حجت الاسلام طاهری به عنوان پنجمین امام جمعه کاشمر معرفی شد

اخبار
Typography

محبوبه وزیری 
 اولین امام جمعه کاشمر که خاطرات بیشتری را برای اهالی و شهروندان کاشمری تداعی می کند شادروان حجت الاسلام حبیب الله  محمدیان بود.  حجت الاسلام محمدیان سال 1361 به کاشمر آمد و اولین نماز جماعت به امامت وی در جوار امام زاده سیدحمزه (ع) یا باغمزار برگزار شد.

نزدیک به چهل سال از آن زمان می گذرد . بی شک افرادی که مراسم باشکوه آن روزها را به یاد دارند باید بیشتر از 50 سال سن داشته باشند. آن زمان مقدمات نماز جمعه توسط خود مردم چیده می شد. هر کدام با یک فرش و زیرانداز در مراسم حاضر می شدند . باغمزار مملو از جمعیت بود . خیلی ها خانوادگی به نماز جمعه می رفتند، از روستاهای همجوار هم می آمدند. آن زمان هنوز قسمت های زیادی از باغمزار سنگ فرش نبود . مردم قسمت های خاکی را هم فرش می انداختند شور و هیجان وصف نشدنی بود. حاج آقای محمدیان به مدت پنج سال در اين سمت انجام وظيفه كرد.

بعد از حاج آقای محمدیان ،  شادروان حجت الاسلام قربانعلی شهمیری تا سال1384 و به مدت 17 سال،  حجت الاسلام سید قاسم  یعقوبی تا سال 1395 و در حدود 12 سال ، حجت الاسلام  سید کاظم درافشان طباطبایی به مدت 5 سال سنگردار این جایگاه بودند . در تاریخ 19 شهریور 1400 با قدردانی از زحمات پنج ساله حجت الاسلام طباطبایی  پنجمین امام جمعه کاشمر معرفی شد.

حجت الاسلام دکتر جواد طاهری پنجمین امام جمعه کاشمر متولد 1357  یکی از روستای خوشاب بردسکن و دارای شخصیتی فرهنگی است . تحصیلات حوزوی و دانشگاهی دارد. خود وی  در گفتگویی اظهار می دارد: با ورود به حوزه  تشنه فضای کتابخانه، تحصیل و معنویت حوزه شدم . من از کودکی، پرسش‌های زیادی درباره دنیا، آخرت، رشد جامعه و مشکلات موجود داشتم و همواره فکر می‌کردم سئوالات من برای دیگران مسخره‌آمیز، است اما حوزه را محل مناسبی برا ی پاسخ به پرسش‌هایم یافتم.

در یک جستجوی اینترنتی روزمه او را به این صورت می یابید: امام جمعه فهرج سال۱۳۸۴ ،  مسوول جاری دانشگاه پیام نور فهرج۱۳۸۶،  مسوول شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی فهرج ۱۳۸۶، امام جمعه ریگان ۱۳۸۷ ، مسوول دانشگاه پیام نور ریگان ۱۳۸۸، امام جمعه مانه و سملقان(آشخانه) ۱۳۸۹ ، امام جمعه خیرآباد (ورامین) ۱۳۹۲، امام جمعه تربت جام ۱۳۹۵ ،مدیر دفتر ائمه جمعه استان سیستان و بلوچستان۱۳۹۸، مسوول دانشگاه پیام نور مرکز کاشمر و واحد بردسکن ۱۳۹۹.

مطلب خواندنی دیگری که درباره ی وی موجود است ماجرای ربوده شدن ایشان توسط گروهی از اشرار است . این اتفاق زمانی رخ داد که حجت الاسلام طاهری امام جمعه فهرج کرمان بود . در شماره آینده از زبان خود ایشان به این موضوع خواهیم پرداخت.

امام جمعه کاشمر در اولین خطبه بعد از معارفه یکی از موارد اصلی  در برنامه ی کاری اش را مطالبه گری دانست و اظهار داشت: امام جمعه می تواند پیگیر مطالبات درست مردم و مطالباتی که به نحو درست بیان می شوند باشد و اگر مشکل یا قصوری از مسئولین سرزد ابتدا به صورت خصوصی و سپس به صورت شفاهی و و بعد کتبی به مسئول مربوط تذکر دهد تا کارش را به نحو احسن انجام دهد .

حجت الاسلام طاهری همچنین افزود: امام جمعه در همه جلسات شورای اداری شهرستان، شورای آموزش و پرورش و بسیاری از جلسات دارای تریبون است و به بیانی خود یک رسانه محسوب می شود و همچنین امام جمعه مسئول شورای فرهنگ عمومی است و می تواند در برنامه ریزی فرهنگی شهرستان نقش تاثیر گذاری داشته باشد . در هماهنگ کردن روحانیت که نقش فرماندهان قرارگاه فرهنگی مساجد را برعهده دارند نقش امام جمعه بی بدیل است . پس جایگاه امام جمعه از حساسیت ویژه ای برخوردار است.

همچنین حجت الاسلام طاهری در دیداری که اعضای دو هفته نامه سرو با ایشان داشتند اظهار داشت: همانطور که سکوت مهم است سخن گفتن هم مهم است . گاهی سکوت باعث پنهان شدن مطلب و حقیقت می شود و گاه سخن اگر دلسرد کننده و ناامید کننده باشد می تواند آسیب برساند .

امام جمعه کاشمر با اشاره به این که بیان و نوع بیان برای یک رسانه اهمیت دارد یادآور شد : هر حقیقتی هر چقدر خوب باشد اگر در لباس ناجوری باشد گوارایی خود را از دست می دهد و هر ناحقی در لباس زیبا ممکن است موجه به نظر آید.

وی افزود: امام جمعه رسانه است و می تواند نسبت به اخلاق کارگزارن نظام، آسیب شناسی مشکلات ، تسهیل خدمت گزاری موثر باشد. امام جمعه رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان است که مقدرات فرهنگی در آن تعیین می شود، اهداف فرهنگی شهر در شورای فرهنگ عمومی مشخص می شود. لذا نقشه فرهنگی شهر بایستی بر اساس منافع مشترک و منافع عمومی تعریف شود. نقشه فرهنگی شهر باید منافع مشترک اصولی و عمومی را در برداشته باشد و مشخص کند که کاشمر بعد از 10 سال به چه اهداف فرهنگی دست یافته است . پس از تهیه نقشه فرهنگی نیاز به مهندسی فرهنگی است. مهندسی فرهنگی به این معناست که با در نظر گرفتن نقشه فرهنگی افراد مجری هر طرح مشخص شوند و وظایف آنها مشخص گردد. در این راه همدلی و دوری از سیاسی بازی بهترین ها را عاید خواهد کرد.همدلی باعث می شود که مسئولین کشوری و استانی هم با شهرستان و منطقه هماهنگ شوند و امکانات بیشتری به شهرستان تعلق گیرد در صورتی که ناهماهنگی باعث ضرر و زیان شهرستان خواهد شد .

 

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.