مردم می خواهند بدانند

ایران
Typography

مدتی است رفتار مردم ایران با رفتار مردم سایر کشورها مقایسه می شود رو بعد مردم مورد شماتت قرار می گیرند . چرا که گفته می شود مردم دیگر کشورها وقتی در شرایط سخت مشابهی قرار می گیرند

،  رفتارهای موقعیتی آنها به نفع عمومی بوده و مردم ایران بیشتر نفع شخصی را در نظر گرفته و به قولی سعی بر آن دارند گلیم خود از آب بیرون کشند.

در این مقایسه گاهی مردم کره جنوبی مثال زده می شوند که هنگام افزایش قیمت طلا ، طلای خود را به دولت هدیه می دهند . گاه مردم ترکیه که هنگام افزایش قیمت دلار ، دلار را آتش زدند. گاه رفتار مردم ژاپن  که درهنگام سونامی با آرامش فقط غذای مورد نیاز خود را بر می داشتند و سعی بر حفظ آرامش داشتند ستایش می شود. گاهی نیز این موضوعات با خاطراتی همراه می شود از افرادی که به کشورهای اروپایی سفر کردند و هنگام کمبود یک ماده غذایی، ماده غذایی مورد نظر را از خانه خارج کرده و در اختیار همگان قرار دادند.

حال باید پرسید مردمی که در هشت سال دفاع مقدس حرف اول را در ایثارگری و مردانگی زدند  چرا امروز دچار چنین رفتارهایی شده اند؟

در پاسخ به این سوال باید گفت ابهام از وضع آینده جو روانی منفی در افراد به وجود می آورد تا رفتار خود محور بروز دهند. در تحقیقی که  بر ری تعدادی از افراد یک خوابگاه انجام شد. ابتدا ملزومات و غذای کافی در اختیار دانشجویان قرار گرفت . همه افراد رفتار منظم و درستی از خود نشان دادند و به اندازه مشخصی که برایشان در نظر گرفته بودند رضایت داشتند. در مرحله بعد به آنها اعلام شد سهم غذای آنان به دلایلی کم می شود. با این که فقط دو روز سهمیه غذای دانشجویان کم شد و بعد سهمیه غذا به وضع قبل برگشت . دانشجویان رفتار افراطی در خوردن از خود نشان دادند. برخی اضافه وزن پیدا کردند و تمایل به بی نظمی و پرخوری در آنها مشاهده شد. ابهام در موقعیت رفتار آنان را تغییر داده بود.

یکی از دلایل رفتار مردم ایران هم در این گونه موقعیت ها این است که نمی دانند چه خبر است؟ مدام می پرسند بالاخره چه می شود؟ این «بالاخره چه می شود »سوال مشترک همه است به خاطر این که نمی دانند اوضاع دقیقا چگونه است و راه حلش چیست؟

مردم باید احساس کنند کشور متعلق به خوشان است و باید در حل مشکلات مشارکت داشته باشند و نقش خود را در حل مشکلات بدانند و ایفا کنند. اگر مانعی بر سر راه عملی شدن مشکلات وجود دارد به مردم گفته شود . یگی ا زنقدهایی که به دولتمردان وارد است این است که مرتبا با ارائه آمار و ارقام اوضاع را خوب یا بهتر از گذشته توصیف می کنند و طرح بد بودن اوضاع را کار دشمنان می دانند. حال آن که مشکلات را باید طرح کرد و حداقل باید گفت تمام تلاش خود را در جهت حل ان خواهیم کرد.

فشار روانی باعث ایجاد صف های طولانی در مقابل پمپ بنزین می شود . در حالی که خبری از گرانی بنزین نیست و اگر هم باشد در نهایت به اندازه یک باک خود رو به رانندگان سوخت ارزانتر می رساند. این گونه رفتار ها گویای نگرانی جامعه از التهابات اقتصادی است.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.