نمره شناخت ما از تکفیری‏های داعش چند است؟

ایران
Typography

اطلاعات ما از داعش و نیروهای تکفیری چقدر است؟ تاکنون چند دوره داعش‏شناسی در کاشمر برگزار شده است؟ نگارنده این سطور بر این مهم واقف نیست که مثلاً اداره اموزش و پرورش در بحث داعش‏شناسی و شناخت جریانات تکفیری به منظور آشنایی دانش‏آموزان چه کاری کرده است.

شاید کارهای بزرگی شده باشد. در این صورت به این اداره تاثیرگذار خسته نباشید عرض می‏کنیم. شاید مراکز آموزش عالی شهرستان در این راستا کارهای برای دانشجویان و کارکنان و اساتید انجام داده باشند. اگر اینان هم این کار را کرده باشند، به ایشان خسته نباشید عرض می‏کنیم.

شاید نیروهای خدوم بسیجی در سلسله حلقه‏های معرفتی که دارند پای منبر سخنرانان نشسته باشند. شاید روحانیت معظم در مساجد و محافل و منابری که دارند در این باره سخنان مبسوطی ایراد نموده‏اند. یقین فعالان فرهنگی در این رابطه کارهای کارستانی انجام داده‏اند. در کنار این شایدها می‏توان سلسله شایدهای دیگری هم ردیف کرد و فرض نمود که در این حوزه کارهای قابل تاملی انجام شده است. به بانیان این همه کارهای قابل تامل نیز خسته نباشید عرض می‏کنیم. امیدواریم در تداوم فعالیت‏هایشان در باره جایگاه شهیدان والامقامی چون محست حججی هم گام‏های مهمی بردارند.

دوستان در عصر دیجیتال و بزرگراه‏های اطلاعاتی و تسلط گوشی هوشمند و نفوذ اینترنت و جایگاه خاص شبکه‏های مجازی، باید بیش از پیش برای پرسشگران اطرافمان پاسخ‏های مناسب و مطلوبی فراهم کنیم. در سالیان اخیر بسیار از طالبان و القاعده و داعش و گروه‏های تکفیری و جنایات آنان شنیده و دیده و خوانده‏ایم. از حضور رزمندگانی از دیارمان در نبرد با تکفیری‏ها با خبریم. افتخار دیارمان آن است که شهدای والامقامی هم در این راه داشتیم. شهدای مدافع حرم به تعبیر مقام معظم رهبری شهدای مظلومی هستند که یقین باید در تبیین باورهای آنان کوشا باشیم.

به نظر شما آبشخور فکری خشونت گروه‏های سفاک و وابسته تکفیری چیست؟ خشونت اینان ریشه در چه منابع فکری دارد؟ برخی از کارشناسان معتقدند؛" مخازن فکری خشونت تکفیری‏ها را باید در چهار کتاب جستجو کرد. متاسفانه جامعه دانشگاهی ایران، با وجود مرور جدیدترین آثار منتشره در باب پسامدرنیسم، پسامارکسیسم، پسا اسلامگرا و ...، از تحولات فکری جاری در میان وهابیان و تکفیری‏ها غافل بوده است. به همین خاطر از دیدن کارهای داعش و ده‏ها گروه ریز و درشت دیگر در عراق و شامات، شگفت زده شدیم. امید روزی شاهد از بین رفتن داعش و تکفیری‏ها باشیم. تا آن روز بایسته است که با فراز و نشیب آنان آشنا شویم".

«رسایل مِن فقه الجهاد (فقه الدِّمَاء) نوشته ابو عبدالله المهاجر»، « ادارت التوحش؛ آخطر مرحله ستمرّ به الاُمّه، اثر ابی‏بکر ناجی»، « خلیفة المجازی؛ پیاده‏سازی دولت اسلامی در شبکه اینترنت، یعاکو لاپین، ٢٠١١» و

« المذکره الاستراتیجیه یا یادداشت‏های راهبردی نوشته عبدالله بن محمد»  چهار منبع اصلی خشونت نزد داعش است. نخستین کتاب مورد نظر «رسائل من الفقه الجهاد» کتابی جامع در زمینه جهاد است. این کتاب با 600 صفحه ودر 17 فصل بنیان تئوریک را در مورد خشونت و فقه تبیین و به نام دین تمهید کرده است. این کناب در عمل « فقه خون »است.

باب اول این کتاب دارالحرب نام دارد و برگرفته از «هجرت من الدار الی الدار الاسلام» است، و در آن شیو‏ه‏های هجرت مکانیسم از کشورهای مختلف به سرزمین خلافت توضیح داده شده است. با مطالعه این باب می‏توان به چگونگی و دلایل  پیوستن افراد به داعش از کشورهای متعدد پی برد. در باب هجرت و تحریک مسلمان برای مهاجرت به سرزمین‏های اسلامی که شامل؛ رقه، موصل و کلا شامات اسلامی و شمال عراق است به تفضیل توضیح داده شده است. این کتاب به احکام مثله (شیوه‏های مثله کردن و سربریدن نیز پرداخته است. 

کمک خواستن در جهاد از کفار و مرتدها و طوایف منحرف، بر حق بودن ربودن کفار حربی، احکام جوامیس (جاسوسان)، برحق بودن تخریب زمین، ملک، املاک و اراضی دشمن از مباحث اصلی این کتاب است. کتاب ادارت توحش (مدیریت توحش ) در واقع دکترین حرکت القاعده و بعد داعش  است. سخن اصلی این کتاب تجمع مجاهدین است. گام اول آنها "حرکت النکایه" فرسوده سازی دولت‏هاست. گام دوم "توحش"، جمع‏آوری نیروهای آواره و خانه به دوش شده جهت مبارزه است. باور نویسنده این است که؛ "ما به شما امنیت داده و در قبال آن شما باید از ما اطاعت کنید و اطاعت بخرید."

کتاب سوم با عنوان "خلیفة المجازی" در واقع پیاده سازی دولت اسلامی بر روی شبکه مجازی است. نویسنده این کتاب شخصی یهودی و روزنامه نگار و محقق امور سَلَفی است. این کتاب به تفضیل به وزارت امور خارجه مجازی داعش، وزارت اقتصاد و دارایی و تغذیه‏رسانی به مجاهدین اسلامی در اقصی نقاط جهان یا امور شرعیه (امربه معروف، نهی از منکر، حجاب، زکات، حیا و....) پرداخته است.  آموزش نبرد، کشتن، فرار، شیوه‏های باز و بسته کردن سلاح، ساخت بمب و عملیات انتحاری از مباحث این کتاب است. استراتژی "گرگ تنها " در این کتاب به تفضیل بیان شده است.

کتاب چهارم که بسیار مهم است"المذکرات  الاستراتیجیه"(نکته های استراتژی-راهبردی) است.مبحث مفصل و قابل تأمل این کتاب توجه به تصرف مناطق استراتژیک در جهان اسلام  است. همانطور که مطالعه فرمودید تکفیری‏های داعشی سفاکی و ددمنشی خود را بر اساس منابع و به زعم خود مستنداتی انجام می‏دهند. بایسته است بحث داعش‏شناسی  شناخت جریانات تکفیری در برنامه‏های فرهنگی اقشار مختلف گنجانده شود.شُکر خدا ایران اسلامی دارای امنیت مطلوبی است و نیروهای امنیتی دارای اشراف اطلاعاتی کامل بر رفتار و کردار داعشیان هستند.

مدتی است که رهبر معظم انقلاب بر حضور نیروهای ارزشی در عالم مجازی اینترنت اصرار دارند. ایشان بارها تاکید بر عرضه حرف نو فرمودند. ایشان؛ گفتن را نیاز دنیای امروز عنوان و تصریح کردند برای بشر امروز، اسلام حرف‌های مهم و جذابی دارد که اگر به گوش او برسد، به ویژه به نسل‌های جوان دنیا، یقیناً مورد قبول قرار می‌گیرد. در دنیایی که همه احساس سرخوردگی و یأس می‌کنند یا حکومت‌ها در اداره امور با مشکلات پیچیده و موج اعتراضات مردمی روبه‌رو هستند، بیان دیدگاه اسلام درباره انسان و اهمیت و جایگاه او یا نقش ملت‌ها در اداره امور سیاسی و تحقق مردم سالاری اسلامی، حتماً خریدار خواهد داشت.

ایشان تعلق خاطر خاصی به تولید محتوا بر اساس آموزهای دینی و ارزش‏های انقلابی دارند. مسئولان ما در بحث داعش‏شناسی چه حرف نویی برای عرضه در اینترنت دارند؟ رهبر فرزانه انقلاب بر حضور نیروهای ارزشی و انقلابی در اینترنت اصرار دارند. به نظر شما چند درصد از عالمان دیارمان به منظور تببین آرمان‏های انقلاب و حفظ ایران اسلامی، در اینترنت حضور فعال دارند و به تعبیری صاحب منبر دیجیتالی هستند؟ چند نفر از دانشگاهیان و آموزگاران و چهره‏های فرهنگی دیارمان در اینترنت پاسخگوی مردم هستند؟ گاهی زود دیر می‏شود. باید فرصت خدمت را مغتنم دانست. باید همه دشمن شناس باشیم.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.