به شکلي جذاب و در قالب بيان خاطراتي از اين  رابطه عاشقانه ، به توصيف تقابل عشق و ليبراليسم مي پردازد. او عشق را نقطه مقابل آزادي خواهي مي داند زيرا در عشق ، زير پا گذاشتن حق انتخاب و عدم تحمل اختلاف نظر و سليقه ، به کرات اتفاق مي افتد. عشاق براي توجيه اين حس تملک و سختگيري، همان بهانه قديمي و کهنه ي والدين و سياستمداران را اظهار مي دارند:

" سرنوشت شما براي ما مهم است به همين خاطر شما را مي رنجانيم. ما مي خواهيم شما را سربلند و قرين افتخار نماييم پس شما را مي رنجانيم."

اکثر کتاب هاي آلن دوباتن به دليل استقبال فراوان مخاطبان، به فارسي ترجمه شده است. جستارهايي در باب عشق اولين کتاب اين نويسنده است که در سال 1993 زماني که او فقط 24 سال داشت منتشر شد  و به سرعت در ليست کتاب هاي پر فروش قرار گرفت. در حال حاضر دو ترجمه از اين کتاب در بازار موجود مي باشد. ترجمه گلي امامي توسط نشر نيلوفر و ترجمه محمدرضا اخلاقي منش توسط نشر جامي به چاپ رسيده است. اين کتاب شامل  24 فصل و 224 صفحه مي باشد.

خواندن اين کتاب به شما که مشتاقيد عشق را از دريچه فلسفه ببينيد توصيه مي شود.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.